GÖNYELİ
okuma süresi: 4 dak.

Hüseyin Amcaoğlu: Yerel Yönetimler Birimi’ni yıllarca tek başıma yürüttüm

Hüseyin Amcaoğlu: Yerel Yönetimler Birimi’ni yıllarca tek başıma yürüttüm

Başbakanlık Müsteşarı, Gönyeli Belediye başkan adayı Hüseyin Amcaoğlu, İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Yerel Yönetimler Birimi’ni yıllarca tek başına yürüttüğünü ifade ederek, “Meclis’te görüşülen Belediyeler Yasası’nın temelini hazırladık, 2007’de Belediye Personel Yasası’nı çıkardık... Hep bütün bu işlerde yer aldım” dedi.

Yayın Tarihi: 25/10/22 13:00
Güncelleme Tarihi: 26/10/22 22:48
okuma süresi: 4 dak.
Hüseyin Amcaoğlu: Yerel Yönetimler Birimi’ni yıllarca tek başıma yürüttüm
Özel Haber
A- A A+

Başbakanlık Müsteşarı ve Gönyeli Belediye Başkan adayı Hüseyin Amcaoğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Ulaş Barış'ın hazırlayıp sunduğu ‘Seçim Gündemi’ adlı programa konuk oldu.

Seçim yasaklarının 40 güne indirildiğini ve resmi sürecin 15 Kasım sonra başlayacağına işaret eden Hüseyin Amcaoğlu, “Gönyeli halkından çok ciddi beklenti ve baskı oluştu. Gönyeli’ye yıllarca hizmet ettik. Hüseyin Amcaoğlu olmuşsak Gönyeli Spor Kulübü’nün çok büyük faktörü var.” dedi.

Eğitimi ve İçişleri Bakanlığı döneminde yerel yönetimlerle iç içe olduğunu anlatan Amcaoğlu, yerel yönetimler konusunda ciddi bir birikimi olduğunu ifade etti.

“YEREL YÖNETİMLER BİRİMİNİ YILLARCA TEK BAŞIMA YÜRÜTTÜM”

İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Yerel Yönetimler Birimi’ni yıllarca tek başına yürüttüğünü ifade eden Amcaoğlu, “Meclis’te görüşülen Belediyeler Yasası’nın temelini hazırladık, 2007’de Belediye Personel Yasası’nı çıkardık... Hep bütün bu işlerde yer aldım.” dedi.

Yerel yönetimler reformunun Ferdi Sabit Soyer’in 2006’da başbakan olduğu dönem başladığını anımsatan Amcaoğlu, “Önce köylerin belediyelere bağlanması öngörüldü, sonra ise belediyelerin birleştirilerek sayısının azaltılması... Gelinen süreçte belediyelerin mali sıkıntıları direnci kırdı ve hayata geçirildi” dedi.

Her adım sonrası kargaşa çıktığını; ancak bunların zaman içerisinde çözülebileceğini kaydeden Amcaoğlu, köylerin belediyelere bağlanması sürecinde de kargaşaların yaşandığını ve zamanla çözüldüğünü anlattı.

"AB UZMANLARI, 6 İLÇE 5 BELEDİYE RAPORU SUNDU”

AB uzmanları, Dünya Bankası uzmanları ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin uzmanlarının yaptığı çalışmalarda 6 ilçe 5 belediye raporu olduğuna değinen Amcaoğlu, ilerleyen dönemdeki hedefin ise 18’in 12’ye indirilmesi olduğunu söyledi.

“BELEDİYE GELİRLERİ ÇAĞ DIŞI KALDI”

Belediye gelirlerinin çağ dışı kaldığını belirten Amcaoğlu, “Çöp parası yıllık 120 TL, ayda 10 TL’ye denk geliyor. Çöp kamyonu evinizden 1 ayda 10 defa çöp alsa 1 TL’ye denk geliyor. Yasa, günün koşullarına göre yenilenmedi.” dedi.

Amcaoğlu, merkezi yönetimin birtakım görevlerini yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğini ifade etti.

“GÖNYELİ BELEDİYESİ, TARİHİNDE HİÇBİR ZAMAN GÜÇSÜZ OLMADI”

Gönyeli Belediyesi’nin tarihinde hiçbir zaman güçsüz olmadığının altını çizen Amcaoğlu, hiçbir zaman ödemelerde sıkıntı yaşanmadığını söyledi. Ahmet Benli’nin 4 dönem belediye başkanlığı yaptığını belirten Amcaoğlu, “Ben de 4 dönem başkanlık yapsam eski moral, heyecan ve motivasyonumu yitirmiş olurum” ifadesini kullandı.

Bir ekip oluşturduklarını ve çalışmalar yaptıklarını söyleyen Amcaoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile kanalizasyon konusunun mahkemelik olduğunu, çevre, enerji ve katı atık gibi konuların önemli olduğunu kaydetti.

En çok şikayetin trafik konusunda olduğunu da belirten Amcaoğlu, projeleri hazırlayarak, merkezi yönetimle iş birliği içinde yürütülmesi gerektiğini söyledi.

“7 BUÇUK MİLYON EURO’LUK PROJE ONAYLATTIK”

Başbakanlık Müsteşarlığı görevini de yürüten Amcaoğlu, AB’ye projeler sunduklarını ve çok ciddi beğeni aldıklarını belirten projelerin çok iyi çalışıldığına yönelik dönüş aldıklarını dile getirdi, “Hellim projesinde; gıda güvenliği, ekipman, hayvan sağlığı konusunda 7 buçuk Euro’luk proje onaylattık.” dedi.  

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör