Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Şahap AŞIKOĞLU | 14 Eylül 2017, Perşembe

İntihar Ediyoruz...

Paylaş  
54
72
50

Toplum odaklı bütün tartışmalarda, bütün sohbetlerde, gelip tıkandığımız yer insan kalitesidir. Bütün olmayışların temelinde, bütün analizlerin odağında hep o var. Yani insan, yani toplum bireyleri. 

Neden kamu çöktü? Çünkü kamuda çalışanların büyük çoğunluğu işlerini yapmıyor. Neden siyaset duvara tosladı? Çünkü siyasetçi toplumun ortalaması ve başarısız. Neden özel sektörde bir fark yaratamıyoruz? Çünkü özel sektör çalışanları bunu başaramıyor.

Bu sorulara onlarca neden, teknik sorun, paranoya, problem, mazaret, bahane,  komplo teorisi sıralayabiliriz. Ama hiç biri gerçeği değiştirmez. Bu toplumda yaşayan bireyler kaliteli bir hayat kurmayı başaramıyor.

Atom bombası ile tükenen bir Japonya dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri . İki Dünya savaşından yenik çıkan Almanya Avrupa lideri. Söylemek istediğim bahaneleri değil gerçekleri konuşacaksak;  bu değişimi başaramayan bireylerdir. Bir toplum olarak ortak hareket edemeyen, yardımlaşamayan, koordine olamayan bireyler. Bütün herkes , sen, ben, o, Ali dayı,Hatice teyze, hepimiz.

O kadar akıl dışı davranış modellerimiz gelişti ki son 15-20 yılda . Çözümlemek imkansızlaştı, neden , nasıl soruları kifayetsiz kaldı. Anlamlaştırmak veya analizler ile sebep-sonuç ilişkisi kurmak nerdeyse imkansız.

Örneğin ; Ekonomik hayatımızda herşeyi istiyoruz,iyi hizmet,yetkin esnaf,ucuz fiyatlar ama bu işleri ve hizmetleri bizlere sağlayacak işgücünü sosyal hayatımızda istemiyoruz. Okullarda çocuklarını istemiyoruz. Yıllardır şikayet ettiğimiz siyasi ortamı,kişileri,partileri,sistemleri oy vererek desteklemeye devam ediyoruz. Fakat oy verir vermez kahveye gidip eleştiriyoruz. Herşeyden geçtim ama kendi sağlığımız veya çocuklarımızın sağlığı için bile bir aksiyon yapmıyoruz. Girne elektrik santralindaki bacandan çıkan zararlı gazları bölge halkı yıllarca sineye çekiyor. Tarım ürünlerindeki zehirli maddeler kaç kez açıklandı tıs yok. Girne’de denize girilecek yer kalmadı nerdeyse sayfa sayfa haberler, açıklamalar ama tık yok. Bu davranış bozuklarını sayfalarca sıralayabilirim. Hiç biri rasyonel olmayan bir çok davranış geliştirdik

KOŞULLARIMIZI DEĞİŞTİRMEK İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPMIYORUZ. SADECE NEFES ALIYORUZ

Gerçek dünya ile bağlarımız koptu. Kendi gerçekliğimizi oluşturduk. Bu gerçeklik içinde böyle yaşıyoruz. Böyle iyiyiz ama tıpkı “Issız Adam” filmindeki replik gibi ''Karda donuyorsun, uyumak tatlı geliyor ama öldüğünün farkında değilsin...''

Rahmetli babamın son yılını hatırlıyorum. Annem vefat etmiş, bir süredir yalnız, dört çocuğu da yurt dışında, kalp büyümesi var, ciğer büyümesi var. Damar tıkanması ameliyatı olmuş. Bütün doktorların defalarca söylemesine rağmen hala günde bir paket sigara içiyor ve  yememesi gereken herşeyi yiyor. Bütün çocukları yalvarıyor gel bizle yaşa cevap “hayır, evimi bırakmam”.

Babam, görüp göreceğim en entellektüel, bilgili, aydın,dürüst,  kişiydi. Her zaman gerçekci ve ayakları yere basan bir düşünce tarzı vardı. Bu davranışına anlam veremezdim. Niye ?

Şimdi anlıyorum... yaşamaktan vazgeçmişti...

Bizde toplum olarak yaşamaktan vazgeçtik. Bizi yok edecek herşeyi yapıyoruz. Farkında değiliz belli...

İntihar Ediyoruz...

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
28 Aralık 2017, Perşembe    "Kadife Ayrılık" için alternatif ekonomik ve sosyal program
21 Aralık 2017, Perşembe    Milli Dava.... Yazıklar olsun bize
4 Aralık 2017, Pazartesi    Sağ partilerde misyon kaybı
30 Ekim 2017, Pazartesi    Beyaz atlı çözümü beklemek...
26 Ekim 2017, Perşembe    İçimizde bir boşluk var ve onu dolduramıyoruz
23 Ekim 2017, Pazartesi    Nereye gidiyoruz, nerede yanlış yaptık?
19 Ekim 2017, Perşembe    Ve dünya 21 yaşında! 21. yüzyıl değişim ve olgunlaşma çağı...
29 Eylül 2017, Cuma    Gelecekten Korkmak...
25 Eylül 2017, Pazartesi    Serhat İncirli ile aynı düşünmem ama "vatan haini????"
22 Eylül 2017, Cuma    Ercan benimdir ve krizde fırsat görmek

banner
banner
banner
banner
banner

"Kadife Ayrılık" için alternatif ekonomik ve sosyal program
Şahap AŞIKOĞLU | 28 Aralık 2017, Perşembe
Gecen hafta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nin bir faaliyeti vardı. Ekonomi bölümünün organize ettiği “Kuzey Kıbrıs İçin Alternatif Makroekonomik Politika Yönelimleri Paneli”.
Seçimlerden ...
Milli Dava.... Yazıklar olsun bize
Şahap AŞIKOĞLU | 21 Aralık 2017, Perşembe
Neredeyse 70 yıldır “milli dava” ifadesi literatürümüzde sık sık kullanılmakta. Daha önceleri bir ideal olarak başlayan ama 1950’lerden itibaren günlük hayatımıza giren bir vizyon aslında “Mill...
Sağ partilerde misyon kaybı
Şahap AŞIKOĞLU | 4 Aralık 2017, Pazartesi
(…) Bence bizim durumumuzda partilerin ideolojik yaklaşımlarından ziyade üstlendikleri “misyon” önemli olmalıdır.
Herkesin seçimleri konuştuğu, neredeyse tek gündem maddesinin, seçimleri kimin kazan...