Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 20 Mart 2018, Salı

Her iki ülke öğrencileri için karşılıklı tarihi ve kültürel geziler düzenlenmeli

Paylaş  
26
22
27

  • Çanakkale gezisi, tarihte önemli bir sayfa kaplayan bir olayı anlamak için gerçekleştirilmeye devam edilmesi gereken bir etkinliktir. Hatta bu gezilerin tek taraflı kalmaması, Türkiye’den öğrencilerin de Kıbrıs’a gelerek buradaki mücadeleyi ve kendi atalarının, dedelerinin Kıbrıslı Türklerle birlikte fedakârlıklarını görmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın geçen yıl Kıbrıslı Türk öğrenciler için düzenlediği Çanakkale gezisinden sonra yaşananları sanırım hepimiz hatırlıyoruz.

Öğrencilerimizin haremlik-selamlık bir uygulamaya maruz kaldığından dini telkinler yapıldığına ve kız çocukların başının örtüldüğüne dek bir dizi iddianın ve sert tartışmanın içinde bulduk kendimizi…

Özellikle öğretmen sendikaları ve solda duran siyasi partiler çok da sağlıklı olmayan bir tartışma yürüttüler.

Sağlıklı değildi çünkü iddiaların kanıtlanmaya, çocukların dinlenilmeye, tarafların tamamının konuşmaya ihtiyacı varken ortalık bir anda yangın yerine çevrilmeye çalışıldı.

Dünkü yazımda bahsettiğim üzere, Kıbrıslı Türk atalarımızın, dedelerimizin Türkiye’deki kardeşleriyle aynı cephede vuruşup yan yana gömüldüğü bir tarihsel destanı yerinde görmek ve öğrenmek için yapılan bir gezide okunan bir duanın Çanakkale gezisini umre ziyaretiymiş gibi göstermenin aracı olarak kullanmak en hafif tabirle provokasyondu diyebiliriz.

Tüm gezi boyunca dini eğitim verilmiş, çocuklara rızaları hilafına baskıyla, zorla birtakım dini telkinler dikte edilmiş ve gezinin amacı da buymuş gibi bir resim, bu ülkede çıkartılması en kolay şey olan spekülasyonave provokasyona güzel bir örnek olmuştu.

Ne çeşitli gazetelere Çanakkale gezisiyle ilgili iddiaları yalanlayan ve geziye dair olumlu görüş bildiren öğrencilerin ifadeleri dikkate alındı, ne de gezideki bazı öğretmenlerin bu minvaldeki açıklamaları…

Bir bardak suda fırtına koparmaya çalışılmıştı.

*

Çanakkale gezisi, tarihte önemli bir sayfa kaplayan bir olayı anlamak için gerçekleştirilmeye devam edilmesi gereken bir etkinliktir.

Hatta bu gezilerin tek taraflı kalmaması, Türkiye’den öğrencilerin de Kıbrıs’a gelerek buradaki mücadeleyi ve kendi atalarının, dedelerinin Kıbrıslı Türklerle birlikte fedakârlıklarını görmeleri gerektiğini düşünüyorum.Her iki ülke öğrencilerinin karşılıklı bu tür tarihi ve kültürel gezileri uzun yıllar önce başlamış olsaydı, bugün yaşanan birçok tartışmanın da hayat bulmayacağı kanısındayım.

Her iki ülkenin çocukları, her iki ülkenin nasıl bir kader birliği içerisinde aynı topraklarda yattıklarını görmeli, bilmeli, anlamalı ve kavramalıdır.

Tarih, bugüne ışık tutabildiği ölçüde faydalıdır.

Tarih, bizi ileriye itebildiği oranda faydalıdır.

Tarih, bizlere güç verebildiği oranda faydalıdır.

Bu tarih de bizde var.

Yeter ki anlamasını bilelim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Nisan 2019, Salı    YÖK, üniversitelerimize durumsal değil kurumsal bakmalı
15 Nisan 2019, Pazartesi    Biz kaç kişiyiz...
2 Nisan 2019, Salı    Anlaşmasız Brexit'e doğru adım adım...
12 Mart 2019, Salı    Cumhurbaşkanı Akıncı'nın taziye mesajı düşündürdü...
11 Mart 2019, Pazartesi    Tufan Hoca İngiltere’de “yeni bir KKTC” mesajı verdi
19 Şubat 2019, Salı    Vicdanla kanun arasına sıkıştık...
18 Şubat 2019, Pazartesi    Mazisi Tufan Hoca’dan da öteye dayanıyor...
6 Şubat 2019, Çarşamba    İngiliz siyaseti çırpınıyor...
27 Aralık 2018, Perşembe    Kıbrıslıların Türkiye’de sağlık mağduriyeti
10 Aralık 2018, Pazartesi    Kıbrıs Postası’nın 17’nci yılını kutladığımız şu günlerde...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

YÖK, üniversitelerimize durumsal değil kurumsal bakmalı
Polat ALPER | 23 Nisan 2019, Salı

YÖK’ün KKTC’deki üniversitelere tutumu durumsal değil kurumsal olmalı.


Kıbrıs Postası’nın dünkü manşeti, aslında üniversitelerin, YÖDAK’ın ve siyasiler başta olmak üzere sivil toplumun vermesi gereken bir tepkiy...
Biz kaç kişiyiz...
Polat ALPER | 15 Nisan 2019, Pazartesi
Ben kimim? Benim kimliğim, varlığım ne anlama gelir? Biz kaç kişiyiz? Bazılarına göre Akdeniz'de küçük bir adada yaşayan, günden güne nüfusu azalan “bir avuç Kıbrıslı” dan biri olabilirim. Kim ne derse desin, kim ne d...
Anlaşmasız Brexit'e doğru adım adım...
Polat ALPER | 2 Nisan 2019, Salı
İngiltere Parlamentosu, ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının koşullarını düzenleyen anlaşmayı 286'ya karşı 344 oyla 3’üncü kez reddetti.
Anlaşma daha önce de Ocak ayında 230, bu ay ise 149 oy farkla reddedilmişti...