EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Serhat Akpınar: "Öğrencilerimizi büyük bir özlemle bekliyoruz"

Serhat Akpınar: "Öğrencilerimizi büyük bir özlemle bekliyoruz"

GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, öğrencileri büyük özlemle beklediklerini vurgulayarak, “Amacımız pandemi sürecinde yapmış olduğumuz çalışmalar ile bu süreçte ve sonrasında GAÜ'yü çekim merkezi haline getirmek” dedi.

Yayın Tarihi: 01/06/21 12:25
okuma süresi: 5 dak.
Serhat Akpınar: "Öğrencilerimizi büyük bir özlemle bekliyoruz"
A- A A+

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, pandemi sürecinden itibaren eğitim sektörünün geldiği nokta ve devamında izlenilecek yollar hakkında açıklamalarda bulundu.

Akpınar pandemi döneminde eğitim konusu hakkında yaptığı açıklamalarda; “Pandemi dönemi ile başlayan ve birçok belirsizlikleri içerisinde barındıran insanlık için geleceğin sürekli sorgulandığı; özellikle yükseköğretim alanında pek çok kaygıların, gerilemelerin yaşandığı bir dönemde, başta TC. Yükseköğretim Kurumu, YÖDAK ve Kıbrıs Üniversiteler Birliği (KÜB) olmak üzere ortaya koymuş oldukları geniş vizyon ve çalışmalar süreci çerçevesinde Yükseköğretim alanımızın bu sürece doğru bir biçimde hazırlanması için elimizden geleni yapmaya çalıştık.

GAÜ olarak özellikle pandemi döneminde güçlü teknolojik alt yapımız ile öğrencilerimize yardımcı olmaya çalıştık. Pandemi öncesinde GAÜ'nünbu yönde olası açılımlara karşı ve KKTC'nin yükseköğretimde bir çekim merkezi olabilmesi için başta ABD olmak üzere ABD'nin önemli üniversiteleri ile işbirliği başlatmıştık. Bu işbirliğini pandeminin ilk aylarında önce Arizona Üniversitesi ile gerçekleştirdik. Arizona Üniversitesi bu süreçte ABD'ye gelemeyen öğrencilerini örgün veya online bir şekilde KKTC'de ki GAÜ Kampüsü'ne yönlendirdi” dedi.

“AMACIMIZ PANDEMİ SÜRECİNDE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ÇALIŞMALAR İLE BU SÜREÇTE VE SONRASINDA GAÜ'YÜ ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK”

Akpınar; “GAÜ olarak geçmişte sadece eğitim ile anılıyorduk, eğitimden sonraşunada KKTC'yi araştırma adası haline getirme süreçlerini de başlattık. Burada diğer üniversitelerimizinde çok ciddi katkıları oldu. Bu aşamadan sonra bizim; özellikle KKTC'nin siyasi varlık gösterme noktasında yaşadığımız sorunlar nedeniyle dünyada üniversiteler sıralamasında önde olan üniversitelerinde KKTC'de kampüs açıp, daha ekonomik şartlar ile öğrencilerin okumasına destek olarak, KKTC'nin bir çekim merkezi olma yolunda ilerlemesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ BÜYÜK ÖZLEMLE BEKLİYORUZ”

Akpınar yeni eğitim dönemi hakkında yapılması gerekenler hakkında yaptığı açıklamalarda; “Öğrencilerimizi çok özledik. Onlar için tüm çalışma programlarımız ve hazırlıklarımız Eylül ayında örgün eğitime geçmek için tamamlanıyor. Bir an önce yükseköğretim alanının KKTC için ne kadar önemli olduğunun anlaşılması için gerek YÖDAK gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın çok ciddi tedbirler alması gerekiyor. Önümüzde ki eğitim dönemi için kayıtlar başlamış durumda ve bizim bu tanıtımları yaparken öğrencilerimiz adaya mı gelecek yoksa online olarak mı devam edecek diye karmaşık şekilde düşünmek yerine çok kesin kararların artık alınması gerekiyor” dedi.

“TÜM SIKINTILARA RAĞMEN TIP FAKÜLTESİNİ AÇTIK”

GAÜ Tıp Fakültesi hakkında açıklamalarda bulunan Akpınar; “2012'den itibaren GAÜ'nün bir hastane ve tıp fakültesi oluşumu için başlatmış olduğu gelişim süreçlerinde, karşı karşıya kaldığımız sıkıntılar bizim için kendi gelişim tarihimizde önemli bir yer alacaktır. GAÜ en son baskı ve ısrarla, bağlı olmuş olduğu değerler ile sürdürmüş olduğu çalışmalarla tıp fakültesinin onayını YÖDAK'tan almış durumdadır. Aynı zamanda YÖK'ünde onayıyla Mersin Üniversitesi ile yapılan anlaşma ile tıp fakültesinde okuyacak olan öğrencilerimiz stajlarını Mersin'de yapabilecekler.

“ÖNÜMÜZDE Kİ YIL DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ OLUŞUMU NOKTASINDA YENİ BİR YAPILANMA SÜRECİ BAŞLATIYORUZ”

GAÜ'de Sağlık Bilimleri Fakültesi ile beraber Eczacılık Fakültesi onları takip eden Hemşirelik Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Meslek Yüksekokulu ile birlikte çok ciddi bir akademik yapılanma gerçekleşiyor. Bu sürecin önümüzde ki yılDiş Hekimliği Fakültesi oluşumu noktasında yeni bir yapılanma süreci ile artık tıp ve sağlık alanında yeni ve ciddi düzenlemeler yapmayı planlıyoruz” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.