EĞİTİM
okuma süresi: 3 dak.

GAÜ Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Bayraktar’dan Basın Bayramı mesajı…

GAÜ Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Bayraktar’dan Basın Bayramı mesajı…

GAÜ İletişim Fakültesi Basın-Yayın Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümmü Altan Bayraktar, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı.

Yayın Tarihi: 24/07/22 12:20
Güncelleme Tarihi: 24/07/22 13:00
okuma süresi: 3 dak.
GAÜ Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Bayraktar’dan Basın Bayramı mesajı…
A- A A+

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İletişim Fakültesi Basın-Yayın Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümmü Altan Bayraktar, Türk Basını’ndan sansürün kaldırılışının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz günü ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlanan günün önemi çerçevesinde; küresel finans krizi, ardından küresel salgın kriziyle dengeleri bozulan belirsizlik ve risklerin arttığı, ülkemizde de Koronavirüs nedeniyle zorlu bir süreçten geçildiği, önemli gündem maddelerinin tartışıldığı şu günlerde, basın-yayın çalışanlarının mesleki etik ve kamusal menfaat bilinciyle yaptıkları ve yapacakları her türlü çalışmaların KKTC’nin her alanda başarıya ulaşması noktasında olumlu katkılar sağlayacağı konusunun dikkatle ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Demokrasinin işleyiş motoru olma işlevi ve kamuoyunu belirleyen en önemli güçlerden biri olan basının, toplumların sosyal ve siyasal dönüşümünde çok önemli rolü olduğundan hareketle; tüm yazılı, görsel ve işitsel basın kuruluşlarının, toplumsal bilincin uyanmasına katkıda bulunurken doğru, tarafsız ve sorumluluk sahibi yayıncılık anlayışıyla hareket etmeleri gerektiğinin önemine değinen Bayraktar, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı, çağdaş toplumların vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının; kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberler ile kamuoyunu aydınlatma mesleğini sorumluluk duygusu ile hareket ederek yerine getirmesi gerekliliğinin öneminin altını çizdi.

Haber alma hürriyetinin dönüm noktası olarak nitelendirilebilecek; 24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılması adımının yıl dönümünde, basının, ülkemizde ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında halkı bilgilendirme, bilinçlendirme ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulması yanında devlet-vatandaş arasında iletişimin kurulması gibi çok önemli görev ve sorumlulukları üstlendiğinin hatırda tutulması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine katkılar sunan, üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle mesleğini icra eden, toplumun haber alma hakkını karşılamak için her koşulda fedakarca çalışan, haberleri hızlı ve şeffaf bir şekilde aktaran, doğru, dürüst ve vicdan sahibi gazetecilik anlayışı ile hareket eden tüm basın emekçilerinin ‘24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.