EĞİTİM
okuma süresi: 8 dak.

Amerikan - Türk İş Geliştirme Konseyi Yönetim Kurulu toplantısı GAÜ’de gerçekleşti

Amerikan - Türk İş Geliştirme Konseyi Yönetim Kurulu toplantısı GAÜ’de gerçekleşti

Amerikan - Türk İş Geliştirme Konseyi Yönetim Kurulu toplantısı Girne Amerikan Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi: 17/11/20 15:10
okuma süresi: 8 dak.
Amerikan - Türk İş Geliştirme Konseyi Yönetim Kurulu toplantısı GAÜ’de gerçekleşti
A- A A+

Yaklaşık iki yıl önce KKTC Şubesi’ni Girne’de hizmete açan Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBD Council), Kıbrıs İş Dünyası temsilcileriyle bir araya gelmek ve ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Merkez ve Başkanlığını Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar’ın yürüttüğü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Şubesi Yönetim Kurulu Toplantısı, GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüsü Millenium Başkanlık Ofisi’nde gerçekleşti.

Gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında, KKTC’de 150 üyesi bulunan kuruluştan AmerikanTürk İş Geliştirme Konseyi Onursal Başkanı Uğur Terzioğlu önderliğinde, GAÜ Kurucu Rektörü ve ATBDC Kıbrıs Başkanı Serhat Akpınar, ATBDC Kıbrıs Başkan Yardımcısı veEmlak Brokeri Dengiz Kürşat, ASEL Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve ATBDC Yönetim Kurulu Üyesi Taşkın Ürel, GAÜ Genel Sekreteri ve ATBDC Mali İşler SekreteriDr. VolkanKadir  Güngör,  Moldova Amerikan Üniversitesi Başkan Yardımcısı ve ATBDC YönetimKurulu ÜyesiSaffet Özaslan, UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, 25. Dönem AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Kökten, Selman Kadir Özkan, Zafer Kaplan ve Devrim Aka, Alp Delimollaoğlu, ATBDC Konsey Üyesi Cenk Coşkun, Ege Delimollaoğlu gibi iş dünyasının önemli isimleri ile KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Başdanışmanı Av. Prof. Dr. Necdet Basa yer aldı. Heyet ayrıca, TC Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ında katılımıyla gerçekleşen 15 Kasım KKTC’nin 37’inci KuruluşYıldönümü etkinliklerine de katılım gösterdi.

“DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Onursal Başkanı Uğur Terzioğlu, Ada’da Amerikan orijinli açılan ilk sivil toplum kuruluşunun ATBD Konseyi’nin KKTC Şubesi olduğunu belirtti. Kıbrıs’ın kendileri açısından büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Terzioğlu, Yavru Vatan’ın ekonomik kalkınması için her konuda destek vermeye hazır olduklarının altını çizdi. Geçen ay yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ersin Tatar’ı desteklediklerini de belirten Terzioğlu, Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye’nin yanı sıra Amerikalı ve İngiliz firmaların da KKTC’de yatırım yapmaya istekli olacaklarına inandıklarını vurguladı. Bu konuda şimdiden bazı sinyaller aldıklarını dile getiren Terzioğlu, kısa süre sonra bu yönde bazı somut adımların atılmasını beklediklerini vurguladı. KKTC yönetiminin Amerika ve İngiltere’yle yakın ilişki kurmaları konusunda Konsey olarak katkıda bulunduklarını ifade eden Terzioğlu, “Bu çalışmalarda bizimle birlikte büyük çaba gösteren Başkan Yardımcımız Devrim Aka ve Milletvekilimiz Sayın Oğuzhan Hatipoğlu’na şükranlarımı sunarım” dedi.

Terzioğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Maraş’ın ilerleyen süreçlerde yatırımcıların gözdesi olacağını düşünüyoruz ve toplantıda bunlar hakkında da konuştuk. Genel olarak gidişata yönelik yorumlarda bulunduk. Olumsuz hiçbir şey yok, gayet iyi gidiyor. Bugünkü toplantıda ki ana tema, Maraş’ın ne olacağı idi. Başarılı sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz. Bizim teşkilatımız Amerika’nın 51 eyaletini kapsayacak bir bağlantı kurma hazırlığı içerisindedir. Bunu da aralık ayına doğru açıklayacağız. Bu işlerimizle beraber aynı zamanda Türkiye’nin reklamını da yapmış olacağız.”

“YAPILAN ORTAK ÇALIŞMALAR ATBD COUNCIL VE GAÜ İÇİN UMUT VERİCİ”

GAÜ Kurucu Rektörü ve Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Kıbrıs Başkanı Serhat Akpınar toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi heyeti ile gerçekleştirdiğimiz Yönetim Kurulu toplantısında Maraş’ın açılımı hakkında konuştuk. İş insanlarının dünya ile bütünleşmesini istiyoruz. Ada’nın kuzey kısmına da Amerika’dan iş insanları gelerek bu bölgeye daha çok destek olabilecekler. Merkezin bu yönde desteğini almış olmak bizim için çok önemlidir. Sadece iş insanlarının değil siyasi hayatta olan milletvekillerimizin de bu işin içinde olmaları bizim için çok önemli. Hep beraber bu çalışmalar doğrultusunda ortak bir karar almış olmak bizler için çok önemliydi. Özellikle üniversitemiz için de böyle bir çalışma programı dâhilinde olmak umut verici...”

“TÜRKİYE; AKDENİZ’DE, BALKANLARDA VARLIĞINI SONUNA KADAR HİSSETTİREN BİR ÜLKE BOYUTUNDADIR”

Konsey Şeref Azası 25. Dönem AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Kökten gerçekleşen toplantı hakkında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye ile birlikte çok güzel atılımlar yaptığını görüyoruz. Şu bir gerçek ki KKTC olmazsa Türkiye, Türkiye olmazsa KKTC olmaz. Bizlerin anavatan olarak, yavru vatan destekçisi olarak durmamamız mümkün değil. Bundan 47 yıl önce de Kıbrıs Harekâtı yapılırken Türkiye Kıbrıs’ın yanında olmuştur. Türkiye 2020 yılında çok ayrı bir boyuttadır, bir dünya gücüdür. Türkiye; Akdeniz’de, Balkanlarda varlığını sonuna kadar hissettiren bir ülke boyutundadır. Biz bugün Osmanlı coğrafyasındaki devletlere ve Azerbaycan Türkü’nü vermiş oldukları destekleri tüm dünya görüyor. Bu derece yapılan bir çalışmanın ürünü olarak Türkiye Cumhuriyeti her zaman KKTC’nin yanındadır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.