Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 23 Ekim 2016, Pazar 09:10

Ateşin: "İçinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarın"

Ateşin: Lefkoşa Surlariçi’ndefaaliyet gösteren, Ayhatun Ateşin’e ait Cam ve Seramik Atölyesi’nde sanata meraklı, cama ve seramiğe şekil vermek isteyen herkese işinde usta rehberler eşliğinde eğitim veriliyor.
Paylaş  
36
100
32
0

Kıbrıs Postası - Cansu YARIŞAN 

Lefkoşa Surlariçi’ndefaaliyet gösteren, Ayhatun Ateşin’e ait Cam ve Seramik Atölyesi’nde sanata meraklı, cama ve seramiğe şekil vermek isteyen herkese işinde usta rehberler eşliğinde eğitim veriliyor.

Seramik Sanatçısı Ateşin, “İçinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarın, bırakın sizi yeniden keşfedelim” diyerek, camın ve seramiğin dünyasını merak edenler için atölye çalışmaları düzenlediklerini, açık atölye sistemiyle faaliyet gösteren atölyeye gelen herkesin, atölyedeki malzemelerden yararlanabileceğini ve çalışabileceğini belirtti.

Lefkoşa’da faaliyet gösteren Ayhatun Ateşin’in cam ve seramik atölyesi, deneyimli rehberlerle farklı sanat disiplinlerini bir araya getirerek, camın ve seramiğin ışıltılı dünyasını merak edenler için deneyimlemeye yardımcı oluyor.

Seramik ve cama şekil vermek için gerekli tüm malzemelerin bulunduğu ve hoş dizaynı ile güzel vakit geçirilebilecek bir eğitim merkezi olan atölyede, Türkiye Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitimi tamamlayan ve 2010 yılından beri kendi atölyesinde ve çeşitli okullarda alevde cam şekillendirme cam üfleme dersleri veren AyşemÖtük ve Mağusa Gelişim Akademisi'nde eğitmen ve aynı zamanda çağdaş seramik sanatının Kıbrıs’ta yayılmasına öncülük eden Ayhatu Ateşin eğitim veriyor.

“Camın ve seramiğin dünyasını merak eden herkes atölyemize gelebilir”

Cam ve Seramik Atölyesi’ndeki faaliyetlerini anlatan Ayhatun Ateşin, “Atölyede üretim yapmak isteyen veya atölyede neler yaptığımızı merak edenler, atölyede eğitim veren Ayşem Ötün’den ve benden eğitim almak, camın ve seramiğin işlenmesi hakkında bilgi ve yardım almak isteyen herkes atölyemize gelebilir” dedi.

Eğitim ve ders almak isteyenlerin yanı sıra, cama ve seramiğe ilgi duyan ve cam ve seramikten bir şeyler üretmek isteyenlerin istedikleri zaman atölyeye gelip çalışma yapabileceklerini belirten Ateşin, üreticilerin cam ve seramik hakkında tüm meraklarını giderebilmek için orada eğitim verdiklerini söyledi.

“Çocuk gelişiminde sanat eğitimi önemli”

Çocukların sanattaki yaratıcılıklarının ortaya çıkarılmasına da dikkat çeken Ateşin sözlerine şöyle devam etti: “Hobi olarak tanımlanan ve boş zamanların değerlendirilmesi olarak görülen sanat kursları aslında çocuklarımızın yaratıcıklarını geliştiren, özgüven kazandıran, kendilerini doğru ifade edebilmelerini sağlayan en etkili çalışmadır. Çocuk gelişiminde sanat eğitimi en az eğitimin diğer süreçleri kadar önemlidir. Tasarım ve uygulama sürecinde çocuk kısa zaman içerisinde, göz ile düşünme yetisi kazanır” dedi.

“Çocukları sanatla iyileştiriyoruz”

Üreten insanların, sosyal risklerden uzak kaldığını belirten Ateşin, bölgede yaşayan çocuklara da sanat eğitim konusunda meraklarını gidermek adına, atölyede bazı zamanlar eğitim verdiklerini ve çocukların atölye çalışmalarını izlemelerine izin verdiklerini belirterek, çocuklara sanatla iyileştirme yaptıklarını ve çocukların sanatsal ruhlarını canlandırdıklarını söyledi.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Evdimli Mustafa Nusa'nın hikayesi "Kaybedenler Kulübü Yolda" filminde...
Yaşanmış bir hikayeden alınarak sinemaya uyarlanan ve büyük ilgi görünce ikincisi çekilen “Kaybedenler Kulübü Yolda” filminin içinde bir Evdimli: Mustafa Nusa Çaydamlı (Çiçek Mustafa)…
GAÜ 5. Tiyatro Günleri, "İki Efendinin Uşağı" oyunu ile başladı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Sahne Sanatları Yüksekokulu, Drama ve Oyunculuk bölümü tarafından bu yıl 5.’si gerçekleştirilen, ASEL Group işbirliğinde, “Ustalar” başlığında ki GAÜ 5. Tiyatro Günleri, “İki Efendini...
KIFSAD'ın "The Fashion Workshop" sergisi AKM'de dün akşam açıldı
Kıbrıs Fotoğraf Sanatı Derneği (KIFSAD) üyelerinin çektiği fotoğraflardan oluşturulan “The Fashion Workshop” sergisi dün akşam 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde açıldı.