Ana Sayfa >> TÜRKİYE 30 Ekim 2017, Pazartesi 07:59

Akdağ: "Güney Kıbrıs Batı'nın şımarık çocuğu oldu"

Akdağ: Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Akdağ, Kıbrıs sorununun neden çözülemediği sorusunu yanıt verdi.
Paylaş  
11
14
9
0

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Akdağ, Kıbrıs sorununun neden çözülemediği sorusunu şöyle yanıtladı:
Kıbrıs meselesi çözülmüyor. Çünkü Güney Kıbrıs Batı’nın şımarık çocuğu. Güney Kıbrıs yönetimini zamansız ve AB’nin prensiplerine uymayacak şekilde AB’ye dahil ettiler. Zaten bunun böyle olması çözümü müthiş güçleştirdi. Büyük bir şımarıklık oluşturdu Rum tarafında. ‘Biz artık AB’nin bir üyesiyiz’ diye üstten hareket etme tavrı oluştu.

KKTC tarafı her zaman olumlu davrandı. Rum tarafı da olumlu davransaydı bu iş zaten çözülmüştü. BM’yi ve taraf olan diğer devletleri de rahatsız edecek anlayışsız bir tutum içine girdiler. Onun için çözülmüyor bu mesele. Peki biz ne yapabiliriz?

Ben hükümetimiz adına KKTC ile Türkiye arasında ekonomik işbirliği ve destekleme programından sorumluyum. Biz KKTC’yi ne kadar hızlı geliştirirsek, refahı ne kadar hızlı artırırsak çözüme o kadar yaklaşırız. Biz barış ve huzur içinde yaşanan, refahı artan bir ada istiyoruz. Biz bunu Rum tarafı ile nihai bir çözüm olmadan da sağlayabiliriz. 2016-2018 yılları arasında 3.5 milyar TL’lik bir ekonomik paket işbirliğimiz var. KKTC kendi yapısal reformlarını gerçekleştirecek.

Oranın geliri ve huzurunu artıracağız. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça KKTC’deki vatandaşların bir saçının teline kimsenin dokunmasına zaten müsaade etmeyiz. Benim Kıbrıs Türklerinin zenginleşmesini sağlama, ülkenin gelişmesini hızlandırma, ve refah artırma odaklı gibi bir görevim var. Çözümü de en iyi bunun sağlayacağına inanıyorum. O zaman o şımarık taraf çözüme de gelecek. (Akdeniz’de gaz arama tartışmaları) Gaz ile ilgili bizim de orada haklarımız var. Burada KKTC’nin haklarının ihlal edilerek gaz çıkarılmasına ve onun Güney Kıbrıs’ın gazıymış, onun hakkıymış gibi kullanılmasına müsaade etmeyiz.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

"Türkiye, Kıbrıs'ı ilgilendiren süreçle alakalı uluslararası hukuktan kaynakl...
TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye, Kıbrıs'ı ilgilendiren süreçle alakalı uluslararası hukuktan kaynaklanan pozisyonunu sonuna kadar koruyacaktır" dedi.
TSK ve ÖSO, Afrin'de 5 köyü daha teröristlerden temizledi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'de 5 köyü daha teröristlerden kurtardı.
Kıbrıs Gazilerinden Zeytin Dalı Harekatı'na destek
Türkiye'nin çeşitli kentlerinden Hatay'a gelen Kıbrıs gazileri, Zeytin Dalı Harekatı'na destek verdi.