KÜB: "KKTC üniversiteleri ve ekonomisi ciddi tehdit altında"

loading
6 Temmuz, Pazartesi
£

8.56

7.72

$

6.86

KÜB: “KKTC üniversiteleri ve ekonomisi ciddi tehdit altında”

KÜB: “KKTC üniversiteleri ve ekonomisi ciddi tehdit altında”

Kıbrıs Üniversiteler Birliği’nden yapılan açıklamada, KKTC üniversiteleri ve ekonomisinin ciddi tehdit altında olduğu vurgulandı.

KÜB: “KKTC üniversiteleri ve ekonomisi ciddi tehdit altında”
A- A A+

Birlikten yapılan açıklamada, Covid-19 salgını nedeni ile yurtdışından Türkiye’ye yurtdışı yatay geçişleri kolaylaştıran ve yatay geçiş kontenjanlarını artıran YÖK düzenlemesinin bugün kamuoyu ile paylaşıldığı anımsatılarak, “KKTC üniversitelerinden Türkiye Cumhuriyeti’ndeki üniversitelere yatay geçişler, yurtdışı yatay geçiş kapsamında olmayıp, ek madde 1 ve başarı puanına göre yapılmalıdır” dendi.

KKTC ekonomisine en önemli katma değeri yaratan yükseköğretim alanının salgın döneminde en az etkilenmesi için KKTC’den Türkiye Cumhuriyeti’ne yatay geçişlerin 2020-2021 Akademik Yılı için dondurulması hem yüksek öğretim alanının hem de KKTC ekonomisinin sürdürülebilirliği açısından çok gerekli olduğu belirtildi.

Aksi takdirde, KKTC’deki üniversitelerden Türkiye Cumhuriyeti’ndeki üniversitelere geçişlerin kolaylaştırılması ve artırılması yönündeki kararın, öğrencilerinin yüzde 85’i yurtdışı kaynaklı olan ve bu nedenle salgın sürecinden en çok etkilenen KKTC üniversitelerinin öğrenci sayılarının ciddi oranda azalması ve yaşamlarını sürdüremez hale gelmelerine neden olacağı kaydedildi.

KÜB’den yapılan açıklamanın devamı şöyle:

“KKTC ekonomisinin lokomotif sektörü olan yükseköğretim alanına yönelik alınan ve alınacak olan böyle olumsuz kararlarla birlikte, ülke ekonomisinin çok büyük bir yara alacağı düşünülmektedir. Salgın sürecini başarıyla yürütmüş bir ülkenin elindeki en güçlü kamu diplomasi aracı olan öğrenciye yönelik alınacak olumsuz kararları tasvip etmek mümkün değildir.

Kıbrıs Üniversiteler Birliği olarak KKTC’nin eğitime, bilime, üretime ve geleceğe olan tutkusunun en büyük mimarı olan öğrencilerimizin ait oldukları üniversitelerinde eğitimlerine sağlık, huzur ve güven içinde devam etmelerini istiyoruz. Onların KKTC’nin huzur veren ikliminde sadece eğitimlerini ve geleceklerini düşünmesi adına üye üniversitelerimiz ile birlikte var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Tüm dünyaca tanınan, akreditasyonlarımız ve 150’ye yakın ülkeden gelen akademisyen ve öğrenci profilimiz ile KKTC’nin dünya genelinde tanıtımına en büyük fiili katkıyı koyan üniversitelerimizin sesine kulak verilmesini ve olası yanlış karar veya kararlardan bir an önce dönülmesini istiyoruz. Aksi halde alınan veya alınabilecek olumsuz kararlar, Üniversitelerin KKTC’nin bilimsel, kültürel ve hatta siyasi yaşamanın bile regülatörü konumunda olması nedeniyle, tüm bu alanlarda yani Ülkenin ve toplumun genelinde telafisi yıllar alacak derin yaralar açılmasına sebep olacaktır.”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri