Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 18 Haziran 2016, Cumartesi

Sağlıklı beslenmede balığın yeri

Paylaş  
70
132
67

Deniz , göl ve nehirlerden elde edilen canlıların başında balıklar gelir. Son yıllarda tarlalarda , özer hazırlanmış alanlarda da balık üretimi yaygınlaşmıştır. Balık dışında midye, istiridye ve kerevit gibi su ürünlerini de beslenmemizde yer almaktadır. Balıklar genelde deniz ve tatlısu balıkları olmak üzere iki grupta toplanır. Ayrıca yağ oranlarına göre de, yağlı-yağsız balıklar şeklinde gruplanabilir.Tatlısu balıklarının başlıcaları ; yayın, sazan, turna ve alabalıktır. Denizlerde elde edilen balıkların başlıcaları; hamsi, istavrit, mezgit, kefal, lüfer, kalkan, barbunya ve sardalyadır.

Balık iyi kalite protein kaynağıdır. Balık yağı A ve D vitaminlerinden çok zengindir.Aynı zamanda bebeklerin beyin ve göz gelişiminde, kanın normal akıcılığını sağlanmasında etkisi olan çoklu doymamış omega-3 yağ asitlerini de içerir. Balık eti B vitaminlerinden çoğu, demir ,çinko ve iyod yönünden de zengindir. Tatlısu balıkları K vitamini de sağlarlar.Hamsi gibi küçük balıklar, kılçığı ile birlikte yendiğinde kalsiyum da sağlarlar.

Balığın enerji değeri yağlı ve yağsız oluşuna göre değişir. Yağlı balıkların enerji değerleri yağsızlarınkinden daha yüksektir. Balık vücundaki yağın çoğunluğunu, doymamışyağlar oluşturur. Küçük, fiyatı nispeten ucuz hamsi, istavrit gibi balıklarla lüfer gibi pahalı balıklar arasında besin değeri yönünden farklılık yoktur. Kalp-damar hastalığı riski olanlara et yerine balık yemeleri önerilir.

Balığın kalitesi tazeliğiyle ölçülür. Balık sudan çıkınca canlılığını yitirir ve bozulmaya başlar. Bu nedenle sudan çıkarılan balık buz içerisine konarak taşınır. Taze balığın gözleri parlak ve lekesiz, solungaçları kırmızı pembe, pulları ve yüzgeçleri diri, kasları sert ve esnektir. Kaslara basıldığı zaman parmağın bıraktığı iz hemen düzelir. Taze balığın nahoş kokusu yoktur. Balık tazeliğini çok kolay yitirdiğinden çabucak bozulur. Uygun koşullarda saklanmayan balıklarda mikroorganizmalar çoğalarak sağlık bozucu olabilir.

Balık buz içinde 0-20C arasında bekletilir. Uzun süre saklanacak balıklar dondurma, tuzlama ,konserve ve kurutma yöntemleriyle işlenir. Soğuk teknolojinin geliştiği ülkelerde dondurma yöntemi sıklıkla kullanılır. Balık iç organları temizlendikten sonra taze iken hızla dondurulup, -180C'de 3-6 ay saklanabilir.

Tuzlanmış ve kurutulmuş balıkların saklama süreleri saklanan yerin ısı ve nem derecesine göre değişir. Kuru ve serin yerlerde 3-6 ay saklanabilir. Balık konserve edilerek de saklanır. Diğer konservelerde olduğu gibi , balık konservesinde kutuların bombelenmemiş, yarık ve çatlakların oluşmamış olmasına dikkat edilir. Kapakları dışa doğru bombelenmiş konservelerde besin zehirlenmesi yapan mikrop toksinleri bulunur.

Balıkta , bağ dokuları azdır. Bu nedenle pişerken kolay dağılır, fakat kısa zamanda pişer. Genellikle balıklar ızgara ve buğulama gibi yöntemlerle, yağsız balıklar kızartılarak pişirilir. Kızartılırken dağılmayı önlemek için önce tuzlu una bulanıp kızmış yağa atılır. Balık pişirmede en uygun yöntem ızgara, yağsız tavada pişirme ve fırında buğulama şeklinde pişirmedir.

Balık limon gibi asitli yiyeceklerle daha lezzetli olur. Sebze salataları ile birlikte ekmek ve balık dengeli bir öğün olacaktır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Ekim 2016, Cumartesi    Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
8 Ekim 2016, Cumartesi    Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
1 Ekim 2016, Cumartesi    Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
24 Eylül 2016, Cumartesi    Okul zili çaldı... Okula gönderirken çocuğumun sağlıklı beslenmesi için neler yapmalıyım?
17 Eylül 2016, Cumartesi    Zayıflık sağlığın göstergesi midir?
3 Eylül 2016, Cumartesi    Sağlıklı pişirme yöntemleri
27 Ağustos 2016, Cumartesi    Metabolizmanın olmazsa olmazı "su"
20 Ağustos 2016, Cumartesi    Beslenme ile kansızlık arasında bir ilişki var mı?
13 Ağustos 2016, Cumartesi    Sağlıklı bir kalbe sahibi olmanın püf noktaları
6 Ağustos 2016, Cumartesi    Yaz aylarının popüler meyvesi karpuz

banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...