Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 20 Mart 2018, Salı

Her iki ülke öğrencileri için karşılıklı tarihi ve kültürel geziler düzenlenmeli

Paylaş  
16
13
17

  • Çanakkale gezisi, tarihte önemli bir sayfa kaplayan bir olayı anlamak için gerçekleştirilmeye devam edilmesi gereken bir etkinliktir. Hatta bu gezilerin tek taraflı kalmaması, Türkiye’den öğrencilerin de Kıbrıs’a gelerek buradaki mücadeleyi ve kendi atalarının, dedelerinin Kıbrıslı Türklerle birlikte fedakârlıklarını görmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın geçen yıl Kıbrıslı Türk öğrenciler için düzenlediği Çanakkale gezisinden sonra yaşananları sanırım hepimiz hatırlıyoruz.

Öğrencilerimizin haremlik-selamlık bir uygulamaya maruz kaldığından dini telkinler yapıldığına ve kız çocukların başının örtüldüğüne dek bir dizi iddianın ve sert tartışmanın içinde bulduk kendimizi…

Özellikle öğretmen sendikaları ve solda duran siyasi partiler çok da sağlıklı olmayan bir tartışma yürüttüler.

Sağlıklı değildi çünkü iddiaların kanıtlanmaya, çocukların dinlenilmeye, tarafların tamamının konuşmaya ihtiyacı varken ortalık bir anda yangın yerine çevrilmeye çalışıldı.

Dünkü yazımda bahsettiğim üzere, Kıbrıslı Türk atalarımızın, dedelerimizin Türkiye’deki kardeşleriyle aynı cephede vuruşup yan yana gömüldüğü bir tarihsel destanı yerinde görmek ve öğrenmek için yapılan bir gezide okunan bir duanın Çanakkale gezisini umre ziyaretiymiş gibi göstermenin aracı olarak kullanmak en hafif tabirle provokasyondu diyebiliriz.

Tüm gezi boyunca dini eğitim verilmiş, çocuklara rızaları hilafına baskıyla, zorla birtakım dini telkinler dikte edilmiş ve gezinin amacı da buymuş gibi bir resim, bu ülkede çıkartılması en kolay şey olan spekülasyonave provokasyona güzel bir örnek olmuştu.

Ne çeşitli gazetelere Çanakkale gezisiyle ilgili iddiaları yalanlayan ve geziye dair olumlu görüş bildiren öğrencilerin ifadeleri dikkate alındı, ne de gezideki bazı öğretmenlerin bu minvaldeki açıklamaları…

Bir bardak suda fırtına koparmaya çalışılmıştı.

*

Çanakkale gezisi, tarihte önemli bir sayfa kaplayan bir olayı anlamak için gerçekleştirilmeye devam edilmesi gereken bir etkinliktir.

Hatta bu gezilerin tek taraflı kalmaması, Türkiye’den öğrencilerin de Kıbrıs’a gelerek buradaki mücadeleyi ve kendi atalarının, dedelerinin Kıbrıslı Türklerle birlikte fedakârlıklarını görmeleri gerektiğini düşünüyorum.Her iki ülke öğrencilerinin karşılıklı bu tür tarihi ve kültürel gezileri uzun yıllar önce başlamış olsaydı, bugün yaşanan birçok tartışmanın da hayat bulmayacağı kanısındayım.

Her iki ülkenin çocukları, her iki ülkenin nasıl bir kader birliği içerisinde aynı topraklarda yattıklarını görmeli, bilmeli, anlamalı ve kavramalıdır.

Tarih, bugüne ışık tutabildiği ölçüde faydalıdır.

Tarih, bizi ileriye itebildiği oranda faydalıdır.

Tarih, bizlere güç verebildiği oranda faydalıdır.

Bu tarih de bizde var.

Yeter ki anlamasını bilelim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıslıların Türkiye’de sağlık mağduriyeti
Polat ALPER | 27 Aralık 2018, Perşembe
Kıbrıslıların Türkiye’de sağlık mağduriyeti
Türkiye ile etle tırnak gibiyiz lafı hayatın her alanında ne yazık ki uygulanamıyor.
Türkiye, bizim bir süredir gerçekleştirmeye çalıştığımız sağlık turizmi olayını hayata...
Kıbrıs Postası’nın 17’nci yılını kutladığımız şu günlerde...
Polat ALPER | 10 Aralık 2018, Pazartesi
Kağıt kokusu ile klavye çıtırtısı arasındaki aslında kalın sayılabilecek o çizgi, birkaç senede ne kadar da silikleşti.
Doğanın kanunu işte… Yeni olan eskiyi, genç olan yaşlıyı geçiyor. Bir an bile duraksamıyor.
İnt...
Taziye mesajı ile emirname politikası olmaz
Polat ALPER | 7 Aralık 2018, Cuma
Günlerdir ülkede Mağusa ve İskele bölgelerinde uygulamaya konulmak istenen emirname tartışması gündemin odağına oturmuştu.
Peşinen söyleyeyim; emirnameye külliyen karşıyım.
Yıllardır özellikle Girne ve çevresinde uy...