EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü etkinliği

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü etkinliği

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde 6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü ile ilgili etkinlik gerçekleştirildi

Yayın Tarihi: 10/10/21 18:08
okuma süresi: 3 dak.
DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü etkinliği
A- A A+

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık günü kapsamında etkinlik gerçekleştirdi.

6 Ekim 2021 Çarşamba günü 11:00-12:00 saatleri arasında DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanlarının katılımı ile ‘KKTC Yeşile Boyanıyor, Yeşil Giy, Yeşil Işık Yak’ adlı etkinlik gerçekleştirildi. Söz konusu etkinlikte Serebral Palsi hastalığına dikkat çekmek için yeşil kıyafetlerle gökyüzüne yeşil balonlar uçuruldu.

ÇEVRİM İÇİ PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık günü kapsamında aynı gün 17:00 – 18:30 saatleri arasında  “21. YY’da Serebral Palsi’ye Bakış” adlı çevrim içi panel gerçekleştirildi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Handan Tüzün moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Hacettepe Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mintaze Kerem Günel “Serebral Palsi’de Klasifikasyon ve ICF’e göre Fizyoterapi ve Rehabilitasyon”,  DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ünal Değer  “Serebral Palsi’li Bireylerde Aktivite ve Katılımın Değerlendirilmesi”, Yrd. Doç. Dr. Yasin Yurt “Serebral Palsi’de Dinamik Ortezlerin Seçimi ve Aktivite ve Katılıma Etkisi”,  Yrd. Doç. Dr. Zehra Güçhan Topcu ise “Serebral Palsi’de Fiziksel Aktivitenin Önemi” konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Serebral Palsi değerlendirme ve tedavisinde multidisipliner yaklaşım ile bütüncül tedavinin önemi üzerinde durulan söz konusu panelde ayrıca, pediatri alanında çalışan fizyoterapistlere ve öğrencilere de güncel gelişmeler ile ilgili bilgiler verildi. DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç gerçekleştirdiği konuşmasında Serebral Palsi’li bireylerin eğitim, sağlık ve sosyal haklarının iyileştirilmene yönelik dilek ve temennilerde bulunarak 6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü’nün Serebral Palsi’li bireylerin yaşamını güzelleştireceği adımlara vesile olmasını temenni etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.