Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Prof. Dr. Hatice JENKINS | 29 Kasım 2016, Salı

İnternet Bankacılığı ve İç Usulsüzlük

Paylaş  
79
187
75

Yaptığımız anketlere göre KKTC’de banka hesabı olan her yüz kişiden sadece 36 kişi bankasının sunduğu internet bankacılığını kullanmaktadır. Diğer ülkeler ile mukayese ettiğimizde bu rakam şaşırtıcı derecede düşük bir rakamdır.

Internet bankacılığı  1990’lı yılların başında ortaya çıkmış, KKTC’de ise ilk kez 2000’li yılların başında sunulmaya başlanmıştı.

Ne yazık ki KKTC’de 16 senelik geçmişi olan internet bankacılığıbanka müşterilerinin büyük bir çoğunluğu tarafından benimsenip kullanılmadı.

Ülkemizdeinterneti, bilgisayar ve akıllı telefonları çok etkin bir şekilde kullanan halkımız teknolojiyle birlikte gelen yeniliklere açık olduğunu göstermiştir. Peki sorun nedir?

Yaptığımız araştırmaya göre sorun banka müşterilerinin internet bankacılığını riskli görmesidir. Yani banka hesaplarınına hackerlerin girmesinden ve paralarını kaybetmekten korkuyorlar.

Günümüzde bankaların kullandığı güvenlik duvarlarını düşünürsek böyle bir olasılığın yaşanması küçük bir ihtimaldir.

Ayrıca, hackerler tarafından bir bankanın güvenlik ağının delinmesi müşteriden ziyade bankanın sorunudur.  Bankalar bu gibi durumlarda ortaya çıkabilecek maddi kayıplarını karşılamak için sigorta taşımak zorundadırlar.

Peki, internet bankacılığını neden kullanmalıyız?Sadece sağladığı kolaylıklar için mi?

Hayır, internet bankacılığı müşterileresadece kolaylık sağlamaz, çok önemli birşey daha sağlar. Güvenlik!

Aslında tahmin edilenin tam tersine internet bankacılığı sizi usülsüzlüklere karşı koruyabiliyor. Yetkilerini kötüye kullanabilen herhangi bir banka çalışanının hesabınızdan para çekmesini veya başka hesaplara para aktarmasını zorlaştırıyor. Çünkü hesaplarınızı internetten çek ederken böyle bir durumu hemen farkedebilirsiniz. 

Ayrıca adınıza kayıtlı bütün banka hesaplarınız otomatikmen sistemde görüneceği için fazla kullanmadığınız banka hesaplarınızı unutma riskiniz de ortadan kalkıyor.

Yaptığımız araştırma sonuçlarına göre internet bankacılığını kullananlar kullanmayanlara kıyasla bankaiç usulsüzlüğüne uğraması daha düşük bir olasılık taşır.

Yani kişilerin kendi hesaplarını düzenli olarak takip etmeleri olası bir banka içiusulsüzlüğünüengelliyor.

Bu üstüne vurgu yapmamız gereken bir noktadır. Çünkü bankaların aldığı tüm önlemlere rağmen banka içi usülsüzlük olaylarının sıklıkla yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz.

İç usulsüzlük herhangi bir banka çalışanının yetkilerini kötüye kullanıp müşterilerin banka hesaplarından zimmetine gizlice para geçirmesidir. Bu gibi olaylar KKTC’de her zaman basına yansıtılmasa da halk arasındafızla duyulup ağızdan ağıza dolaşır, sonunda duymayan kalmaz.

KKTC’de 314 kişiye yaptığımız anket sonuçlarına göre katılımcıların 45%’i kendi çevresinde banka usülsüzlüğüne maruz kalan birisini tanımaktadır.

Yine ayni anket sonuçlarına göre katılımcıların 24%’ü kendi bankasında bir iç usülsüzlüğe uğradığını düşünmektedir ve bu kişilerin % 60’ı internet bankacılığını kullanmayan kişilerden oluşmaktadır.

Yani, internet bankacılığını kullanmayan ve hesap extrelerini düzenli incelemeyen müşteriler iç usulsüzlüğe daha çok maruz kalan kitledir.

Evet, bu bir tesadüf değildir. Internet bankacılığı ile sağlanan şeffaflık ve hızlı bilgi akışı hem bankayı hem de banka müşterilerini olası bir suistimale karşı korumaktadır. Nasıl mı? Banka ile müşterileri arasında 24 saat bilgi akışını sağlayıp her iki tarafa da en güncel ve güvenilir bilgileri sunarak.

Ülkemizde bankaların genellikle hesap ekstresi  göndermediklerini gözününe alırsanız internet bankacılığını kullanıp hesaplarınızı takip etmenizson derece önemlidir.

Evet, şimdiye kadar internet bankacılığını kullanmamışsanız artık kullanma zamanı gelmiştir. Ama  güvenlik bilgilerinizi kesinlikle hiç kimseyle paylaşmayınız, en güvendiğiniz kişiyle bile.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
19 Mart 2017, Pazar    Yönetim kurulları ve artan suistimaller ...
11 Şubat 2017, Cumartesi    Merkez Bankası, ticari bir banka değildir
17 Ocak 2017, Salı    KOBİ'lerin Finansmana Erişimi
20 Aralık 2016, Salı    Dünya yolsuzluk sıralamasında nerdeyiz?
15 Kasım 2016, Salı    Ödeme Kapasitesi mi Ödeme İsteği mi Eksik ?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yönetim kurulları ve artan suistimaller ...
Prof. Dr. Hatice JENKINS | 19 Mart 2017, Pazar
Yönetim kurulları şirketlerin ve kurumların en üst yönetim organıdır. Hayati önem taşıyan stratejileri belirler ve kararlar alır.
Yani dümen genel müdürün elinde olsa da rotayı belirleyen ve gemiyi gitmesi gereken ye...
Merkez Bankası, ticari bir banka değildir
Prof. Dr. Hatice JENKINS | 11 Şubat 2017, Cumartesi
Merkez bankaları ne yapar?
Para politikalarını yönetir ve bankaları denetler.
Dünyanın her yerinde bu böyledir.  Ülkemizde kendi para birimimiz olmadığı için Merkez Banka’mızın para politikalarını idare etme görevi ...
KOBİ'lerin Finansmana Erişimi
Prof. Dr. Hatice JENKINS | 17 Ocak 2017, Salı
Tüm ülkelerde ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'lerin) finansmana erişimi zordur. 
KOBİ’ler her ülkede toplam işletmelerin en az 98%’ini oluşturur. Fakat  bu işletmele...