Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Dyt. Meral KORAL | 24 Eylül 2016, Cumartesi

Okul zili çaldı... Okula gönderirken çocuğumun sağlıklı beslenmesi için neler yapmalıyım?

Paylaş  
84
158
80

6’ncı yaşla başlayan ilkokul dönemiyle çocuklarımız bir büyüğün gözetiminden biraz daha ayrılıp kendi özgürlüğünü kazanmaya başlıyor. Çocuklar bu dönemde gelecek sağlıklarının temelini oluşturan sağlıklı beslenmenin temellerini atarlar dolayısıyla hem ailenin hem okul yönetiminin bu konuya özen göstermesi gerekmektedir.

6-12 yaşlar çocuklarda;

  • Fiziksel büyüme ve gelişme arttığından besin öğelerine gereksinim artar.
  • Kemik oluşumu fazladır.
  • Yaşam boyu sürecek davranışlar kazanılır.
  • Beslenmeye bağlı bazı kronik hastalıkların temeli bu dönemlerde atılmaktadır.
  • Hastalıkların önlenmesi için yeterli ve dengeli beslenme gereklidir.

Okul çocuklarının beslenmesinde temel ilke, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak, aile gözetiminde olduğu anlarda, zararlı etkilerden ve alışkanlıklardan korumak-caydırmak, iyi alışkanlıkları pekiştirmek ve yenilerini kazandırmak; beslenme konusunda bilinçlenmesine yardımcı olmaktır. Çocuğumuzun evde geçirdiği zamanlarda yemek tüketimini içerik yönünden zengin ve kalorisini dengeli tutup, okulda olduğu dönemde okulun sağladığı yiyecekler güvenli değilse yanına kendi hazırladığımız beslenme çantası verebiliriz. Sınırlı harçlık vererek ve sonrasında neler aldığını takip ederek çocuğumuzu kontrol edebiliriz.

Çocuklarımızın mutlaka kahvaltı yapma alışkanlığını kazanmaları gerekir. Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk derslerine gereken dikkati veremeyecektir. Sağlıklı beslenmenin temelinde üç öğünü düzenli tüketmek çok önemlidir. Büyüme çağında ara öğünlerde süt, ayran, meyve, taze sıkılmış meyve suyu, peynirli ekmek, muhallebi gibi besinleri tüketmek uygundur.

Şekerlemeler, cips, çikolatalar vb. besinlerin aşırı tüketimi çocukluk çağda obezitenin görülmesine neden olurken ileriki yaşlarda obezitenin sonucu olan diyabet, koroner kalp rahatsızlıkları, tansiyon gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Boyalı, katkı maddelerinin fazla olduğu besinlerin tüketimi sonucu zararlı maddelerin vücutta birikimi ileriki yaşlarda kanser riskinin artmasına yol açmaktadır. Asitli içecekler içerisinde şeker miktarının obezite riskini artırması yanında içerisinde bulunan asit, mide ve kemiklere de zarar verir.

6-12 yaş arası çocukların beslenmesinde alması gereken besinlerin miktarı yaşına, kilosuna, boyuna, cinsiyetine ve fiziksel aktivitesine göre değişmektedir. Dengeli bir beslenme planı nasıl olabilir?

Kahvaltı: Süt, yumurta, ekmek, domates, salatalık, yeşillikler, bal/reçel, zeytin/cakıztes veya taze sıkılmış meyve suyu, peynir, domates, salatalık, yeşillikler, pekmez, ekmek.

Aralar (kuşluk-ikindi-gece):  1 orta boy meyve veya ayran+ kraker veya bir su bardağı süt veya muhallebi.

Özellikle gece ara öğününde içilecek bir su bardağı süt, çocuğunuzun daha rahat bir uyku uyuyabilmesine ve gece boyu süren büyümeye olumlu katkıda bulunur.

Öğle-akşam: Etli sebze yemeği, pilav veya makarna, salata, 1 kase yoğurt veya ızgara köfte/tavuk/balık, haşlama patates, salata, ayran.

Ev dışında yemek yeme durumunda;

Ekmek arasına peynir veya köfte veya tavuk ile yeşilliklerin de eklendiği bir sandviç, yanında ayran ile rahatlıkla tüketilebilir

* Öğünlerde tüketilecek besinlerin miktarlarının çocuğunuza

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Ekim 2016, Cumartesi    Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
8 Ekim 2016, Cumartesi    Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
1 Ekim 2016, Cumartesi    Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
17 Eylül 2016, Cumartesi    Zayıflık sağlığın göstergesi midir?
3 Eylül 2016, Cumartesi    Sağlıklı pişirme yöntemleri
27 Ağustos 2016, Cumartesi    Metabolizmanın olmazsa olmazı "su"
20 Ağustos 2016, Cumartesi    Beslenme ile kansızlık arasında bir ilişki var mı?
13 Ağustos 2016, Cumartesi    Sağlıklı bir kalbe sahibi olmanın püf noktaları
6 Ağustos 2016, Cumartesi    Yaz aylarının popüler meyvesi karpuz
16 Temmuz 2016, Cumartesi    Dışarda yediğim yemeklerle sağlıklı beslenmem mümkün mü?

banner
banner
banner
banner
banner

Selülitten kurtulmak için beslenme önerileri
Dyt. Meral KORAL | 15 Ekim 2016, Cumartesi
Kadınların korkulu rüyası selülit "acaba kaçınılmaz bir sağlık sorunu mu?. Yoksa "korunmanın bir çözümü var mı?" soruları özellikle görünümüne önem veren bayanların kafasını oldukça meşgul eder. Selülit sanıldığı gibi...
Diyet destek ürünleri sağlığa yararlı mı?
Dyt. Meral KORAL | 8 Ekim 2016, Cumartesi
Piyasada bulunan kapsül, tablet, kurutulmuş tohum, yaprak veya bitki gibi diyet eklerinin yararlı olup olmadığı halen çalışmalarla kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Medyanın da yönlendirmesiyle halk arasında bunların muci...
Gözün her gördüğü yiyeceği yiyerek sağlıklı olunur mu?
Dyt. Meral KORAL | 1 Ekim 2016, Cumartesi
Bilinçli ve farkında olarak yapılan her şey daha anlamlı ve mutlu hissettirir düşüncesindeyim. Beslenirken de bilinçli ve farkına vararak beslenmenin sağlıklı beslenmemiz için daha özenli olacağımızın göstergesidir . ...