EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

Doç. Dr. Hasan Samani: "Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türk siyasal tarihine adını halkçı bir lider olarak yazdırdı"

Doç. Dr. Hasan Samani: "Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türk siyasal tarihine adını halkçı bir lider olarak yazdırdı"

UKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Samani, "Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türk siyasal tarihine adını halkçı bir lider olarak yazdırdı" dedi.

Yayın Tarihi: 14/01/21 16:11
okuma süresi: 3 dak.
Doç. Dr. Hasan Samani: "Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türk siyasal tarihine adını halkçı bir lider olarak yazdırdı"
A- A A+

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Samani, Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıslı Türklerin ilk toplum lideri olduğunu belirterek, İngiliz sömürge idaresi döneminden başlayarak toplumsal sorunlara yönelik duyarlılığı, gazeteci ve tıp doktoru kimlikleri ile Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Türk siyasal tarihine adını halkçı bir lider olarak yazdırdığını kaydetti.

Kıbrıs’ın İngiliz egemenliğine geçmesiyle birlikte Kıbrıs Türk Toplumu’nun kendi sosyo-ekonomik ve kültürel kurumlarına sahip çıkarak adada çok boyutlu bir var olma mücadelesi verdiğini anımsatan Samani, “Günümüze kadar süregelen bu toplumsal varoluş mücadelesinde birçok Kıbrıslı Türk, siyasal yaşamda ve başka platformlarda aktif roller üstlenerek bu mücadeleye katkı koymuştur. Kıbrıs Türk toplumu bu siyasi kişiliklerden Dr. Fazıl Küçük’e liderlik görevini layık görmüştür” dedi.

Doç. Dr. Samani Enosisi hedef seçen Kıbrıs Rum milliyetçi hareketine karşı Kıbrıslı Türklerin örgütlenmesi sürecinde Dr. Fazıl Küçük’ün ön saflarda yer aldığını belirterek, ayrıca davanın Türkiye tarafından sahiplenmesi için de mücadele verdiğini kaydetti.

Kıbrıs sorunu ve Kıbrıslı Türklerin geleceği için kritik bir dönem olan 1950’li yıllardaki gelişmelerin Dr. Fazıl Küçük’ün ismini uluslararası platforma taşıdığını ifade eden Samani, bu süreçte Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş anlaşmalarından Londra Antlaşmasına Kıbrıs Türk toplumu adına imza koyduğunu da sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Samani, Dr. Küçük’ün Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumlarla siyasal eşitliğinin hukuki dayanağı olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı yardımcısı olduğunu da anımsatarak, Uluslararası hukuk tarafından teyit edilmiş bu tarihi gerçekliğin, Kıbrıslı Türklerin adada siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm modeline ulaşma çabalarında en büyük gücü olduğuna da dikkat çekti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.