Rum basını Akıncılar'daki olayda "Polislerin kaçırıldığı" iddiasında

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

Rum basını Akıncılar'daki olayda "Polislerin kaçırıldığı" iddiasında

Rum basını Akıncılar'daki olayda "Polislerin kaçırıldığı" iddiasında

Coşkun Alaslan isimli Kıbrıslı Türkü kovalarken Akıncılar bölgesinde KKTC sınırını ihlal ederek köy içerisine kadar giren 3 Rum polisi KKTC makamlarınca tutuklandı. Rum basını haberi polislerin "kaçırıldığı" iddiasıyla okurlarına aktardı.

Rum basını Akıncılar'daki olayda "Polislerin kaçırıldığı" iddiasında
A- A A+

Alithia "Üç Üniformalı Polis Türklerin Elinde" başlığıyla yansıttığı haberinde, üç Rum polisin, bir Kıbrıslı Türk sürücüyü İdaliu-"Luricina" (Akıncılar) bölgesinde kovalarken, ekip otoları ve motosikletleri, üniformaları, silah ve telsizleriyle birlikte "kaçırıldığını" öne sürdü.

KKTC PLAKALI KAMYONETİ KOVALARKEN BİR DEVRİYE ARABASI, BİR MOTOSİKLET, GÖREV SİLAHLARI VE TELSİZLERİ İLE KKTC'YE GİRDİLER

KKTC makamlarının İdaliu ile Akıncılar isimli Kıbrıs Türk köyü arasındaki bölgede sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin üniformalı polisini kaçırmakta tereddüt etmediğini" öne süren gazete Rum polislerle birlikte, kovalama sırasında kullandıkları polis otosu, motosikleti, polislerin üzerlerindeki silah ve telsizlerin de KKTC makamlarının "eline düştüğünü" yazdı.

Gazete tutuklanan polislerin Lefkoşa Rum Polis Müdürlüğü Trafik şubesi mensupları olduğunu, Kıbrıslı Türk yönetimindeki kamyonet tipi aracı durdurmak istediklerini, durmayınca da peşine düşüp kovaladıklarını kaydetti.

RUM POLİSİ GÜNEY KIBRIS GENELİNDE TELSİZLERİNİ SUSTURDU, LEFKOŞA RUM POLİS MÜDÜRÜ BAŞKANLIĞINDA KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

"Telsizlerin Türkler tarafından alınması Polis Teşkilatı'nı, muhtemel dinlemeyi engellemek için tedbir almaya yöneltti" ifadesini kullanan gazete Güney Kıbrıs genelinde polis telsizlerinin tedbir amaçlı susturulduğunu da haber verdi.

Habere göre Rum Dışişleri Bakanlığı 3 Rum polisin salıverilmesi için BM Barış Gücü nezdinde girişimlerde bulundu ancak sonuç elde edemedi. Rum polislerin bugün mahkemeye çıkartılması bekleniyor.

RUM POLİS BASIN BÜLTENİNE YANSIYANLAR...

Gazete Rum polis basın bültenini kaynak göstererek şunları yazdı:

"Polis basın bültenine göre dün sabah saat 11.30 sularında Lefkoşa Trafik Şube mensubu üç polis trafik kontrolü için Dali'deki Yani Gruta caddesinde bulunuyordu. Kıbrıs Türk plakası taşıyan bir kamyonete, kontrol maksatlı durdurmak için işaret verdiler. Kamyonetin sürücüsü durmak yerine süratlendi. Devamında Trafik mensupları bir görev aracı ve bir motosiklete binerek, önünü kesmek için kamyonetin peşine düştüler ve şu ana kadar yapılan araştırmalara göre ara bölge içerisindeki bir noktaya geldiler.

Daha sonra üç polis işgal kuvvetlerinin askerleri tarafından yasadışı şekilde tutuklandı ve Luricina'daki sözde polis karakoluna götürüldü. Polis mensuplarının yasadışı tutuklandığı bildirilen Cumhuriyet makamları öngörülen bütün faaliyetlerde bulundu ve polisleri kurtarmak ve görev teçhizatları ile araçlarının teslim edilmesini sağlamak için de mümkün olan her çabayı harcıyor.

