EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

Burak Maviş: İskele’de orta eğitim okullarında 700 öğrencinin 170’i 3’üncü ülkelerden

Burak Maviş: İskele’de orta eğitim okullarında 700 öğrencinin 170’i 3’üncü ülkelerden

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, özellikle İskele bölgesindeki yabancı uyruklu öğrenci sayısına dikkati çekti. İskele’de ortaeğitim okullarında 700 öğrencinin 170’i yabancı uyruklu olduğunun kaydeden Maviş, “Eğitim sistemimiz, çok kültürlü eğitimin gereksinimlerini karşılayacak yaklaşıma sahip değil”dedi.

Yayın Tarihi: 27/09/22 11:34
okuma süresi: 4 dak.
Burak Maviş: İskele’de orta eğitim okullarında 700 öğrencinin 170’i 3’üncü ülkelerden

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş,  çok kültürlü eğitimle ilgili Kıbrıs Postası’na konuştu.

“EĞİTİM SİSTEMİMİZ, ÇOK KÜLTÜRLÜ EĞİTİMİN GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAYACAK YAKLAŞIMA SAHİP DEĞİL”

Kamu okullarınıda birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerin eğitim aldığını belirten Maviş, “Çok kültürlü ve çok dilli bir öğrenci yapısı ile okulların tanıştığını; fakat Kıbrıs Türk eğitim sisteminin çok kültürlü, çok dilli bir eğitime ve onun gerekliliklerini yerine getirebilecek bir öğretimi yaklaşımına sahip olmadığını kaydetti.

Maviş, sınıf içerisinde özellikle öğrencilerin iletişim becerileri, sosyal ve kültürel adaptasyonu konularında sorunlar yaşamakta olduklarını belirterek, okullardaki destek birimlerinin eksikliğinden kaynaklanan tüm sorunlarla öğretmenin baş başa kaldığını söyledi.

“İSKELE BÖLGESİNDEKİ YOĞUNLUK GÖZLE GÖRÜLEBİLİNİYOR”

Geçen yılın verilerini hatırlatan Maviş,  öğrenci nüfusunun yüzde 6,25’inin ana dilinin Türkçe olmadığını, yüzde 40’ının ise vatandaş olmadığını vurgulayan Maviş, 3’üncü ülke öğrencilerinin Mağusa, Girne ve İskele’de yoğunlaştığını söyledi.

Maviş, 2021-2022 eğitim döneminde okullarda, 45 farklı ülkeden öğrenci olduğunu belirterek, bu yıl öğrenci sayısının daha da artığının gözlemlendiğini ifade etti. Maviş, yakın zamanda yeni verileri kamuoyu ile paylaşacaklarını  söyleyerek, İskele bölgesinde yoğunluğun gözle görülebildiğini vurguladı.

“700 ÖĞRENCİNİN 170’İ 3’ÜNCÜ ÜLKEDEN”

İskele İlker Karter İlkokulu’nda 412 kişinin 135’i, İskele Dr. Suat Günsel Devlet İlkokulu’nda 180 kişinin 64’ü, İskele Maarif Anaokulu’nda ise 82 kişinin 31’inin 3’üncü ülkeden olduğunu belirten Maviş, Yenidüzen gazetesinin verilerine işaret ederek, İskele’deki ortaeğitim okullarında 700 öğrencinin 170’inin yabancı olduğunu ifade etti.

Başta İskele olmak üzere inşaat ve hizmet sektörünün hızlı geliştiği bölgelerde bu sayının daha da artacağını belirten Maviş, erken zamanda etkili yöntemler ile hem öğretmenlerin, hem öğrencilerin hem de ailelerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

“ÖZEL ÇALIŞMALAR GEREKİYOR”

Maviş, öğretmenlerin sınıf içinde çeşitli sorunlarla mücadele ettiğini, okulların özel eğitim desteği ve rehberlik hizmetlerinden yoksun olduğunu hatırlatarak, yabancı çocuklara Türkçe öğretiminin farklı bir alan olduğunu, bununla ilgili özel çalışmalar yapılması gerektiğini, sorumluluğun tek başına sınıf öğretmeninin omuzlarına yıkılmaması gerektiğini ifade etti.

“AİLELERE ÜCRETSİZ DİL KURSLARININ AÇILMASI ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞTIRACAK”

KTÖS Genel Sekreteri Maviş, iletişim becerileri ve sosyal entegrasyon ile ilgili dünyada farklı uygulamalar yapıldığını belirterek, Malta, İsveç ve Amerika örneklerine değindi. Maviş, bununla birlikte ailelere de ücretsiz dil kurslarının açılmasının sorunun çözümünü kolaylaştıracağını söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör