Çavuşoğlu: "Sınavların psikolojik baskı unsuru olmalarına izin vermemeli"

loading
6 Temmuz, Pazartesi
£

8.58

7.75

$

6.86

Çavuşoğlu: "Sınavların psikolojik baskı unsuru olmalarına izin vermemeli"

Çavuşoğlu: "Sınavların psikolojik baskı unsuru olmalarına izin vermemeli"

Kolej giriş sınavlarının ülkede büyük heyecan uyandıran sınavlar olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Öğrencilerimiz, ailelerimiz ve halkımız kolej sınavlarının bir sıralama sınavı olduğunu bilerek; 'başarısızlık' anlamına gelmediğini unutmamalı ve çocuklarımızın üzerinde psikolojik baskı unsuru olmalarına izin vermemelidir” dedi.

Çavuşoğlu: "Sınavların psikolojik baskı unsuru olmalarına izin vermemeli"
A- A A+

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türk Ajansı Kıbrıs (T.A.K) muhabirinin sorularını yanıtladı.

“SINAVIN PSİKOLOJİK BASKI UNSURU OLMASINA İZİN VERİLMEMELİDİR”    

Kolej giriş sınavlarının ülkede büyük heyecan uyandıran sınavlar olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Ancak şu unutulmamalıdır ki bu sınavlar bir sıralama sınavıdır. Sınav sonrası sıralamaya girecek öğrenci sayısı kolejlerimizin kapasitelerine göre belirlenen kontenjanlar ile sınırlıdır. Bu demek değildir ki sıralamaya giremeyen öğrencilerimiz başarısız olmuştur. Onların da önünde farklı bir okulda da olsa başarıyla taçlandıracakları bir eğitim süreci vardır. Öğrencilerimiz, ailelerimiz ve halkımız kolej sınavlarını bu yönde değerlendirmeli ve çocuklarımızın üzerinde psikolojik baskı unsuru olmalarına izin vermemelidir”dedi.

ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ… ULUSLARARASI SINAVLA ÖĞRENCİ

Atatürk Öğretmen Akademisi’yle ilgili olarak ise Çavuşoğlu, “Hak ettiği yerlere getirmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda, akademiye uluslararası sınavla öğrenci alınmasının önünü açmak için üzerinde çalıştığımız yasayı meclise sunduk ve oy birliği ile yasayı geçirdik” dedi.

Bugüne kadar uluslararası sınavlarla akademiye girilememesinin kabul edilebilir olmadığını da kaydeden Çavuşoğlu, yasa değişikliğiyle belli oranda uluslararası öğrencinin akademide eğitim almasının önünü açtıklarını ifade etti.

SINAV 29 AĞUSTOS’TA…

29 Ağustos’ta düzenlenecek sınavla 20 okul öncesi, 50 sınıf öğretmenliği olmak üzere toplamda 70 öğrencinin akademide eğitim alma hakkı kazanacağını dile getiren Çavuşoğlu,  uluslararası sınavlarla müracaat yapılan bölümlere ise 20 öğrenci alınacağını söyledi.

Çavuşoğlu, “Bilinmesini isterim ki Atatürk Öğretmen Akademisi’ni çağdaş bir yapıya ulaştıracak adımları atmakta kararlıyız” diye konuştu.

KOLEJ GİRİŞ SINAVLARI

Kolej Giriş sınavlarının 1’inci aşamasının 8 sınav merkezinde toplam  1978 öğrencinin katılımıyla  25 Ocak’ta yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, 2019 – 2020 Akademik Takviminde 6 Haziran’da yapılması planlanan 2’nci aşamanın  ise pandemi nedeniyle 20 Haziran Cumartesi gününe alındığını söyledi.

2’nci aşamada, Sağlık Bakanlığı’nın da önerileri çerçevesinde, sağlık ve hijyen koşulları ile sosyal mesafe kuralı gözetilerek her sınıfta en çok 12 öğrenci, her sınav merkezinde de en çok 250 öğrenci olacak şekilde yeni bir düzenleme yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, bu çerçevede Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nde sınava giren 400 öğrenciyi yoğunluk olmaması için iki gruba ayırdıklarını; yaklaşık 160 öğrenciyi komşu okul olan Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu’na aktaracaklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, “Aynı düşünceyle yoğun katılımın olduğu Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’nden de 210 öğrencimizi Anafartalar Lisesi’ne aktarıyoruz. Gazimağusa, İskele Bekirpaşa, Hala Sultan İlahiyat Koleji, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Güzelyurt Türk Maarif Koleji ve bu yıl ilk kez kolej sınıfı açtığımız Lefke Gazi Lisesi’nde de gerekli seyrekleştirme hazırlıkları yapılmıştır” dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri