Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Şahap AŞIKOĞLU | 25 Eylül 2017, Pazartesi

Serhat İncirli ile aynı düşünmem ama "vatan haini????"

Paylaş  
103
168
94

Çocukluğumdan bu yana duyarım “vatan haini” tanımlamasını. Birileri, başkaları için bu iki kelimeyi söyler. Hatta öyle zamanlar olur ki, tartışmada olan taraflar karşılıklı olarak birbirlerine söylerler bu tanımlamayı. “Vatan hainidir bunlar.”

Gençken ben de bazı görüşlere taraf olur, karşıt görüşlere de tahammül edemezdim. “Nasıl böyle düşünebilirler?” derdim. ‘‘Olsa olsa art niyetlidirler”, “Nasıl bu kadar farklı düşünebilirler her şey bu kadar ortada iken?” diye düşünüp inanamazdım, anlamazdım.

Sonra farklı kültürlerden insanlar tanımaya başladım. İnsanların farklı geçmişleri, farklı inançları, farklı hayalleri ve farklı tecrübeleri olduğunu farkettim. Çok daha önemlisi, değil benim gibi düşünmek benim gibi düşünmeyi hayal bile edemediklerini gözlemledim.

İnsanların, beyinlerindeki engellerin izin verdiği ölçüde düşünebildiğini anladım. İnsanların sadece düşünen hayvanlar değil, ama inanan hayvanlar olduklarını idrak ettim. Dahası, GERÇEKLER ile değil İNANDIKLARI gibi yaşadıklarını anladım.

İnsanlar çoğu zaman realitenin onlara sunduğu şartlar yerine, beyinlerinde yarattıkları inanç sistemi içerisinde yaşar ve öyle davranırlar. İnsanlar beyinlerinin içinde yaşar.

Örneğin bir arslan aç olduğu için öldürür. Halbuki bir kadın, güzel görüneceğine inandığı için bir hayvanın öldürüleceğine aldırmaz ve kürk giyer.

Sadece inandığı ve güzel hissedeceği için bir hayvanın ölümünü normalleştirir.

Tarih, tenlerinin renginden veya inandıkları dinden dolayı, doğdukları coğrafyadakilerden daha elit ve daha önemli olduğunu düşünen toplulukların yaptıkları ile doludur. Sadece kendilerini daha üstün gördükleri ve böyle inandıkları için…

Daha sonraları “gerçek nedir?” konusunda bayağı kafa yordum. Nedir gerçek? Gerçek tek midir? Eğer gerçek tek değilse ve eğer gerçek bakış açısına göre değişiyorsa, (ki değişiyor) kimin gerçeği daha gerçek olur? Ve, kimin doğrusu daha doğru?

Annan Planı döneminde “vatan haini” söyleminden çok rahatsız olmuş, Akşam ve Milliyet gibi gazetelere makaleler yazmıştım. O dönemde herkesin sempati ile baktığı Kıbrıslılar ötekileştiriliyordu. Hem de planlı ve sistematik bir şekilde. O dönemde vatan hainliği bir hap gibi kullanılıyordu. Gerçeğin ve doğrunun bir olduğu farzediliyordu. (http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/news/32312/PageName/KIBRIS_HABERLERI)

Şimdi gelelim bugüne. Konunun özüne.

Sayın Serhat İncirli’ye ve yeni iş yerine  karşı yapılan saldırıları ve itibarsızlaştırma çabalarını şaşırmayarak ama ilgi ile izliyorum.

Yukarıdaki bakış açısı ile bu konuda birkaç çümle yazmak istedim. Hatta toplumun büyük kesminin saygı duyduğu birinden örnek vererek, ne demek istediğimi anlatabilmek ve hatta hissettirebilmek istedim.

Nasıl ki rahmetli Denktaş’a “giden Türk gelen Türk” tezine inandığı ve öyle yaşadığı için vatan haini diyemezsek, Sayın İncirli’ye de “Kıbrıs sorununu çözmeden hiçbir şey olmaz” söylemini seslendirdiği için bir şey diyemeyiz.

Fikirler inançlardan doğar, inançlar ise yaşanmışlıklardan. Kimse kimsenin inançlarını, düşüncelerini sorgulayacak kadar haddini aşmamalıdır. Hele hele itibarına saldırmanın savaşı baştan kaybetmek olduğunu bilmelidir.

Bu toplum çok şey yaşadı. İyice azalan entelektüel birikimin saçma sapan tartışmalar yerine, üretken, verimli ve yaşadığımız koşulların iyileştirilmesi bağlamında tartışmalar yapması gerekir. Bu konjonktür bunu emreder.

“Vatan haini” kimdir? “Çözüm olmadan hiçbirşey olmaz” deyen mi? Yoksa 40 yıldır bu tezi neredeyse ispatlayan sağ iktidarlar mı? Sayın İncirli’ye mi kızmalıyız yoksa, bu devleti itibarsızlaştıran, bu devlete olan aidiyeti yok eden, “KAKATECE”yi beyinlere kazıyan siyasi partilere mi?

Kimdir vatan haini?

Durumumuz ortada, kimin kime vatan haini demeye yüzü var? Bir daha düşünün derim…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
4 Ekim 2017, Çarşamba
mesela         - k.kibris
Devlet-i Hazine deniz;..
yeyemeyen devlet-i vatan hani ve keriz .

26 Eylül 2017, Salı
Kaya         - Mağusa
Bizdeki milliyetciler lillicidir onlar için vatan para demektir.Papanderu onlara sahte milliyetciler dedi.

25 Eylül 2017, Pazartesi
Ali Bey         - Girne
Sayin Incirli'ye sosyal medya da veya sozde kose yazarligi yaptiklari gazeteler de saldiranlarin kokenlerine arastirdiginiz da zerre kadar turk olmadiklarini anlarsiniz ve ozellikle kendinden olmayanlari otekilestirme de bir numara olan bu sahislarin buyuk cogunlugu kisa donem KKTC'nin kurumlarin da mudurluk yapmis ama bir sonraki hukumetler(kendi parti hukumetleri de dahil)tarafindan islerinden alinmis ve bugunlerde evde oturup 8-10 bin TL maas alan eski musavirlerdir.Devlete hic bir katkisi olmayan arabusagi(Afrika-Ortadogu)kokenli eski bir musavir kardesimiz,yetmezmis ayda 8+bin maas alir ama ozel bir tv kanalinda da program yapip para kazanmaktadir .Sormazlar mi esas vatan haini kimdir diye?Ozele isleyip vergisini odeyen sayin Incirli mi yoksa cok zengin olan KKTC Devletin'den hicbir is yapmayarak binlerce maas alan mi vatan hainidir?Altini cizerek yaziyorum tum eski musavirlerde ayni degildir.

YAZARIN SON 10 YAZISI
28 Aralık 2017, Perşembe    "Kadife Ayrılık" için alternatif ekonomik ve sosyal program
21 Aralık 2017, Perşembe    Milli Dava.... Yazıklar olsun bize
4 Aralık 2017, Pazartesi    Sağ partilerde misyon kaybı
30 Ekim 2017, Pazartesi    Beyaz atlı çözümü beklemek...
26 Ekim 2017, Perşembe    İçimizde bir boşluk var ve onu dolduramıyoruz
23 Ekim 2017, Pazartesi    Nereye gidiyoruz, nerede yanlış yaptık?
19 Ekim 2017, Perşembe    Ve dünya 21 yaşında! 21. yüzyıl değişim ve olgunlaşma çağı...
29 Eylül 2017, Cuma    Gelecekten Korkmak...
22 Eylül 2017, Cuma    Ercan benimdir ve krizde fırsat görmek
18 Eylül 2017, Pazartesi    "Kar" amaçlı bir üniversite sektörü yarattık

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Kadife Ayrılık" için alternatif ekonomik ve sosyal program
Şahap AŞIKOĞLU | 28 Aralık 2017, Perşembe
Gecen hafta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nin bir faaliyeti vardı. Ekonomi bölümünün organize ettiği “Kuzey Kıbrıs İçin Alternatif Makroekonomik Politika Yönelimleri Paneli”.
Seçimlerden ...
Milli Dava.... Yazıklar olsun bize
Şahap AŞIKOĞLU | 21 Aralık 2017, Perşembe
Neredeyse 70 yıldır “milli dava” ifadesi literatürümüzde sık sık kullanılmakta. Daha önceleri bir ideal olarak başlayan ama 1950’lerden itibaren günlük hayatımıza giren bir vizyon aslında “Mill...
Sağ partilerde misyon kaybı
Şahap AŞIKOĞLU | 4 Aralık 2017, Pazartesi
(…) Bence bizim durumumuzda partilerin ideolojik yaklaşımlarından ziyade üstlendikleri “misyon” önemli olmalıdır.
Herkesin seçimleri konuştuğu, neredeyse tek gündem maddesinin, seçimleri kimin kazan...