EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut: "AIDS’ten korunmanın en etkili yolu eğitim"

Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut: "AIDS’ten korunmanın en etkili yolu eğitim"

UKÜ’lü akademisyen Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut, AIDS’ten korunmanın en etkili yolunun eğitim olduğunu aktardı.

Yayın Tarihi: 30/11/20 14:53
okuma süresi: 4 dak.
Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut: "AIDS’ten korunmanın en etkili yolu eğitim"
A- A A+

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Afet Arkut Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde 2019 yılı sonuna kadar yaklaşık 38 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığını aktararak, KKTC'de ise 2019 yılısonu itibari ile bir önceki yıla kıyasla büyük bir artış olarak toplamda 75 kişinin HIV pozitif tanısı ile yaşadığı bilgisini verdi.

Yrd. Doç. Dr. Arkut, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromuna (AIDS) HIV adı verilen bir virüsün neden olduğunu açıklayarak, özellikle bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevlerinin bozulması ile ortaya çıktığını dile getirdi.

HIV virüsünün kan, sperm, vagina salgısı ve anne sütü gibi vücut sıvıları ile insandan insana bulaşabilen bir hastalık olduğunu hatırlatan Arkut, “En önemli bulaş yollarından birisikorunmasız olarak yaşanan cinsel ilişkidir.Ayrıca çok eşlilik, sık sık eş değiştirme, ortak enjektör ve jiletkullanımı, kan transfüzyonu, steril edilmemişşırınga, iğne, cerrahi aletler, diş hekimliğinde kullanılan aletler, dövme, piercing, akupunktur gereçleri ile devirüs bulaşabilmektedir” dedi.

12 MİLYONU AŞKIN HASTA TEDAVİ OLANAKLARINA ULAŞAMIYOR

Yrd. Doç. Dr. Arkut, güvenilir tanı testleriyle enfekte kişilerin tespit edilmesi ve tedavilerinin başlamasının yaşam süresini uzattığını belirterek, uygulanan HIV tedavisinin virüsün çoğalmasını yavaşlattığını, bireyin yaşam kalitesini arttırdığını ve ölüm oranını azalttığını kaydetti.

HIV tedavisininAIDS nedeniyle yaşanan ölüm oranını azalttığını ifade eden Arkut, ancak dünya genelinde 12 milyonu aşkın AIDS hastasının tedavi olanaklarına ulaşamadığını ve COVID-19 pandemi sürecinde de bu sayının artmasından korkulduğunun altını çizidi.

Arkut, HIV tedavisinin virüsbulaşını önlemede etkili olduğunu aktararak, ancak en önemli noktalardan birinin birincil koruma olduğunu söyledi. Tek eşlilik, cinsel ilişki yaşının geciktirilmesi, cinsel ilişki sırasında lateks kondomlar ve kadınlar için üretilmiş olan intravajinal kondomların kullanılmasının bulaşmayı önleme açısından önemli olduğunu söyleyen Arkut, “AIDS’den korunma yöntemleritedavi sürecinden çok daha ekonomik ve güvenlidir. Virüs bulaşını önlemenin en etkin yolu eğitimdir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Arkut, toplumda hastalıkla ilgili sahip olunan önyargıların giderilmesi konusunda da dikkat çekerek, ayrımcılık ve damgalamayı önleyici politikalar ile enfekte bireylerin daha erken tedaviye ulaşabilecekleri bilgisini verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.