Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Polat ALPER | 4 Mayıs 2018, Cuma

KIB-TEK'te 50 milyon 676 bin TL hayali kayıp vatandaşın cebinde kaldı...

Paylaş  
27
8
26

Önceki gece elektrik ve akaryakıta gelen zamlar nedeniyle Başbakan Erhürman bir açıklama yaptı.

Zamların sebebine ilişkin önemli doneler taşıyan açıklama,  birçok yönden geçmiş hükümet dönemindeki KIB-TEK Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamaları akıllara getirdi.

Hafızası iyi olanlar hemen anımsamışlardır ki, başbakanın açıklaması ile bir önceki KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı'nın açıklamaları ciddi çelişki taşımaktadır.

Ne diyordu Başbakan Erhürman?

"Bizden önceki hükümet döneminde, elektrik fiyatlarında nizamnameye aykırı biçimde iki yıl boyunca artış yapılmayarak KIB-TEK'te 50 milyon 676 bin TL kayıp yaratıldı.”

Başka?

“Akaryakıtta zam yapılmasın diye Fiyat İstikrar Fonu'nun olanakları dibine kadar kullanıldı. Hiçbir hükümet, hele de seçime giderken zam yapmak istemez.”

Başka?

“Bu hükümete elektrikte bırakılan miras, ya popülizm yapıp kurumu geri dönülmez noktalara taşımak ya da yapılabilecek asgari zammı yapıp elektrikte sürdürülebilir bir yapıya ulaşmaya çalışmaktı. Evet risk aldık ve ikincisini seçtik.”

Bu açıklamayı görenler ‘çelişki nerede’ diye soracaklardır...

Açıklayalım...

Vatan Mehmet’in Kıbrıs Postası’nda yayınlanan 19 Temmuz 2017 tarihli haberi aslında tam da bu konuyu ele alıyordu.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen, kurumla ilgili verileri kamuoyuyla paylaşıyor ve “Kurumu iki yıl önce 260 milyon TL borçla devraldık. Borçlar 130 milyon TL’ye indi. Öte yandan KIB-TEK, tarihinde bu yıl ilk kez 129 milyon TL kâr elde etti. Üstüne üstlük yine ilk kez tarihinde 16 milyon TL kurumlar vergisi ödeyecek” diyordu.

Daha sonra yeni yönetime devrettiklerinde de bu borcun 130 milyon TL'den 80 milyona düştüğü yönünde açıklamaları vardır.

Erçen açıklamasının devamında, yakıt ve dövizde büyük bir artış olmazsa elektrikte kesinlikle indirime gidileceğini de kaydediyor ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü söylüyordu.

100 milyon TL’ye yakın yatırım yapıldığını da söyleyen Erçen, tüm bu yatırımların, 2016-17 yılında gerçekleştiğini ifade ediyor.

İlaveten; turizm işletmeleri, üniversiteler ve hastaneler gibi elektrik ücretlerinde devletten teşvik alan kurumlardan doğan alacakların bir sıkıntı olduğunu kaydederek, 1 yıldır yapılamayan tahsilat nedeniyle alacak rakamın 30 milyon TL’lere ulaştığından yakınıyordu.

Erçen’in sunduğu veriler çok somuttu:

2 yıl önce kurumun 260 milyon TL borcu varken, şu anda (19 Temmuz 2017 itibarıyla) borç 130 milyona düşmüş durumda. 100 milyon TL’ye yakın yatırım yapıldı, Cengizköy Trafo Merkezi, Haspolat Trafo Merkezi, Teknecik, Girne, Alsancak ve Scada projeleri tamamlandı...

Erçen'in açıklamalarında yer alan 129 milyon TL kârlılığın devam ederek bu yıl da kurumun 100 milyonu aşkın bir kâr yapması öngörülüyor.

Birisi ülkenin başbakanı, diğeri KIB-TEK Yönetim Kurulu Eski Başkanı...

Çelişki tam da burada...

