ALAYKÖY
okuma süresi: 14 dak.

Manisoy: "Alayköy'ü çağdaş görünüme kavuşturduk"

Manisoy: "Alayköy'ü çağdaş görünüme kavuşturduk"

Alayköy Belediye Başkanı ve CTP-BG Başkan Adayı Hulusi Manisoy, geçmişte çok kötü şartlar içerisinde devraldığını söylediği belediye ve beldenin, profesyonel bir çalışma anlayışıyla bugünkü "çağdaş görünümüne kavuşturulduğunu" söyledi…

Yayın Tarihi: 30/04/14 12:00
okuma süresi: 14 dak.
Manisoy: "Alayköy'ü çağdaş görünüme kavuşturduk"
A- A A+

İki dönemdir Alayköy Belediye Başkanı olan Hulusi Manisoy, belediyenin borçlardan tamamen kurtulduğunu belirterek, "Kendi öz-gelir kaynaklarıyla, hiç borçlanmadan tüm yatırımlarını yapabilen bir belediye kimliğine sahibiz" dedi.

Yeni projelerle halkın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Manisoy, hedefleri arasında "Yılmazköy'e daha çok önem vermek ve Alayköy'ün daha çok sosyalleşmesi için gerekli çalışmalar yapmak" olduğunu belirtti.

Kıbrıs Postası - Eniz ORAKCIOĞLU

İki dönemdir Alayköy Belediye Başkanı olan, CTP-BG Başkan Adayı Hulusi Manisoy, yerel seçime yaklaştığımız şu günlerde Kıbrıs Postası'na özel açıklamalar yaptı.…

Belediye olarak öncelikle yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen Manisoy, "Bizim hedeflediğimiz belediyecilik çalışanlarımızın gününde sigortasını, ihtiyaç sandığını ödemek. Vergisini ödeyerek devlete yükümlülüğünü yerine getiren bir belediye olmak ve bunun yanında temel görevlerini ve hizmetlerini tam olarak insanların ihtiyaçları doğrultusunda yerine getiren bir belediyecilik anlayışıdır" dedi.

"Borçlardan kurtulduk"

Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, halk ile el ele vererek modern, çağdaş ve yaşanabilir bir belde yaratmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirterek, "Halkımızın değerli katkıları ile birlikte Alayköy Belediyesi'ni devraldığım gün karşıma çıkan borçlardan tamamen kurtulduk. Kendi öz gelir kaynakları ile borçlanmadan tüm yatırımlarını yapabilen bir belediye kimliğine sahip olduk. Belediyemizi bugünkü konumuna gelmesinde çok büyük anlayışı ve katkıları olan tüm bölge halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" şeklinde konuştu.

"Belediyeyi modern görünüme kavuşturduk"

Manisoy, Halkın istek ve anlayışına göre belirlemiş oldukları belediyecilik anlayışında açık ve şeffaf olabilmenin onlar için en büyük hedef noktası olduğunu vurgulayarak, "Çağdaş ve modern bir kent yaratırken siz değerli halkımızın ödemekte olduğu her kuruşun ve katkının ne denli önemli olduğunun bilinci içerisindeyiz. Geçmişte çok kötü şartlar içerisinde devraldığımız belediye ve beldemizin profesyonel bir çalışma anlayışı ile bugünkü modern ve çağdaş görünümüne kavuşmasındaki haklı gururu yaşamakta ve halkımız ile paylaşmaktayız. Önümüzdeki dönemlerde halkımızla birlikte yapacağımız özverili ve bilinçli çalışmalar ile kentimizi daha çağdaş bir kent görünümüne kavuşturacağımıza olan inancımız sonsuzdur" diye konuştu.

"İlk idari yapıyı düzene soktuk"

Manisoy, göreve geldiği zaman ilk iş olarak Belediye'nin idari yapısını düzenlediklerini söyleyerek, "Kadrolarımızı intibak ettirdik. Bütün personelimizin ne yapacakları yönündeki görevlendirmelerimizi yaptık. Muhasebe yönünden sıkıntılarımız çözdük ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşturduk. Geldiğimiz zaman bekleyen faturaların ödemeleri tamamen yapıldı. Belediye binası bilgisayarları için yeni bir program satın aldık bütün gelir ve giderimizi bilgisayar ortamına geçirdik. Faturaları ve çekler bilgisayardan kayıt altına aldık. Arşivimiz yoktu yeni bir arşiv yaptık. Bütün gelmiş, geçmiş bulduğumuz evrakları arşivledik. Alayköy Belediyesinin başına geldiğim zaman 2 sene boyunca hiç iş yapmadık ve bulduğumuz borçları ödedik. 2008 yılında önümüzü görmeye başladıktan sonra projeler hazırladık ve uygulamaya koyduk, fakat o güne kadar temizlik ve borç ödemekten başka iş yapmadık" dedi.

"Parklar inşa edildi"

Manisoy, 2 dönem başkanlık yaptığı Alayköy Belediyesinde yaptıklarını şu şekilde anlattı; "2008 yılında köyün merkezinde atıl durumda duran Atatürk Çocuk Parkını yeniden düzenledik. Bunun yanında yeni parklar ve yeşil alanların yapımına devam etmekteyiz. Camii arkasında bulunan alanın çevre düzenlemesini yaptık ve yeşillendirip ailelerin çocukları ile birlikte gidip vakit geçirebilecekleri içerisinde park, kamelya, havuz ve oturma yerleri bulunan bir yere dönüştürdük. Yine Alayköy'e açık hava spor aktivitelerinin yapılabileceği içerisinde hem yürüyüş alanı olan, hem de oturma alanı olan bir yer oluşturduk. Sadece Alayköy'e değil Yılmazköy'e de çevre düzenlemeleri yaparak parklar inşa ettik. Fitnees park yapımı için çalışmalarımız sürerken, Atatürk büstünün bulunduğu alanı çağdaş bir görünüme kavuşturduk."

"10 bin ton asfalt döküldü"

Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, 2008'den bugüne kadar beldeye 10 bin ton asfalt döktüklerine dikkat çekerek, "Gerek yol yapımları için çıkılan ihaleler, gerekse ihale kapsamı dışında yol tamiratı ve yamalama işlemleri de bu oranın içinde yer almaktadır. 110 tane sokağın hemen hemen hepsinin asfaltlanması bitmiştir. Belediyemiz yolların yenilenmesi çalışmalarına halen hız kesmeden devam etmektedir. Bunun yanında 2012 yılında Alayköy ikinci organize hayvancılık bölgesinin anayolunun büyük bir kısmını da asfaltladık ve geriye kalan kısmada mekanik temel dökülerek tamamlanma çalışmalarına devam edilmektedir. Karayolları Dairesi ile yapılan iş birliği belediye girişimleri neticesinde Alayköy anayolu genişletilmiş ve asfaltlama gerçekleşmiştir" şeklinde konuştu.

"Kaldırım projeleri yapıldı"

Manisoy, göreve geldiği günden bugüne kadar yaptıklarının içinde kaldırım çalışmalarının da olduğunu vurgulayarak, "Vatandaşın güvenli ve rahat yürüyebilmesi için Alayköy ve Yılmazköy'ün birçok sokağında kaldırım çalışmaları yapılmıştır. Alayköy Atatürk Caddesi Kaldırım Projesi ile hayat geçirdiğimiz çalışma neticesinde 2 bin 292 m2lik kaldırım ve bin 110 metre yağmur drenaj hattı döşenmiştir. Bunun yanında Yılmazköy'de de Kamil Başaran Caddesi Kaldırım Projesi ile 800 m2lik kaldırım 320 metre yağmur suyu drenaj hattı döşenmiştir. Kaldırım ve yağmur suyu drenaj hattı çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz" diye konuştu.

"Halkı su sıkıntısı yaşaması önlendi"

Manisoy, belediyenin 2 dönemde verdiği hizmetleri anlatmaya şu şekilde devam etti; "Alayköy'deki su depolarının kapasitesi genişletildi ve halkı su sıkıntısı yaşaması önlendi. Yine Yılmazköy'de atıl durumda olan su deposunun bakımı yapılarak, tam otomatik klorlama makinesi takılmış ve faaliyete geçirilmiştir. Bunun yanında Gürpınar'daki ve Yılmazköy hayvancılık bölgesindeki depolarında bakımı yapılmış ve klorlama makinesi takılmıştır. Belediyemizin su dairesi ile yapmış olduğu iş birliği çerçevesinde Alayköy sanayi bölgesi ile Lefkoşa-Güzelyurt anayolu üzerinde bulunan tüm işyerlerini besleyebilecek 500 Tonluk su deposu ile yeni su şebekesi hattı döşenmiştir. 2006 yılında Alayköy'de yapılan su şebeke hatlarının yenilenmesinin ardından 2010-2011 yılları içerisinde Yılmazköy içme suyu şebekesinin yenilenme projesi, Yılmazköy Organize Hayvancılık Bölgesi, Alayköy yeni yerleşim bölgesi su temini projeleri ile toplamda 9 bin metreye yakın su hattı döşenmiştir. Yapılan tüm çalışmalar neticesinde Alayköy ve Yılmazköy'deki tüm içme suyu şebeke hatlarının yenilenmesi tamamlanmıştır."

"Dere yatakları kontrol altına alındı"

Manisoy, Alayköy ve Yılmazköy'de yapılan yağmur suyu drenaj hatlarının uzunluğu 3325 metreye ulaştığını belirterek, "Bunun yanında kış aylarında yağan yağmurlar nedeni ile vatandaşımızın olası bir tehlike ile karşılaşmalarının önüne geçebilmesi amacıyla Belediyemiz Alayköy ve Yılmazköy'de bulunan dere yataklarını kontrol altına almış ve ıslah etmiştir. Yine başa geldiğimden bu güne kadar 65 ya üzeri 300'e yakın yaşlımıza kuaförlük hizmetinden tutun, sağlık hizmetine kadar birçok konuda destek vermektedir. Ayrıca yaşlılarımızın moral ve yaşam kalitesini yükseltmek için belirli zamanlarda onlar için geziler düzenlemekteyiz" şeklinde konuştu.

"İlkokula derslik yapıldı"

Manisoy, Emlak vergilerinin yüzde 15'lik kısmının eğitim alanına harcanması konusunda belediyenin gerekli hassasiyeti gösterdiğini vurgulayarak, "Belediyemiz Yıldız Projesi adı altında Alayköy İlkokuluna yeni derslik kazandırma amacı ile başlatmış olduğu inşaat bitme aşamasına gelmiştir. Çocuklarımızın daha rahat ortamlarda eğitim alması adına bu gibi yatırımlar devam edecektir. Okul ihtiyaçları doğrultusunda spor sahasının tribünlerinin üzeri kapatılmıştır. Bunların dışında okulun genel bakımı tamiratı sürekli belediyemiz tarafından düzenli yapılmaktadır. Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz 4 yaş grubu okul yapımına başladık ve büyük yol kat ettik bu büyük projenin maliyetini şimdiye kadar belediyeden bütçesinden ve emlak vergilerinin yüzde 15'lik eğitime gidecek olan kısmından karşıladık" dedi.

"Maddi ve manevi katkı yapıyoruz"

Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, sözlerine şu şekilde devam etti; "Halkımıza daha iyi hizmet verebilmek için Alayköy'de ilk kez evlendirme Memurluğu ofisi ve Muhtarlık Binasını hizmete açtık. Sağlık ocağı binası da değiştirilerek daha iyi hizmetler halkımıza sunulmuştur. Bununla birlikte Yılmazköy'deki sağlık ocağını da yenileyerek daha iyi hizmet verebilecek kaliteye getirdik. Belediyemizin tüm bunların yanında dernek, birlik ve spor kulüplerine de katkıda bulunmaktadır. Alayköy ve Yılmazköy Spor Kulüplerine yardımcı olabilmek maksadı ile hakem paraları yanında ihtiyaç duymaları halinde lisans ve taşımacılık ücretlerinin ödenmesi yönünde katkı yapılmaktadır. 2008 yılında gençlerimizin spor yapabilmesini hedefleyerek inşa ettiğimiz halı sahanın bakımını da düzenli bir şekilde yapmaktayız. Alayköy'de faaliyet gösteren Alayköy Kültür ve Sanat Derneği ile Alayköy Folklor Derneği'ne ihtiyaç halinde maddi ve manevi katkılar yapılmaktadır. Bunun yanında Alayköy Kültür ve Sanat Derneği'nin 2012 yılında başlatmış olduğu 2013 yılında da yapılarak geleneksel hale getirilen Tahıl Festivali'nin en büyük destekçisiyiz. Belediyemiz stantların ve sahnenin kurulmasında maddi ve manevi desteği de esirgememiştir"

"Yılmazköy'e daha fazla önem verilecek"

Manisoy, bu yapılan işlerin bir kısmının halen devam ettiğini söyleyerek, "Kaldırımlar, asfaltlara, yollara ve yağmur drenaj hattı çalışmalarına devam edeceğiz. Yılmazköy'e 3'üncü dönemde daha çok önem vereceğiz ve kapsamlı çocuk parkı yapacağız. Projesi hazırlanan parkın finansmanı da T.C yardım heyeti tarafından karşılanmıştır. Bunun yanında kanalizasyon ilgili çalışmalarımız devam etmektedir ve projelerimiz içerisinde almaktadır. Bunun yanında projemiz içinde Yılmazköy'e halı saha yapımı var. Yılmazköy'e yapılacak olan halı sahanın masraflarını da belediye kendi bütçesinden karşılayacaktır" şeklinde konuştu.

"Belediyenin ekonomisi iyi durumda"

Belediyenin ekonomik durumunun iyi olduğunu belirten Manisoy, bu konuda hiçbir sıkıntı olmadığını her ay çalışanların yatırımlarını düzenli olarak yaptıklarını vurguladı. Her ay 156 bin TL devlet katkı payı olduğunu söyleyen Manisoy, "Son zamanlarda Alayköy'e göçler ve talebin artmasına bağlı olarak konut artışı da oluyor. Nüfus artışı sebebi ile yapılacak işlerin ve belediyenin üzerindeki yükünde artacağının farkındayız, fakat belediyelerin gücünün de bir yere kadar olduğu ortada bazı şeyleri de sosyal devlet anlayışı ile o işlerle muhatap bakanların destekleri ile işbirliği içinde çözeceğimize inanıyorum" diye konuştu.

"Yörenin sosyalleşmesi için çalışacağız"

Manisoy, sözlerine şu şekilde son verdi, "Belediye olarak öncelikle yükümlülüklerinizi yerine getireceksiniz. Bizim hedeflediğimiz belediyecilik çalışanlarımızın gününde sigortasını, ihtiyaç sandığını ödemek. Gününde vergisini ödeyerek devlete yükümlülüğünü yerine getiren bir belediye olmak ve bunun yanında temel görevlerini ve hizmetlerini tam olarak insanların ihtiyaçları doğrultusunda yerine getiren bir belediyecilik anlayışıdır. Daha sonrasında da yörenin sosyalleşmesi için sosyal etkinliklerine vereceği desteği ve katkıları düşünen ve yerine getiren bir belediye olmalısınız. Biz Alayköy Belediyesi olarak 3'ü dönemimizde sosyalleşmek adına sosyal ve kültürel etkinliklerimize de daha fazla önem verip bu doğrultuda çalışmalarımızı yapacağız."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.