Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 20 Mart 2018, Salı

Her iki ülke öğrencileri için karşılıklı tarihi ve kültürel geziler düzenlenmeli

Paylaş  
15
13
16

  • Çanakkale gezisi, tarihte önemli bir sayfa kaplayan bir olayı anlamak için gerçekleştirilmeye devam edilmesi gereken bir etkinliktir. Hatta bu gezilerin tek taraflı kalmaması, Türkiye’den öğrencilerin de Kıbrıs’a gelerek buradaki mücadeleyi ve kendi atalarının, dedelerinin Kıbrıslı Türklerle birlikte fedakârlıklarını görmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın geçen yıl Kıbrıslı Türk öğrenciler için düzenlediği Çanakkale gezisinden sonra yaşananları sanırım hepimiz hatırlıyoruz.

Öğrencilerimizin haremlik-selamlık bir uygulamaya maruz kaldığından dini telkinler yapıldığına ve kız çocukların başının örtüldüğüne dek bir dizi iddianın ve sert tartışmanın içinde bulduk kendimizi…

Özellikle öğretmen sendikaları ve solda duran siyasi partiler çok da sağlıklı olmayan bir tartışma yürüttüler.

Sağlıklı değildi çünkü iddiaların kanıtlanmaya, çocukların dinlenilmeye, tarafların tamamının konuşmaya ihtiyacı varken ortalık bir anda yangın yerine çevrilmeye çalışıldı.

Dünkü yazımda bahsettiğim üzere, Kıbrıslı Türk atalarımızın, dedelerimizin Türkiye’deki kardeşleriyle aynı cephede vuruşup yan yana gömüldüğü bir tarihsel destanı yerinde görmek ve öğrenmek için yapılan bir gezide okunan bir duanın Çanakkale gezisini umre ziyaretiymiş gibi göstermenin aracı olarak kullanmak en hafif tabirle provokasyondu diyebiliriz.

Tüm gezi boyunca dini eğitim verilmiş, çocuklara rızaları hilafına baskıyla, zorla birtakım dini telkinler dikte edilmiş ve gezinin amacı da buymuş gibi bir resim, bu ülkede çıkartılması en kolay şey olan spekülasyonave provokasyona güzel bir örnek olmuştu.

Ne çeşitli gazetelere Çanakkale gezisiyle ilgili iddiaları yalanlayan ve geziye dair olumlu görüş bildiren öğrencilerin ifadeleri dikkate alındı, ne de gezideki bazı öğretmenlerin bu minvaldeki açıklamaları…

Bir bardak suda fırtına koparmaya çalışılmıştı.

*

Çanakkale gezisi, tarihte önemli bir sayfa kaplayan bir olayı anlamak için gerçekleştirilmeye devam edilmesi gereken bir etkinliktir.

Hatta bu gezilerin tek taraflı kalmaması, Türkiye’den öğrencilerin de Kıbrıs’a gelerek buradaki mücadeleyi ve kendi atalarının, dedelerinin Kıbrıslı Türklerle birlikte fedakârlıklarını görmeleri gerektiğini düşünüyorum.Her iki ülke öğrencilerinin karşılıklı bu tür tarihi ve kültürel gezileri uzun yıllar önce başlamış olsaydı, bugün yaşanan birçok tartışmanın da hayat bulmayacağı kanısındayım.

Her iki ülkenin çocukları, her iki ülkenin nasıl bir kader birliği içerisinde aynı topraklarda yattıklarını görmeli, bilmeli, anlamalı ve kavramalıdır.

Tarih, bugüne ışık tutabildiği ölçüde faydalıdır.

Tarih, bizi ileriye itebildiği oranda faydalıdır.

Tarih, bizlere güç verebildiği oranda faydalıdır.

Bu tarih de bizde var.

Yeter ki anlamasını bilelim.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir...
Polat ALPER | 21 Ağustos 2018, Salı
Bu yazıyı yazarken niyetim bir bayram yazısı yazmak ve biraz da bayram vesilesi ile yayınlanan mesajlara değinmekti fakat...
Doğrusunu isterseniz çocukluğumda babadan oğula aşılanmış, ileri yaşlarda bunu idrak edebil...
Ailemiz yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor...
Polat ALPER | 30 Temmuz 2018, Pazartesi
Bir süredir Kıbrıs Postası ailesi olarak doğum sancıları yaşıyoruz.

İnternet gazeteciliğinin amiral gemisi Kıbrıs Postası, Kuzey Kıbrıs Postası gazetesinin yanına kardeş kuruluşlar gelmeye devam ediyor.

Kıbrıs P...
Kanunlara rağmen imtiyaz bekleyen zihniyetin kendisi sorgulanmalı...
Polat ALPER | 3 Temmuz 2018, Salı
KKTC’nin tanınmamışlığı, izolasyonların kırılması gerektiği, bir çözüm gerçekleşmemesi durumunda kısa vadede ülkenin bu ‘fanusa kapatılmış’ halinden kurtulup nefes alabilmesi için neler yapılabileceği her zaman tartış...