Elektrik Kurumu eski yönetimin açıklamaları bu merkezde iken Başbakan’ın bugünkü açıklaması kafa karıştırmış durumda...

Birbirini bu denli dışlayan iki açıklamanın varlığı, birilerinin bir noktada yanılgı içinde olduğunu düşündürüyor.

Eğer eski yönetimin açıklamalarında verdiği resmi rakamlarda sorun varsa, yeni yönetim neden bunu ortaya koymuyor?

Yeni yönetim, ‘Hayır kardeşim, senin verilerin yanlış, doğru veriler bunlardır, bunlar da belgeleridir, kurumun durumu da şu minvaldedir’ diye neden bir açıklama yapmıyor?

Kurumda her şey yolunda gider görünürken, kangren haline gelmiş olan borçlar artık yarılanmış, kurumda her alanda revizyona gidilmiş ve hatta atağa geçilip yeni projelere başlanıp bitirilmişken, tutarsız açıklamalar nereden patlak veriyor?

Ve bu neden açıklanmıyor?

Herkes zamların nedenini konuşup tepki gösterirken, bu zammın nedenleri arasında 30 milyonu aşkın teşvik alacaklarının KIB-TEK’e maliye tarafından ödenmemesinin olup olmadığı  merak konusu.

Erçen’in 19 Temmuz 2017 tarihli açıklamasına bakın, ‘maliyeden 30 milyonu aşkın teşviklerin tahsilatını yapamazsak zam yapmak zorunda kalacağız’ diyordu...

Belli ki bir yerlerde ya bir bilgi eksikliği ya da hatalı aktarımlar söz konusu...

Eski yönetimin A dediğine Başbakan B diyor.

Kim haklı, kim haksız noktasından artık sıyrılan ve bunalan halk, ‘zam yapmayın, dilediğiniz kadar tartışın’ noktasına sürükleniyor.

Haksız da değiller...

KIB-TEK'te 50 milyon 676 bin TL kayıp yaratıldı derken bu paranın hayali bir para olduğunu ve zam yapılmadığı için toplanmayan hayali paranın da vatandaşın cebinde kaldığını hatırlatmak isterim.

Özellikle döviz artışlarının bu denli arttığı günümüzde, ülkedeki ithalat oranları ve günlük yaşamda dövizin rolü düşünüldüğünde, ekonomik buhran geçiren vatandaş, devletin kontrolünde olan ve elektrik gibi hayati bir hizmet veren KIB-TEK’in yatırımlarını yapabiliyor ve bunun üzerine de kâr ettiğini görüyorsa, bu durumun kendisine yansımasını zam olarak değil indirim olarak görmek istiyor.

“Dövizin yükselmesine tedbir alacağız” diyen hükümetten kârını vatandaşın lehine indirim olarak yansıtmasını bekliyor.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Postası’nın 17’nci yılını kutladığımız şu günlerde...
Polat ALPER | 10 Aralık 2018, Pazartesi
Kağıt kokusu ile klavye çıtırtısı arasındaki aslında kalın sayılabilecek o çizgi, birkaç senede ne kadar da silikleşti.
Doğanın kanunu işte… Yeni olan eskiyi, genç olan yaşlıyı geçiyor. Bir an bile duraksamıyor.
İnt...
Taziye mesajı ile emirname politikası olmaz
Polat ALPER | 7 Aralık 2018, Cuma
Günlerdir ülkede Mağusa ve İskele bölgelerinde uygulamaya konulmak istenen emirname tartışması gündemin odağına oturmuştu.
Peşinen söyleyeyim; emirnameye külliyen karşıyım.
Yıllardır özellikle Girne ve çevresinde uy...
Bir gün değil, her gün!
Polat ALPER | 3 Aralık 2018, Pazartesi
Dünya Engelliler Günü size neyi ifade ediyor?
Bana ne yazık ki doğru düzgün bir engelli politikası olmayan bir devleti, engelli insanları acınacak varlıklar gibi gören sözde duyarlı vatandaşları, sadece bugüne özel b...