Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 17 Eylül 2016, Cumartesi

Zayıflık sağlığın göstergesi midir?

Paylaş  
79
169
73

Doğa bir denge içerisinde iken, doğaya ait tüm canlıların da bir denge içinde olması gerekir.Bu denge içinde yer alabilmek için insanın da dengeye uyum sağlaması gerekmektedir. Bu genel yargıyı konumuza indirgersek sağlıklı kalabilmek, yaşamamız gereken ömür süremizi en iyi şekilde geçirebilmek için vücudumuzun da sağlıklı bir denge içerisinde olması gerekir. Genel olarak; olması gereken yani sağlıklı dediğimiz kilonun hep üzerinde olma durumu obezite üzerinde duruldu. Günümüzde yaygın olan “Sıfır Beden” yani aşırı zayıflığın sağlık üzerine etkilerini hep bir kenarda görmezden gelindi.

Zayıflık diye bahsettiğimiz durum vücut ağırlığımızın boyumuzun karesine bölümünden aldığımız sonucun (BKİ’nin) 18.5’ten düşük olması ile tanımlanır. Diğer bir kriter ise insanın ideal vücut ağırlığından %20 daha fazla zayıf olmasıdır. İdeal kilonun toplumdan topluma, cinsiyete ve yaşa göre değiştiğini unutmamak gerekir. Zayıflığın tanımlanması için bu kriterlerin hepsinin göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Zayıflık da şişmanlık gibi sağlığımız için tehlike oluşturan bir durumdur. Eğer zayıflığınızdan endişeleniyorsanız, vücut kütle endeksinizi (BKİ) kontrol ediniz ve düşük ise bir endokrinoloji uzmanı doktora veya diyetisyene başvurunuz. Eğer zayıflığın altında yatan nedenler içerisinde tiroid hormonuna bağlı bir sıkıntı varsa bu doktor tarafından tespit edilip tedavi edilmelidir. Tedavi edildikten sonra veya herhangi bir hormonal sıkıntı yoksa sadece gün içerisinde aldığınız enerji size yetmiyorsa bir diyetisyene başvurup sağlıklı bir öğün planlama ile ideal kilonuza gelebilirsiniz.

Zayıflığın sağlığımızı kötü etkilemesinin nedenleri nelerdir?

Zayıflık hem şuan ki sağlığımızı hem de ilerleyen yaşlardaki sağlığımızı etkilemektedir.

Vücudumuz yaşadığımız süre boyunca kendini yeniler ve geliştirir. Bu görevi sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için bazı besin öğelerine ihtiyacı vardır. Örneğin; kalsiyum, sağlıklı ve güçlü kemikler için ihtiyacımız olan bir mineraldir. Zayıflık bunun gibi besin öğelerinin vücudumuzda bulunmasına engeldir. Dolayısıyla zayıflık osteoporoz dediğimiz kemik erimesi hastalığının riskini artırır. Demir minerali tüketimimiz yetersiz ise tükenmişlik ve yorgunluk belirtileriyle karşımıza çıkan anemi zayıflıkla birlikte gözlemlenen diğer bir sağlık sorunu örneğidir.

Zayıf bireylerde yine yetersiz besin öğesi alımına bağlı olarak bağışıklık sistemi güçsüzleşmiştir. Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması bizi soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonlara karşı savunmazsız bırakır. Zayıf bireyler ideal vücut ağırlığına sahip bireylerden daha kolay hastalanır.

Özellikle bayanlarda zayıflık adet kanamalarında düzensizliklerine neden olabilir. Çok daha ileri sonuçlarında adet kanamasının durmasıyla beraber kısırlık riskinin artışına neden olur.

Sağlıklı Vücut Ağırlığı Yeterli Ve Dengeli Diyet

Vücut ağırlığınız düşük ise ( BKİ<18,5) ; yaşınız, cinsiyetiniz, boyunuza uygun sağlıklı kiloya gelmek için yavaş yavaş kilo almayı amaçlamanız gerekmektedir. Kilonuzun ideal kilo olmasının yanında doğru yollarla kazanılmış olması gerekmektedir. Zayıfım diye çikolata, kek, pasta, hamur işi, asitli ve şekerli içecekler gibi yüksek yağ, şeker ve enerji içeren abur cuburla beslenmek sağlığınızı daha da bozmaktan başka işe yaramayacaktır. Bu tür yiyecekler vücut ağırlığınızı artırırken vücuttaki kas yerine yağı artıracaktır. Sağlıklı kilo kazanımı kas kütlemizi artırarak sağlanır. Bu abur cuburların yerine ; günde 3 ana ve 3 ara olmak üzere öğünlerimizi düzenleyip yeterli ve dengeli beslenme kurallarına bağlı kalarak beslenmek sağlıklı kilo kazanımı için önemlidir. Öğünlerde yeterli miktarda besini alamayanlar için öğün sayısı artırılabilir. Beslenme içerisinde ufak ama önemli detaylara kısa değinmek gerekirse;

Kan şekerini hızla yükseltip düşürmeyen kompleks karbonhidrat dediğimiz besinler tercih edilmelidir. Basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur pilavı gibi lifli besinleri tüketilmelidir.

Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir. Çeşitli sebze ve meyve tüketimi değişik besin öğelerini almanıza sebep olacağından önemlidir.

Günlük protein ihtiyacınızı az yağlı et, tavuk ,balık ve kurubaklagil tüketerek karşılanabilirsiniz. Tüketeceğiniz et,tavuk ,balık ve kurubaklagil miktarı kişiye özel hesaplanmalıdır.

Günde 3 porsiyon kalsiyum içeren besin tüketilmelidir.

Yemeklerde hayvansal yağlar yerine bitkisel sıvı yağları ve zeytin yağı tercih edilmelidir. Margarin , kuyruk yağı, iç yağı gibi katı yağları kullanılmamalıdır.

Şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Yüksek Enerjili Sağlıklı Yiyecek Önerileri

Kilo almaya çalışırken seçtiğimiz besinlerin sağlıklı olmaları yanında küçük porsiyonda yüksek enerji almak zayıf bireyin mide kapasitesi için daha uygun olacaktır.

Kahvaltı için; bir kase sütlü kornflaks içine meyve dilimleyerek veya kuru meyve veya ceviz,fındık gibi yağlı tohumları ekleyerek hem sağlıklı hem de yüksek enerjili bir kahvaltı öğünü yapabiliriz. Sabah kahvaltıda yenilebilecek tostun üzerine fındık yağı sürerek iyi yağlardan biri olan fındık yağını alırken bir yandan da ekstra enerji tüketmiş olabilirsiniz.

Öğle Yemeği için; tuna balık veya ızgara tavuk eklenmiş kumpir şeklinde bir patates sebze ile birlikte sağlıklı ve besleyici bir öğün olabilir

Ara öğünlerde; Evde hazırlanmış kıvamlı meyve suyu veya milkshake değişik ve yüksek enerjili ara öğün seçenekleri arasında olabilir. Bunların dışında meyve dilimlenmiş yoğurt, üzerine yağlı tohumlar eklenmiş sütlü pudingler tüketilebilir.

Zayıf olmak sağlıksız abur cubur tüketimi konusunda bizi özgür kılmaz. Yeterli ve dengeli beslenme her bireyin hayat alışkanlığı olmalıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...