Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 27 Ağustos 2016, Cumartesi

Metabolizmanın olmazsa olmazı "su"

Paylaş  
88
168
72

Ne enerjisi ne besin öğesi var pek de önemli değildir diye düşünürüz. Düşündüğümüzle kalır tüketme ihtiyacı bile hissetmeyiz çoğu zaman. Su yaşamımız için besinden de önemlidir. İnsan , besin almadan vücudundaki depoları kullanarak günlerce yaşayabilir, fakat susuz birkaç gün ancak yaşar.

Yetişkin insan vücudunun yarısından fazlası sudur.Bebeklerin vücudunun üçte ikisinden çoğu sudur,çocuk büyüdükçe su oranı azalırken yağ oranında artış görülür. Besin öğelerinin sindirim, emilimi, taşınması, metabolizması, artık zararlı maddelerin dışarı atılması, vücut ısısının denetimi, eklemlerin kayganlığı, vücuttaki su sayesinde olur. Vücuttaki yağın ve karbonhidratın tümü , proteinin yarısı kaybolunca insan yaşamının tehlikeye girmesine karşın, vücut suyunun %15'inin kaybı yaşamın yitirilmesine neden olur.

Suyun ne gibi faydaları var?

 • Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında,

 • Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında,

 • Metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında,

 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında,

 • Vücut ısısının denetiminin sağlanmasında,

 • Eklemlerin kayganlığının sağlanmasında,

 • Çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesinde yardımcıdır.

Büyüme ve vücut fonksiyonlarının devamı yeterli su alımı çok önemlidir. Yapılan çalışmalar uygun miktarlarda günlük su tüketiminin;

 • soğuk algınlığı,

 • kabızlık,

 • idrar yolu enfeksiyonları,

 • cilt sağlığının korunması,

 • organizmanın toksinlerden arındırılması,

 • kilo kontrolü programlarında zayıflamaya yardımcı olması, cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması nedenleriyle selülit oluşumunun önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Vücutta Su Nasıl Kaybolur?

Vücutta oluşan artık zararlı maddeleri ve fazla ısıyı atmak için böbreklerden idrar, deriden ter, bağırsaklardan dışkı ve solunumla her gün vücuttan su atılır. Normal koşullarda yetişkin bir insan idrarla 1500cc ,deriden 500cc, solunumla 300 cc, bağırsaklardan 200cc olmak üzere her gün 2,5 litre su atılır. Vücuttan atılan suyun mutlaka yerine konması gerekmektedir. Normal koşullarda vücuttan atılan 2,5 litre dolayındaki su besinlerle, su ve içeceklerle ve metabolizma ile oluşan su ile karşılanır. Vücuttaki su kaybı sonucu kan plazmasının yoğunluğundaki yüzde birlik artış beyindeki susma merkezini uyararak susama duygusu gelişir.

Soğuk günlerde üşüdüğümüzde veya yazın çok sıcak, rutubetli günlerinde olduğu gibi aşırı sıcaklık durumunda, vücudun normal sıcaklığını korumak için suya olan ihtiyacı artmaktadır. Sıcak, nemli havalarda vücut terleyerek sıvı kaybını arttırır. Bu nedenle, sıcaklık artışının başladığı şu günlerde sıvı tüketiminin arttırılmasına özen gösterilmelidir.

 • Sabah kalkıldığında ilk yapılması gereken işlerin başında 1 bardak su içmek de olmalı,

 • Her tuvalet sonrası, kaybedilen sıvıyı yerine koymak için 1 bardak su içilmeli,

 • Egzersiz yaparken ve özellikle sıcak havalarda çalışırken su tüketimi arttırılmalı,

 • Özellikle hava ve deniz yolculuklarında su tüketimi arttırılmalı,

 • Suyu her zaman görünür bir yerde bulundurmalı, susama hissi beklenmeden su tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Su Dengesizliği Sorun yaratır mı?

Besin zehirlenmesi ve bağırsak enfeksiyonları gibi durumlarda kusma ve ishalle vücuttan su ile birlikte "elektrolit" adı verilen sodyum ve potasyum kayıpları görülür. Bu durumda susama duygusu gelişmediğinden kişi susuz kalabilmektedir. İshal sonucu susuzluktan dolayı meydana gelen dehidrasyon sonucu özellikle çocuklarda ölümler gözlenebilmektedir. İshal durumunda kaybedilen sıvı ve elektrolitler vücuda tekrardan alınmalıdır.

Sıvı tedavisi yanında, hastaya uygun şekilde beslenmelidir. Bebek anne sütü ile besleniyorsa emzirmeye devam edilmelidir. Emmiyorsa yoğurt, yoğurt pirinç lapası, yoğurt-haşlanmış patates veya havuç ezmesi tuz eklenerek yedirilir, tuzlu ayran içirilir.

Çok sıcak havalarda aşırı beden hareketi yapıldığında da vücuttan su ve tuz kaybı artar. Bu gibi durumlarda susuzluğu önlemek için tuzlu ayran içilmelidir.

Yemekle birlikte tüketilen su sindirimi kolaylaştırır. Özellikle yaşlı ve diş sorunu olan bireyler yemeklerini sulu ve yumuşak olarak almalıdırlar.

Yaşam için gerekli olan su, insan, hayvan ve fabrika atıklarıyla kirlenip mikroplanabilir. Kent suları filtrelerde temizlenip klorlanarak temiz bir duruma getirilebilir. Köylerde bazı durumlarda sular mikroplu olabilir. Temiz olduğundan kuşku duyulan sular kaynatıldıktan sonra içilmelidir. Özellikle küçük çocuklara mutlaka kaynatılıp soğutulmuş su içirilmelidir.

Her gün ne kadar su içmeliyim?

Genel bir kural olarak, vücutta oluşan zararlı maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8-10 bardak (2.5 litre) su tüketilmesi önerilmektedir.

İnsanlar su gereksinimlerini genelde; içecekler, besinler ve metabolizma olmak üzere üç kaynaktan sağlarlar. Besin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucunda su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır. Yediğimiz besinler ve içecekler yoluyla da vücudumuza su sağlarız. Örneğin sebze ve meyvelerin yaklaşık 85-% 90'ı , 1 su bardağı sütün %90'ı sudur. Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, soda vb. içeceklerle ile de sıvı almaktayız. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmazlar. Örneğin kafein içeren kahve içildiğinde su alırsınız ancak diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaparak daha fazla sıvı kaybedersiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...