"Gönyeli'ye girişlerin kısıtlanması, hükümetin iradesiyle ilgilidir"

loading
28 Eylül, Pazartesi
£

10.01

9.09

$

7.79

Benli: "Gönyeli'ye girişlerin kısıtlanması, hükümetin iradesiyle ilgilidir"

"Gönyeli'ye girişlerin kısıtlanması, hükümetin iradesiyle ilgilidir"

Covid-19 salgınının Gönyeli'ye de sıçramasının ardından, Gönyeli halkı paniğe kapıldı. Belediye Başkanı Benli, "Bölgeye giriş-çıkışların denetime alınması ya da kısıtlanması" ile ilgili soruya "bu daha çok merkezi hükümetin iradesi ile ilgilidir... Sayısız noktadan Gönyeli’ye giriş yapılabilir olması çalışmaları zorlaştırmaktadır" dedi.

A- A A+

Kıbrıs Postası - ERTUĞRUL SENOVA

Tüm dünyada olduğu gibi, ada genelinde de etkili olan Koronavirüs (Covid-19) salgınına, KKTC özelinde, farklı yerleşim birimlerinde de rastlanmaya başlandı.

Son olarak Karpaz bölgesinde tespit edilen Covid-19 pozitif vakalar, bir aile üzerinden, 'temas' yoluyla tüm bölgeye yayılarak, vaka sayısını çift haneli rakamlara ulaşmasına ve bölgede 7 gün süreyle 'tam sokağa çıkma yasağı' ilan edilmesine neden oldu. 

Yine benzer bir durum, şu sıralar, ülkedeki neredeyse tüm şehirlerle kesişim noktasında bulunan, başkent Lefkoşa'nın büyük bir parçası olarak sayılan Gönyeli'de yaşanıyor...

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Pazartesi günü yaptığı 'Covid-19 gündelik rapor' açıklamasında, Gönyeli'de iki vakaya rastlandığını açıklamıştı. 

Bu durum, Gönyeli halkının tedirginleşmesine neden olurken, hem merkezi hükümetin hem de Gönyeli Belediyesi'nin, Karpaz bölgesinde yaşananların 'yaşanmaması' adına atacağı adımlar ve alacağı önlemler merak konusu halini aldı. 

Kıbrıs Postası, konuyla ilgili Gönyeli Belediyesi ile görüştü, Başkan Ahmet Benli'ye, belediyenin, pozitif vakalar sonrası ne gibi önlemler aldığını, Lefke Belediyesi gibi, bölgeye kontrollü giriş olasılığını gözden geçirilip, geçirilmediğini sordu...

BENLİ: "KOORDİNASYON GRUBU OLUŞTURULDU"

Gönyeli Belediyesi'nin ilk günden itibaren Covid-19’la mücadele konusunda 'çok yönlü tediblrer aldığını" belirten Benli, bu yönde oluşturulan koordinasyon grubuyla her gün video konferans yaparak süreci takip ettiklerini, uzmanlarla birlikte hem ülkedeki hem de dünyadaki gelişmeleri izyerek, gerekli adımları attıklarını ifade etti. 

"4 FARKLI PROGRAM YÜRÜRLÜĞE GİRDİ"

Gönyeli Belediyesi'nin, Koronavirüsle mücadele konusunda 4 farklı programı yürürlüğe koyduklarını belirten Benli, bu programları şöyle aktardı: 

"1- Halkı ve işletmeleri mücadele bilgilendirme programı. Bu kapsamda tüm evlere Dünya Sağlık Örgütü’nün bilgilendirici dokümanları dağıtıldı.

2-Kamuya hizmet veren banka, eczane, kasap, market ve benzin istasyonları gibi, kamuoyunun bulaş riskinin yüksek olduğu noktalarda uyugulması gereken standartlar konusunda, tüm işletmelerin personeline uzmanlar tarafından eğitim verildi. Dezenfekte çalışmaları da bu program dahilindedir ve tüm bu mekanlarda el ve ayak hijyeni için gerekli tedbirler alınmış, denetimler de rutin yapılmaktadır. Bütün bu mekanlara el dezenfeksiyonu için otomatik sensörlü cihazlar belediyemiz tarafından yerleştirilmiştir. Yine ayak dezenfeksiyonu için dezenfeksiyon paspasları yerleştirilmiştir. Bu mekanlarda bilgilendirici broşür ve görseller de yer almıştır.

3-65 yaş üzeri için Covid-19 korumalı tedarik programını başlattık. 65 yaş üzeri insanlarımızın gıda, ilaç ve benzeri ihtiyaçlarının tedariki belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Bu tedarik, doktor ünvanlı gıda hijyeni uzmanı bir grup sağlık ekibi tarafından yönetilmektedir. Ayrıca bütün bu tedarikler, hijyen laboratuvarından geçirilerek ve özel ambalajlarda, virüsten arındırılmış olarak evlere ulaştırılmaktadır. Bu bir sağlık koruma programıdır.

4-Gıda destek programı... Bu süreçte zora düşen insanlarımızın hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli gıda malzeme stokları hazırlanmış, özellikle önümüzdeki zor dönemde kullanılmak üzere tedariklerimiz başlamıştır."

TESPİT EDİLEN VAKALAR... "YAŞADIKLARI MEKANDA HİJYEN İÇİN GEREKEN YAPILMIŞTIR"

Bölgede tespit edilen vakalarla ilgili konuşan Benli, "ailenin birinci derece yakınlarından bizzat bilgi aldım. Yaşadıkları mekanlar ve bölgede hijyen çalışmaları için gereken yapılmıştır" dedi. 

BÖLGEYE GİRİŞLERİN KISITLANMASI... "BU, HÜKÜMETİN İRADESİ İLE İLGİLİ"

Benli, "Bölgeye giriş - çıkışların denetime alınması ya da kısıtlanması söz konusu mu?" şeklindeki soruya ise "bu daha çok merkezi hükümetin iradesi ile ilgilidir" diyerek, Gönyeli'nin bütün büyük şehirlerin kesişim noktası olduğunu, ayrıca Lefkoşa'nın bütününün bir parçası olduğunu ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Sayısız noktadan Gönyeli’ye giriş yapılabilir olması çalışmaları zorlaştırmaktadır. Ancak böylesi bir kararı alma yetkisi merkezi hükümettedir. Bizim görevimiz, bu şehirde, sosyal belediyeciliğin tüm işlevlerini yerine getirmek, insanımıza güven vermek, sağlıklarını korumak, desteğe muhtaç kişilere dayanışma göstermek, Dünya Sağlık Örgütü ve yerel sağlık kuruluşlarımızın işaret ettiği tedbirlere en üst düzeyde uyulması için denetleyici olmaktır."

"SÜRECİN BAŞINDAN BERİ İLGİLİ BİRİMLERLE İLETİŞİM İÇİNDEYİZ"

Benli, son olarak "İlgili bakanlıklarla istişare süreci başladı mı?" sorusunu ise "Tüm süreçlerin başından beri devletin ilgili birimleri ile iletişim içindeyiz" şeklinde yanıtladı. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÖNYELİ Haberleri