EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

DAÜ ile Paul Bocuse arasında iş birliği

DAÜ ile Paul Bocuse arasında iş birliği

DAÜ Turizm Fakültesi ile Fransa’nın efsane eğitim kurumu Paul Bocuse arasında iş birliği adımları atıldı

Yayın Tarihi: 23/04/21 15:33
okuma süresi: 4 dak.
DAÜ ile Paul Bocuse arasında iş birliği
A- A A+

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi sadece eğitim kalitesi yüksek olan kurumların katılabildiği Fransa’nın, dünyaca tanınan en önemli mutfak sanatları, gastronomi, yemek servisi ve ağırlama alanlarında eğitim veren kurumlarından oluşan The Alliance by Institut Paul Bocuse’un oluşturduğu birliğe dahil olarak karşılıklı iş birliğinin adımlarını attı.

DAÜ KKTC’DEN KABUL EDİLEN İLK TURİZM FAKÜLTESİ

DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç yaptığı açıklamada 2004 yılında efsane Fransız şef Paul Bocuse’un kurucularından olduğu The Alliance by Institut Paul Bocuse ve Fransa’nın en önemli Mutfak Sanatları Okulu olan “Institut Paul Bocuse” tarafından kurulan birliğe üst seviyede eğitim veren gastronomi ve turizm okullarının üye olabildiğini bildirdi. 

Prof. Dr. Kılıç, ortak eğitim programları, kültürlerarası bilgi alışverişi, ortak etkinlikler ve araştırma projeleri yapmak amacıyla kurulan birliğe üye olan kurumların öğrencilerine ve akademisyenlerine uluslararası bilgi paylaşımının kapılarının açıldığını belirterek, birliğe Bolivya, Kanada, Ekvator, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Lübnan, Meksika, Peru, Rusya, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Türkiye ve ABD’den toplam 18 kurumun üye olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Kılıç, DAÜ Turizm Fakültesi’nin bir ilki başararak DAÜ’nün uluslararasılaşma politika, hedef ve stratejileri çerçevesinde The Alliance by Institut Paul Bocuse’a Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) kabul edilen ilk Turizm Fakültesi olmanın gururunu taşıdıklarını ifade etti.

2020 yılında başlatılan görüşmeleri takiben yapılan akredite toplantıları sonucunda fakülte olarak birliğin kriterlerini karşıladıklarını ve üyeliğe kabul edildiklerini belirten Prof. Dr. Kılıç, birliğe üye olan kurumlara sunulan fırsat ve olanakları şu şekilde sıraladı:

  • Paul Bocus’la ortak eğitim ve diploma programları gerçekleştirme
  • Yaz döneminde Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Institut Paul Bocuse Kampüsü’nde düzenlenen yaz okulu
  • Akademisyenler için değişim programları ve seminerler
  • Konferans, webinar ve atölye çalışmaları
  • Ortak araştırma projeleri
  • Yıllık genel kurul toplantılarına katılım
  • Gelişime yönelik etkinlikler

The Alliance by Institut Paul Bocuse üyeliğinin sağlayacağı tanıtım, olanaklar ve itibarın getireceği kazançlarla turizm eğitiminde sadece DAÜ Turizm Fakültesi’nin değil KKTC’nin tüm turizm sektörünün de ufkunu açacaklarını ve özellikle öğrenci ve mezunların deneyim kazanarak uluslararası arenada daha etkin konuma geleceklerini belirten Prof. Dr. Kılıç, ekip olarak özellikle zorlu pandemi sürecinde bunu başarmanın zorluğuna vurgu yaparak, başta desteğini esirgemeyen DAÜ Rektörlüğü olmak üzere katkı sağlayan tüm ekip arkadaşlarına teşekkürlerini iletti. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.