Öğrenildiği kadarıyla polis mensupları sahte devlet plakalı aracı sirenleri ve ışıkları açık şekilde takip etti. Bu da Türk askerlere Kıbrıs Cumhuriyeti'nin silahlı polislerini bekleme imkânı tanımış görünüyor. Polis Basın Sözcüsü Andreas Angelidis dünkü açıklamasında üç polisin sağlıklarının iyi olduğunun söylediğini açıkladı. Angelidis'e göre vukuat Polis Genel Müdürü'ne bildirildi ve Nisu karakolunda, Lefkoşa Polis Müdürü başkanlığında kriz masası kuruldu. Milli Muhafız Ordusu'na, BM Barış Gücü'ne ve Dışişleri Bakanlığı'na haber verildi.

Üç polisin sahte mahkeme huzuruna çıkartılıp çıkartılmayacağı sorusuna karşılık Angelidis bu konuda herhangi bir bilgi bulunmadığını, meselenin ciddiyeti nedeniyle, polislerin en erken zamanda kurtarılması için Cumhuriyet makamları tarafından çaba harcandığını söyledi."

Gazete devamla ADA TV'nin olayı; silahlı üç Rum polisinin Coşkun Alaslan isimli bir Kıbrıslı Türkü tutuklamaya çalışırken KKTC'ye geçtiği haberine yer verdi.

Fileleftheros haberi "Üç Polis Atilalar Tarafından Kaçırıldı" başlığıyla ön sayfasından, fotoğraf desteğiyle yayınladı.

Gazete KKTC makamlarının üç Rum polisi Akıncılar bölgesinde "ara bölge içerisinde kaçırdığını" iddia ederek, bunu yapmakla "çok tahrikkar bir harekette bulunduğunu" öne sürdü.

Gazete "Kıbrıslı Türk sürücünün sahte polisleri bilgilendirdiği aşikardır çünkü (KKTC polisi) ara bölge içerisine girerek üç polisi kaçırdı; araçlarına ve teçhizatlarına el koydu" iddiasına da yer verdiği haberinde Rum Dışişleri Bakanlığı ve Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'nun BM Barış Gücü nezdinde dün gece geç saatlere kadar yaptığı girişimlerin sonuç vermediğini kaydetti.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Rum polislerin Akıncılar'dan Lefkoşa'ya cezaevine götürüldüğünü yazdı ve bu nedenle bugün mahkeme huzuruna çıkartılacaklarının değerlendirildiğini belirtti ve "Edindiğimiz bilgilere göre tutuklanan polislerin telsizleri işgal kuvvetlerinin elinde olduğundan telsizle iletişim konusunda kesin emir verildi" ifadesini ekledi.

Haravgi haberi "Üç Polis Atila'nın Cezaevinde... Üç Trafik Şube Mensubu İşgal Ordusu Tarafından Yasadışı Tutuklandı" başlığıyla aktardı.

Bahse konu bölgede ara bölgenin başlangıç-bitiş noktalarının tam belli olmadığı da belirtilirken gazete ara bölge içerisinde bir çift eldiven ve ceza-raporların yazıldığı küçük bir elektronik alet (bilgisayar?) bulunduğunu, "bunun da polislerin KKTC'de değil ara bölge içerisinde tutuklandıklarını gösterdiğini" ileri sürdü.

Simerini haberine "Üç Polisi Kaçırdılar... İşgal 'Makamlarından' Ara Bölgede Yeni Tahrikkar Hareket" başlığını attı.

Politis "Polisleri Tutukladılar... Bugün 'Mahkeme' Önüne Çıkarıyorlar" başlıklı haberinde KKTC plakalı aracı kullanan Kıbrıslı Türkü kovalayan Rum polis sayısının aslında 4 olduğunu ancak bunlardan 3'ünün tutuklandığını, arkadaşlarının tutuklandığını gören motosikletli 4'üncü polisin kaçmayı başardığını yazdı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer AKINCILAR Haberleri