"22 Kasım Diş Hekimliği Günü" 112. yılında  kutlanıyor

loading
3 Aralık, Perşembe
£

10.52

9.52

$

7.85

“22 Kasım Diş Hekimliği Günü” 112. yılında  kutlanıyor

“22 Kasım Diş Hekimliği Günü” 112. yılında  kutlanıyor

LAÜ akademisyeni Prof. Dr. Bengül Yurdukoru, “22 Kasım Diş Hekimliği Günü” nedeniyle açıklamalarda bulunarak, 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız Haftasında Modern Diş Hekimliğinin 112. yılının  kutlanmakta olduğunu dile getirdi.

“22 Kasım Diş Hekimliği Günü” 112. yılında  kutlanıyor
A- A A+

“22 Kasım “Ulusal Diş Hekimliği Günü” olarak kabul edilmesinin nedeni, Dişci mektebi ile kuruluş sürecinin başlama tarihi olmasıdır” diyen Lefke Avrupa  Üniversitesi (LAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bengül Yurdukoru, okulun kuruluş günü Prof. Ziya Cemal Büyükaksoy tarafından, Tıp Fakültesi Muallimler Meclisi’nin zabıt defterinde bulunan Dişçi mektebi bütçesinin Maarif Nezaretine gönderildiğine dair kayıt esas alınarak 22 Kasım 1908 olarak kabul edildiğini belirtti.Modern Diş Hekimliğine 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Tababeti Mektebi kurulması ile başlandığını ifade eden Yurukoru, günümüze kadar sayısı artan Diş Hekimliği Fakültelerinden daha donanımlı diş hekimlerinin mezun olmaya başladığını dile getirdi.

LAÜ’NÜN GELİŞMİŞ KLİNİK ALT YAPISI SAYESİNDE DONANIMLI DİŞ HEKİMLERİ YETİŞTİRİLİYOR

Yurdukoru, 22 Kasım günününde içinde bulunduğu haftanın“Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlandığını ve bu haftada her yıl toplumun diş sağlığına yönelik bir konu belirlenmesinin yanı sıra mesleki sorunların dile getirilmesi, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, koruyucu diş hekimliği düşüncesinin yerleştirilmesi ve diş hekimliği hizmetlerine ilişkin kamuoyunun bilinçlendirilmesi amacı ile çeşitli etkinlikler yapıldığını dile getirdi.

Yurdukoru, LAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin de 3. eğitim yılında Diş Hekimliği sağlık kadrolarına genç sağlıkçılar yetiştirmek üzere eğitimlerine devam ettiğini ve gelişmiş Fantom Simulasyon ve Preklinik Laboratuvarları yanısıra  gelişmiş klinik alt yapısı sayesinde çağa uyum sağlayacak donanımlı Diş Hekimleri yetiştirdiklerini ifade etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EĞİTİM Haberleri