EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

DAÜ Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu öğrencilerinden gözlem gezisi

DAÜ Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu öğrencilerinden gözlem gezisi

DAÜ Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu, bünyesinde yer alan Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Ön Lisans Programı öğrencileri için geçtiğimiz günlerde Köprü Köyü’nde Elektro Kur şirketine ait 780 kW kapasiteli güneş enerjisi santraline gözlem gezisi gerçekleştirdi.

Yayın Tarihi: 16/01/22 14:26
okuma süresi: 4 dak.
DAÜ Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu öğrencilerinden gözlem gezisi
A- A A+

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu (BTYO) öğrencileri; güneş, rüzgar, jeotermal ve suyun da yer aldığı enerji kaynaklarının işlendiği “Yenilenebilir Enerji ve Güneş Enerjisi” dersi çerçevesinde gerçekleştirilen gezinin ardından, takımlar oluşturdu. Öğrenciler bu takımlarda 7 ayrı uygulanabilir online ve offline güneş enerji sistemi projesi tasarladı. Projeleri ile ilgili maketler de hazırlayan DAÜ BTYO öğrencileri, bu maketleri dersin eğitmeni Ahmet Köylüoğlu ile DAÜ BTYO Müdürü Doç. Dr. Nazife Dimililer’e sundu.

DİMİLLER: ÇEVRE BİLİNCİNE SAHİP KALİFİYELİ UZMANLAR YETİŞTİRİLİYOR

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DAÜ BTYO Müdürü Doç. Dr. Dimililer, “Gerçek yaşamımızdaki projelere birebir uyumlu olan bu projeler, öğrencilerimizin pratik çalışma yaşamlarında ve mesleki kariyerlerinde kendilerine rehber olmakta ve mezuniyetten önce deneyim kazanmalarını sağlamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi, aslında çok uzun yıllardan beri bilinmekte olmasına rağmen, fosil yakıtlarla rekabet edemediği için ikinci planda kalmıştır. Özellikle güneş enerjisi açısından zengin olan ülkemizde bu tarz çalışmaların arttığını memnuniyetle görmekteyiz. DAÜ BTYO olarak ülkemize ve dünyaya değer katacak olan, çevre bilincine sahip ve kalifiye uzmanlar yetiştirmek en önemli hedefimizdir” diye konuştu.

 “TEKNİK VE GÖZLEM GEZİLERİ DEVAM EDİYOR”

DAÜ BTYO’da mesleki eğitim veren tüm programların müfredatlarının ve programlarda kullanılan eğitim-öğretim yöntemlerinin, öğrencilerin teorik eğitimin yanında, güncel ve pratik becerilerini de elde etmesi üzerine inşa edildiğini belirten Doç. Dr. Dimililer, “Dünyanın önde gelen uluslararası akreditasyon kuruluşlarından The Accreditation Agency for Study Programmes in Engineering, Informatics, Natural Sciences and Mathematics – Mühendislik, Bilişim, Doğa Bilimleri ve Matematik Akreditasyon Ajansı (ASIIN) tarafından da denklik alarak eğitim kalitesini belgelemiş ve öğrencilerine uluslararası geçerliliği olan en üst kalitede eğitim vermeyi hedeflemiş olan Elektrik ve Elektronik Teknolojisi Ön Lisans Programı, dönem boyunca pandemi koşullarına uygun şartları sağlayarak teknik ve gözlem gezileri yapmaya devam etmiştir” dedi.

“ÜLKEMİZDE ARTARAK KULLANILMASI MEMNUNİYET VERİCİ”

Yenilenebilir enerji kaynaklarının, tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de giderek artan bir şekilde kullanılmakta olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Doç. Dr. Dimililer, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Sürdürülebilir yöntemlerle, fosil yakıtlara alternatif olabilecek enerji kaynakları kullanarak temiz enerji üretmek, hem enerji üretiminde öz kaynaklarını değerlendirebilmek açısından, hem de fosil yakıtların neden olduğu hava kirliliği, asit yağmurları, sağlık sorunları gibi çevresel ve sosyal sorunların önlenmesi için önem arz etmektedir. Mezunlarımızın bu konularda teorik ve teknik yeterliliklerini sağlamak ve sürdürülebilir ve çevre dostu yöntemleri mesleki prensip edinmiş olan uzmanlar yetiştirmek DAÜ BTYO olarak en önemli misyonlarımız arasındadır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.