EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

TDP Eğitim Komitesi: Milli Eğitim Bakanlığı açıkça anayasal suç işlemektedir

TDP Eğitim Komitesi: Milli Eğitim Bakanlığı açıkça anayasal suç işlemektedir

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Eğitim Komitesi’nin yaptığı açıklamada; Okul Yönetimleri ve Okul Aile Birlikleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapamadıklarını velilerden bağış adı altında para alarak yapmaya çalıştığını vurguladı.

Yayın Tarihi: 17/06/22 12:06
okuma süresi: 3 dak.
TDP Eğitim Komitesi: Milli Eğitim Bakanlığı açıkça anayasal suç işlemektedir
A- A A+

TDP Eğitim Komitesi açıklamasında ‘‘Anayasamızın 59. maddesinin 5. bendi her çocuğun, kız erkek ayırımı yapılmaksızın on beş yaşına kadar zorunlu; on sekiz yaşına kadar ücretsiz öğrenim hakkına sahip olduğunu belirtmektedir. Uygulamada ise Anayasanın aksine her yıl velilerden kırtasiye, temizlik maddesi ve kayıt için ‘zorunlu bağış’ istenmektedir. Okulların ihtiyaçlarını belirlemek ve karşılamak Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevidir. Bu görevlerini yerine getirmeyen, okul idarelerini yalnız bırakan Milli Eğitim Bakanlığı açıkça anayasal suç işlemektedir. Buna ek olarak, bazı okul yönetimi ve okul aile birlikleri kendileri tarafından görevlendirilen ‘yardımcı öğretmenlerin’ ücretlerini karşılamak için velilerden yüksek miktarda ‘zorunlu bağış’ talep etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yasalarda yardımcı öğretmen kadrosu olmamasına rağmen gerekli düzenlemeleri yapmayarak bu kişilerin sosyal hak ve güvenceden yoksun olarak çalıştırılmasına göz yummakta ve bunun vebalini velilerin sırtına yüklemektedir.’’ diye belirtti.

Açıklamada; eğitimin planlanması, sürdürülmesi ve denetlenmesinden sorumlu kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, özellikle Girne ve İskele bölgelerinde bariz olarak görülen yabancı öğrenci artışını görmezden gelmekte olduğunu belirten komite, bu bölgelerdeki öğrenci ve öğretmen ihtiyaçlarının ötelendiğini, gerekli planlama ve ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanacak bütçe çalışmasının yapılmadığını, eğitime ayrılan bütçenin derhal gözden geçirilerek, ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekçi bir düzeye getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplumcu Demokrasi Partisi, Milli Eğitim Bakanlığı’nı sorumluluklarının farkına varmaya, eğitim faaliyetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için gerekli yasa ve tüzükleri hayata geçirmeye ve Anayasa’nın öngördüğü şekilde ücretsiz kamusal eğitimin gerçek anlamda hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya davet etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör