×
banner
banner
banner
Ana Sayfa AKINCILAR
banner
"Akıncılar'da 30 mal sahibine malları iade edildi, diğer dosyalarda çalışmalar sürüyor"

"Akıncılar'da 30 mal sahibine malları iade edildi, diğer dosyalarda çalışmalar sürüyor"

Giriş Tarihi: 22/11/2018
16:33
"Akıncılar'da 30 mal sahibine malları iade edildi, diğer dosyalarda çalışmalar sürüyor"
İçişleri Bakanlığı, Akıncılar bölgesinde yaklaşık 40 yıldır devam eden iskan sorununa çözüm üretmeye başlandığını açıkladı.
Bakanlık yaptığı açıklamada,1976'da dönemin koşulları göz önünde bulundurularak, Akıncılar'da bulunan taşınmaz malların tümünün, tasarrufu askeri bakımdan sakıncalı mallar olarak düzenleneceği öngörüsüyle, Güney Kıbrıs'ta kalan mallar gibi addedilerek eşdeğere tabi tutulduğunu; bu nedenle 44 yıldır mal sahiplerinin mallarını satamadığını, ipotek edemediğini, tapuda herhangi bir işlem yapamadığını anımsattı.

Bakanlık, bu mağduriyeti gidermek için çalışmalar yapan İskan Dairesi'nin, eşdeğer dosyası açılan sorununun çözümüyle ilgili bir yol haritası çıkardığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı, gelinen aşamada KKTC belediye sınırları dahilinde olan ve askeri bölge kapsamında bulunmayan taşınmaz malların sahiplerince diledikleri gibi tasarruf edebilmeleri için yasaya uygun olmayan işlemlerin iptaline başlandığını ve malların sahiplerine verildiğini bildirdi.

Bakanlık açıklamasına göre, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve bakanlık yetkilileri, dün Akıncılar'ı ziyaret ederek, Akıncılar halkına gelinen aşama hakkında bilgi verdi.

Bakan Baybars, bölge halkının uzun yıllardır yaşadığı sıkıntının çözümlenmeye başlandığını ve bu konuda çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, "İskan Komitesi ve İskan ve Rehabilitasyon Dairesi, geriye kalan dosyalarla ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Hedefimiz, geriye kalan dosyaların da en kısa sürede çözümlenmesidir" dedi.

Akıncılar halkı da yaşadıkları bu sıkıntının çözümlenmesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, uzun uzun yıllardan beridir süre gelen bu durumun bir sonuca bağlanmasından dolayı Bakan Baybars'a teşekkür etti.

banner
banner
banner
banner
DİĞER AKINCILAR HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.