EĞİTİM
okuma süresi: 4 dak.

DAÜ Eczacılık Fakültesi'nden HTLV-1 Günü ile ilgili açıklama: İnsandan insana bulaşabilen bir virüs

DAÜ Eczacılık Fakültesi'nden HTLV-1 Günü ile ilgili açıklama: İnsandan insana bulaşabilen bir virüs

DAÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Hamurtekin ve Öğretim Görevlisi Ecz. Shideh Roshani Dünya HTLV-1 Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, HTLV-1 virüsünün insandan insana bulaşabileceği belirtildi.

Yayın Tarihi: 12/11/22 12:35
Güncelleme Tarihi: 12/11/22 13:43
okuma süresi: 4 dak.
DAÜ Eczacılık Fakültesi'nden HTLV-1 Günü ile ilgili açıklama: İnsandan insana bulaşabilen bir virüs
A- A A+

Doğu Akdeniz Üniversitesi, (DAÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Hamurtekin ve Öğretim Görevlisi Ecz. Shideh Roshani Dünya HTLV-1 Günü ile ilgili açıklama yayınlandı. Doç. Dr. Hamurtekin ve Ecz. Roshani yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda Koronavirüs salgını ile birlikte virüs ile ilişkili hastalıklar toplum içinde ve medyada tartışılmaya ve merak uyandırmaya başlamıştır. Bu viral hastalıklardan biri de çok bilinmemekle beraber neden olduğu hastalıklar açısından önemli olan HTLV-1 virüsüdür. Dünyada 10 Kasım günü “Dünya HTLV-1 Günü” olarak bilinmektedir.

“HTLV-1 NEDİR?”

İnsan T- hücresi Lenfotropik Virüsü (HTLV), ilk olarak 1981 yılında Bernard J. Poiesz ve arkadaşları tarafından keşfedilen, AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün akrabası olarak nitelendirilebilecek bir virüstür. Dünyada net bilgi olmamakla birlikte 5-10 milyon kişinin HTLV-1 virüsü ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle, Japonya, Avustralya, Güney Amerika, Sahra çölü güneyinde kalan Afrika, İran ve Romanya gibi bazı Doğu Avrupa ülkelerinde virüsün yaygın olduğu saptanmıştır. KKTC’deki mevcudiyeti ve yaygınlığı hakkında bir veri bulunmamaktadır.

"HTLV-1'İN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?”

HTLV-1 virüsü temel olarak değişik oranlarda iki hastalıkta rol oynamaktadır; Erişkin T-hücreli lösemi / lenfoma (ATLL) ve HTLV-1 ile ilişkili myelopati / tropik spastik paraparezi (HAM/TSP). ATLL, vücudumuzda bağışıklık sisteminde rol oynayan lenfosit adını verdiğimiz kan hücrelerinin oldukça agresif bir kanseridir. HAM/TSP ise, özellikle omurilikte myelin kaybı nedeniyle bacaklarda güç kaybı, mesane ve bağırsak fonksiyon bozuklukları ile kendini gösteren bir durumdur. HTLV-1’in bazı cilt hastalıklarında da rol oynadığı gösterilmiştir. Dolayısıyla erken deri bulguları, bu virüsten şüphe edildiği takdirde erken tanıda çok önemli rol oynamaktadır. Bu konuda dermatologlar erken tanıda önemli rol üstlenirler. HTLV-1 ile enfekte olan çoğu insan belirti göstermez ve bu durum virüsün daha hızlı yayılmasına katkı sağlar. 

HTLV-1 NASIL BULAŞIR?

HTLV-1 insandan insana bulaşabilen bir virüstür. Cinsel temas, kan / kan ürünlerinin verilmesi ve anneden bebeğe emzirme yolu başlıca bulaş yollarıdır.

HTLV-1 ÖNLENEBİLİR Mİ?

Şüphe duyulması halinde HTLV-1 tanısı, kan örneklerinin ileri tetkikleri (antikor ve antijen arama) sonucu konur. HTLV-1 bulaşı önlenebilir bir virüstür. Güvenli cinsel ilişki, kan transfüzyonları öncesi bağışçının kanının tetkik edilmesi gibi yöntemler bulaşı önlemektedir. Bu virüs için şu an itibariyle kullanımda olan bir aşı yoktur.

HTLV-1 İLE İLİŞKİLİ HASTALIKLAR TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Henüz yüz güldürücü ve kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte, ATLL için kemoterapi, zidovudin ile interferon alfa kombinasyonu, mogamulizumab ön planda olan tedavilerdir. HAM/TSP tedavisi ise virüs ile infekte olan hücrelerin tedavisinden çok, klinik bulguların tedavisini hedeflerken, iltihabi oluşumu baskılayıcı ajanlar (prednizolon ve diğer iltihap önleyici ajanlar) ön plandadır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör