ALAYKÖY
okuma süresi: 6 dak.

Alayköy Belediye Başkan adayları projelerini anlattı

Alayköy Belediye Başkan adayları projelerini anlattı

Erçin Şahmaran'ın hazırladığı ve ADA TV de yayınlanan "SÖZ SİZDE" programına bu hafta, Alayköy Belediye Başkan adayları konuk oldu. Ulusal Birlik Partisi adayı Ali Güler ve Demokrat Parti-Ulusal Güçler adayı Mustafa Ulaş, Alayköy ve Yılmazköy için projelerini anlattılar.

Yayın Tarihi: 09/06/14 13:12
okuma süresi: 6 dak.
Alayköy Belediye Başkan adayları projelerini anlattı
A- A A+

UBP Alayköy Belediye Başkan Adayı Ali Güler "Köy havasından çıkamamış bir kasaba"

"Ben Alayköy'de doğdum ve büyüdüm. İngilizce öğretmenliği eğitimi aldım. Bir şirketim var. Hem öğretmenlik hem de şirketimle ilgili çalışmalarım devam ediyor. Gençlere ve yaşlılara yönelik belediye hizmetlerinde eksiklikler görüyorum. Bunları daha iyi nasıl yapabiliriz diye düşünerek yola çıktık ve aday olduk. Alayköy artık köy değil bir kasaba. Alayköy de bir sanayi bölgesi var bugün. Gönyeli ve Lefkoşa ile birleşmiş ama köy havasından çıkamamış bir beldeden söz ediyoruz. Bunun değişmesi gerek."

"Çöpler tarlalara dökülüyor"

"Alayköy ve Yılmaköy'e nüfus açısından baktığımızda, içinde gelir kaynağının bu kadar çok olduğu bir yer daha herhalde yoktur. Altmış fabrika, kurum kuruluş var. Hepside belediyeye bağlı ve hizmet alıyorlar. Adaylığımdan sonra ilk önce sanayi bölgesini ziyaret ettim. En büyük sıkıntıları şu; "Hak ettiğimiz ve bedelini ödediğimiz hizmeti alamıyoruz". Böyle söylüyor işadamları. Belediyecilik sadece çöp toplama değil. Çevre konusu, diğer konular, gençler, yaşlılar, onlara verilecek hizmetler hepsinin bir arada olması gerek. İyi niyetli çalışmalar, kaldırımlar yapılıyor ama hiçbiri yeterli değil. Çöpler tarlalara dökülüyor. Çevre dairesi izin vermiyor ama belediye çöplerini tarlalara dökülüyor. Ben soruyorum, bu çöpler neden buraya dökülüyor? Maliyet fazla, Güngör çöplüğüne götüremiyoruz, diyorlar. Bu kabul edilemez."

"Alayköy ve Yılmazköy'e yakışmıyor"

"Alayköy'ün hemen girişinde bir dere var. Çirkef, pis koku ve sineklerin ürediği bir yer. Hiç hoş değil ve elbette sağlıklı bir ortam içinde sakıncalı. Alayköy futbol sahası var. Yıllardır ayni. Hakem ve otobüs paralarını ödemekle bitmiyor. Başarılı sporcularımızı köyümüzde tutamadık. Biz ilk önce sentetik bir futbol sahası yapacağız. Bu bize gelir de sağlayacak. Yılmazköy de bakımsız kalmış. Bir parkları var, her yeri kırık dökük. Kabristanlığımızın hali içler acısı. Bunları yapacak, düzeltecek gücümüz var. Ben tüm bunları Alayköy ve Yılmazköy'e yakıştırmıyorum."

DP- UG Alayköy Belediye Başkan Adayı Mustafa Ulaş "Sosyal devlet ve sosyal demokrasi olmazsa olmazım"

" Adana, Sayınbeyli İlçesi, Çeralan köyünde doğdum. 1975 yılında adaya geldim. Liseyi burada okudum. Edebiyat öğretmenliği ve bunun yanında da hukuk okudum. Tiyatrolar müdürlüğü yaptım. Eğitim sürecimde çeşitli işlerde çalıştım. Geldiğim yeri unutmadım. Bu durum da siyasi görüşümü oluşturdu. Sosyal devlet, sosyal demokrasi benim olmazsa olmazım. Belediye başkanlığında amacım bir şeyler kazanmak değil. Hizmet etmek. Seçilmezsem de bu hizmeti başka alanlarda, sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarda sürdüreceğim."

"Hak edilen hizmet verilmiyor"

"Alayköy belediyesi, nüfusu göze aldığınızda bu ülkenin en zengin belediyesi. İnsanlarla konuşuyoruz. Hem Alayköylüler hem de Yılmazköylüler hizmet alamıyoruz diyorlar. Hak edilen hizmet verilmiyor. Yollar, kaldırımlar yapılıyor. Ama uzman yardımı alınmadan yapılıyor bunlar. Mesela, asfalt yapılmış, hemen yanında beton dökülmüş. Her taraf sökülmüş. Bir standart yok. Bu çalışmalar köyün, kasaba olmasına yetmiyor ve o sadece imajda kalıyor. Gerçekte kasaba, şehir olması gereken bir yer köyden öte gidemiyor. Sayın başkan uzmanlardan yararlanmıyor. Bunlar eleştirme değil ama Alayköylüler olarak daha iyisini hak ettiğimizi düşünüyorum. Daha önceki dönemlerde hiçbir şey yapılamadığı için son yıllarda yapılanlar çok iyi işlermiş gibi görünüyor. Daha iyisi yapılabilir."

"Başkanlık hem kolay hem de zor"

"Sosyal devlet kavramını insanımıza hissettirecek çalışmalar yapacağız. Başlanması gereken yer eğitim. Bir kreş yapacağız. Bunu yapmak zor da değil. İnanmak ve çalışmak gerekli. Belediye başkanlığı hem zor hem de kolaydır. İşleri başkalarına bırakıp, hiçbir şey yapmazsan bu kolay başkanlıktır. Ama uğraşan, uzmanlarla çalışmayı ön planda tutan, sosyal devlete, demokrasiye inanan belediye başkanlığı gerçekten zordur."

"Sosyal konutlar yapılacak"

"Tek hedef birey olmalı. Olmazsa, devletinde, hükümetlerinde, belediyelerinde bir anlamı olmaz. Bunları yaratmak için çalışacağız. Sağlık ocağımız yıllardır yok. Bu hizmeti tüm kasabaya, tüm bireylere yayacağız. Ambulansımız olacak. Spor kulübünün arkasında bir düğün salonu var. Bu iyileştirilerek spor kulübünün hizmetine verilecek. Oradan kulübümüzü de bir gelir sağlanmış olacak. Sosyal konut yapmak gibi bir projemiz var. Zor mu? Evet, zor. Ama yapılabilir. Özel sektörle, şirket kurabilirsiniz. Belde sınırları içinde inşaat işleriyle uğraşan insanları kullanılarak, onlarla anlaşarak bu işleri yapacağız. Hem gençlerimize hem de esnafımıza yarayacak. Tüm bunları elbette seçilirsek yapmak istiyoruz. Bunu da sandık gösterecek."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.