EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

GAÜ ile Ürdün Jadara Üniversitesi eğitim köprüsü kuruyor

GAÜ ile Ürdün Jadara Üniversitesi eğitim köprüsü kuruyor

GAÜ ile Ürdün Jadara Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı.

Yayın Tarihi: 25/11/21 10:07
okuma süresi: 4 dak.
GAÜ ile Ürdün Jadara Üniversitesi eğitim köprüsü kuruyor
A- A A+

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) uluslararasılaşma misyonu çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin adını duyurmaya devam ediyor.

Kurulduğu 1985 yılından beri  dünyanın en önde gelen üniversiteleri ile  akademik işbirliği ve anlaşmalar yapmaya kendisine görev edinen Kuzey Kıbrıs'ın ilk üniversitesi olan GAU, Ürdün'de hatırı sayılı bir geçmişe sahip olan Jadara Üniversitesi ile önemli bir iş birliği protokolüne imza attı.

GAU kampüsünü ziyaret eden Jadara Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Muhammed Obeidat ve Finansal işlerden sorumlu Başkan yardımcısı Dr. Habes El Zboun Girne'nin en güzide Kampus yerleşkesine sahip olan Girne Amerikan Üniversitesi kampüsüne hayran kaldıklarını belirtti.

Tüm kampüsü ve öğrencilere sunulan imkânları büyük bir mutlulukla gördüklerini ve yıllarca üç yüzden fazla üniversite ziyareti gerçekleştirdiğini belirten Jadara Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Muhammed Obeidat "Böylesine dağ ve denizin, tarihi doku içerisinde bir araya geldiği öğrencilerin okuduğu bir Kampus dünyada çok az rastladığım bir durum " dedi.

Jadara Üniversitesi hakkında da GAU Medya'ya açıklamalarda bulunan Prof. Muhammed "Ürdün'deki kuzey Irbid Valiliği'nde, valilik başkenti Irbid şehrinin kuzeyindeki uluslararası karayolu üzerinde bulunan Jadara üniversitesi 2005 yılında kurulan ve verdiği eğitim kalitesi ile bölgede haklı bir prestije sahip olduğunu belirtti.

Tıpkı GAU gibi birçok uluslararası akademik akreditasyona da sahip olan Jadara Üniversitesi'nin Times Higher Education tarafından da akredite edildiğini bildiren Prof. Mohammed" sekiz fakülte ve otuz üç lisans, Master ve Doktora programları ile eğitim hayatına devam ettiklerini bildirdi. " Bizler özellikle enformasyon ve  teknoloji, mühendislik ,eczacılık , işletme ayrıca dil bilimleri ile adından söz ettiren bir üniversiteyiz , farklı alanlarda ve fakültelerde GAU ile bilgi transformasyonu , turizm ve konaklama işletmeciliği , Gastronomi , mühendislik eczacılık  gibi alanlarda öğrenci akademik kadro değişim programları ile coğrafyamızda daha güçlü bir hale gelmeyi istiyoruz " dedi.

Samimi bir ortamda gerçekleşen işbirliği  imza töreninde konuşan GAU rektörü Prof. Dr Ali Haydar " Böylesine işbirliklerinin GAU misyonu  ve ellinci yıl hedeflerinin önemli bir parçasıdır, bu tür anlaşmalar artarak devam edecektir " dedi.

GAU Kurucu Rektörü Sn .Serhat Akpınar ise "Jadara Üniversitesi ile işbirliğinin sadece bir imza ile kalmayacağını, yıllarca Ürdün'de Kültür Bakanlığı yapmış Başkan Prof. Dr Muhammed Obeidat'ın tecrübelerinden ve vizyonundan mutlaka yararlanmak istediklerini belirtti. İleriki günlerde bu anlaşmanın her anlamda artarak devam edeceğini bildiren Akpınar " işbirliklerinin yalnız GAU'nün adını daha fazla Orta Doğu'da duyurmakla kalmayacak, Kuzey Kıbrıs Eğitim Dünyası için de önemli bir adım olacağına inanıyorum " dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.