EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

KTÖS, koronavirüs testlerinin ücretli olmasını eleştirdi

KTÖS, koronavirüs testlerinin ücretli olmasını eleştirdi

KTÖS, aşılama ve ücretsiz PCR/Hızlı testlere erişimin toplum sağlığı açısından elzem uygulamalar olduğunu belirterek testlerin ücretli yapılmasıyla öğrencilerin, öğretmenlerin ve ailelerin sağlığının ve güvenliğinin tehlikeye atılacağını savundu.

Yayın Tarihi: 30/08/21 15:23
okuma süresi: 3 dak.
KTÖS, koronavirüs testlerinin ücretli olmasını eleştirdi
A- A A+

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş yaptığı yazılı açıklamada, 1 Eylül'den itibaren testlerin ücretli olması kararıyla, okulların sağlıklı ve güvenli yerler haline getirme arzusu ve yüz yüze eğitimi sürdürülebilir kılma çabasının devlet eliyle sekteye uğrayacağını belirtti.

“Hükümetin sorumluluğu tamamen okullara ve vatandaşlara yıkmaya çalıştığını üzülerek gözlemlemekteyiz” diyen Maviş, KTÖS’ün, okulların, pandemi koşulları esasına göre hazırlanarak sürdürülebilir eğitim verecek şekilde açılması kararlılığını vurguladı.

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ile birlikte Koronavirüs salgının devam ettiği dönemde, okulların sağlıklı ve güvenli bir şekilde açılabilmesi için gerekli önlemler konusunda hazırladıkları “Sürdürülebilir Yüz Yüze Eğitim Kılavuzu”nu yetkili tüm taraflar ile paylaştıklarını hatırlatan Maviş, şöyle devam etti:

“DSÖ ve KTTB’nin ortaya koyduğu bilimsel görüşler okul, sınıf ve taşımacılık esnasında sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarının etkili uygulanması yönündedir. Aşılama ve ücretsiz PCR/Hızlı testlere erişim toplum sağlığı açısından elzem uygulamalar arasındadır. Sigortasını, ihtiyat sandığını ve kamudaki yatırımlarını bir fiil yapan vatandaşların PCR/hızlı test hizmetinden ücretsiz yararlanması gerekmektedir.

Kumarhane turizmi dahil birçok sektörde bugüne kadar ücretsiz verilen hizmetlerin, okulların açıldığı dönemde ücretli yapılmak istenmesi, bu ülkede hükümetin eğitime verdiği değeri göstermektedir. Geçim derdinde olan vatandaşlarımız alım gücünü etkileyecek bu karar, test yapılmamasını da teşvik edecektir. PCR ve hızlı testleri ücretli hale getirerek kayda değer ekonomik bir önlem alınmadığı gibi, 53 bin öğrencinin, öğretmenler ve aileler ile birlikte sağlık ve güvenliği tehlikeye atılacaktır.

Bu gerçeklerden hareketle, Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı’nın zorunlu önlemleri almaktan, etkin denetimi sağlamaktan ve yüksek riskli aktiviteleri kısıtlamaktan kaçındığını, tamamen okullara ve vatandaşlara yıkmaya çalıştığını üzülerek gözlemlemekteyiz.”

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, hükümetin bu kararının, yüz yüze eğitimi  sürdürülebilir kılma çabasını sekteye uğrayacağı görüşünü belirterek “Öğretmenler olarak görevimizin başında olacağımızı hatırlatır; bu koşullarda tüm sorumluluğunun tamamen hükümete ait olduğunu vurgularız” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör