EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Tahir Gökçebel: “12’nci sınıfların yüzde 96’sı, eğitimine online devam ediyor”

Tahir Gökçebel: “12’nci sınıfların yüzde 96’sı, eğitimine online devam ediyor”

Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Gökçebel, Eğitim Bakanı Amcaoğlu'nun "12'nci sınıflar yüz yüze eğitime devam ediyor" şeklindeki açıklamasının "özel okullar için geçerli olduğunu", devlet okullarındaki öğrencilerin yüzde 96'sının eğitimlerine online olarak devam ettiğini ifade etti.

Yayın Tarihi: 07/04/21 14:20
Güncelleme Tarihi: 07/04/21 14:48
okuma süresi: 5 dak.
Tahir Gökçebel: “12’nci sınıfların yüzde 96’sı, eğitimine online devam ediyor”
Ertuğrul Senova
A- A A+

12’nci sınıflarda ‘seyreltilmiş’ yüz yüze eğitim 29 Mart’ta başladı ancak son günlerde basına yansıyan haberlerde, “yüz yüze eğitimin sessiz sedasız sonlandığı ve eğitimin online olarak devam ettiği” iddia edildi.

Konuyla ilgili Türk Ajansı Kıbrıs’a açıklama yapan Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu iddiaları yalanlayarak, 12’inci sınıfların yüz yüze eğitime devam ettiğini ifade etti.

Amcaoğlu, aşıların gelmesiyle eğitimcilerin programlanarak aşılanacağını ve diğer sınıfların da kademeli olarak yüz yüze eğitime başlayacağını kaydetti.

Ancak öğretmenler, Bakan Amcaoğlu ile aynı görüşte değil.

GÖKÇEBEL: “12’NCİ SINIFLARIN YÜZDE 96’SI EĞİTİMİNE ONLINE OLARAK DEVAM EDİYOR”

Kıbrıs Postası’na konuşan Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, yaptıkları araştırmalar sonucunda, devlet okullarındaki 12’nci sınıf öğrencilerin yaklaşık yüzde 96’sının eğitimlerine online olarak devam ettiğini, yüzde 4’lük bir kesimin ise, zorunlu olarak okula çağrılan öğretmenlerle yüz yüze eğitim yaptığını ifade etti.

“BAKANIN AÇIKLAMASI, ÖZEL OKULLAR İÇİN GEÇERLİ”

Bakan Amcaoğlu’nun, “yüz yüze eğitim devam ediyor” söyleminin, özel okullar için geçerli olduğunu ifade eden Gökçebel, şöyle devam etti:

“Kamusal eğitimin esas sorumlusu, devlet okullarıdır. Sayın Bakan kendisini sadece özel okulların bakanı sanıyor. Özel okullar, yüz yüze eğitim için öğrencileri mecbur bırakıyor. Özel okulların hedefi, taşımacılık ve yemek paralarını velilerden toplamaktır. Yani tamamen duygusaldır, ticaridir.”

“YURTDIŞI SINAVLARA HAZIRLANAN ÖĞRENCİLER, YÜZ YÜZE EĞİTİM UĞRUNA HASTALANMAYI VE SINAVA ÇALIŞAMAMAYI GÖZE ALMAK İSTEMİYOR”

Devlet okullarında eğitim veren ancak geçici statüde bulunan ya da Türkiye’den gönderilen öğretmenlerin, zorunlu olarak okula çağrıldığını ve bu nedenle çok küçük bir oranın yüz yüze eğitim yaptığını belirten Gökçebel, “Biz öğrenci ve öğretmenlerle konuşuyoruz. Bu insanlar yüz yüze eğitim yapmak istemiyor” dedi.

Gökçebel, A-Level, GCI veya YKS sınavlarına hazırlanan öğrencilerin,  yüz yüze eğitim uğruna sağlıklarını riske atmak istemediklerini, pozitif ya da temaslı olmaları halinde söz konusu sınavlara hazırlanamamaktan korktuğunu, bu yüzden online eğitime yöneldiğini ifade ederek, “yüx yüze eğitime gidenler ise, gitmek zorunda oldukları için gidiyorlar” dedi.

“DERS KAYIPLARI YAŞANIYOR… 12’NCİ SINIFLARA DERS VEREN ÖĞRETMENLER, AYNI ZAMANDA DİĞER SINIFLARA DA DERS VERİYOR”

Bakanın “yüz yüze eğitim ısrarının” ders kayıplarına da yol açtığını anlatan Gökçebel, 12’nci sınıflara ders veren öğretmenlerin, aynı zamanda 9, 10 ve 11’nci sınıf öğrencilere de ders verdiğini vurgulayarak, okuldaki yüz yüze olan dersi sona eren öğretmenin, online ders için evine gitmek zorunda kaldığını, çünkü okullardaki internet altyapısının üç öğretmenden fazlasını kaldırmadığını ifade etti.

“OKULLARDAKİ İNTERNET ALYAPISI KÖTÜ OLDUĞUNDAN, YÜZ YÜZE EĞİTİMİNİ VERNE ÖĞRETMEN ONLINE DERS VERMEK İÇİN EVİNE GİDİYOR, DERS KAYIPLARI YAŞANIYOR”

Gökçebel, Lefkoşa’daki bir okulda eğitim veren ancak Güzelyurt’ta yaşam süren bir öğretmenin, online ders vermek için Lefkoşa’dan Güzelyurt’a gittiğini, aradan geçen zaman zarfında da ders kayıplarının yaşandığını ifade etti.

“ÇOCUK, İKİ DERSİ ARASINDA 3-4 SAAT OKULDA BEKLEMEK ZORUNDA KALIYOR. BELKİ DİĞER ARKADAŞLARIYLA İÇ İÇE BEKLİYOR”

Bu durumun, bir taraftan yüz yüze eğitim bir taraftan da online eğitim alan öğrenciler için daha farklı sorunlar da doğurduğunu belirten Gökçebel, “Çocuk, iki dersi arasında 3-4 saat okulda beklemek zorunda kalıyor. Belki diğer arkadaşlarıyla iç içe bekliyor, belki de okul dışında bekliyor” diyerek, salgının olduğu bir süreçte, böylesi bir beklemenin salgını yayabileceğini ifade etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör