Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 19 Kasım 2017, Pazar

Köpeklerde Parvoviral Bağırsak Enfeksiyonu (Kanlı İshal)

Paylaş  
95
196
94

Parvovirüs enfeksiyonu, köpeklerin akut, çok bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonudur. “Bağırsak” ve “Kalp” enfeksiyonu olmak üzere iki farklı klinik formu vardır. Enfeksiyonun, (1) kanlı mide-barsak enfeksiyonu, (2) akut kalp kası yangısı ve (3) yeni doğmuşlarda ölüm ile seyreden 3 farklı sendromu vardır.

Parvovirüs birçok dezenfektan ve ısıyadirençlidir. Dışkıda 5-7 ay canlı kalabilmektedir. Enfeksiyonda bulaşma, virüs barındıran dışkı ile temas sonucunda olmaktadır. Virüs özellikle bağırsak, kemik iliği ve lenf yumrusu hücrelerine yerleşir. Enfeksiyonu alan yavru köpeklerde ishal genellikle 5. gün başlasada, hastalığın kuluçka süresi 7-10 gün arasında değişmektedir. Hastalığı vücutlarına alan yavrular 3. gün çoğunlukla dışkı ile virüsü yaymaya başlarlar. İshalin başlangıcından itibaren virüs 3 hafta süre ile dışkı ile atılmaya devam eder. Bağışıklık sistemi ve kemik iliğinde üremesi sonrasında virüs bağırsak hücrelerine yayılır, bağırsak yüzeyinde kangren alanlarına neden olur ve kanlı ishal şekillenir. Bu aşamada bağırsak florasında bulunan fırsatcı bakteriler işe karışarak sepsis (bakterilerin kana geçişi) sonucu ölüme neden olabilmektedir.


Her yaştaki köpekler hastalığa yakalanabilirler, bunula birlikte özellikle 6-20 haftalık köpeklerde görülme ve klinik semptom oluşturma oranı çok yüksektir. Çoğu erişkin hayvan virüsü vücudunda barındırsada klinik semptom göstermemektedir. Bu köpekler, bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş yavrulara enfeksiyonu bulaştırırlar.

Doberman, Rottweiler, Pinschers, American Pit Bull Terrier, English Springer Spaniel, Labrador Retriver, Greyhound, Siberian Huskie ve Alman Çoban Köpeklerinde hastalığa karşı bir ırk yatkınlığı olup ölüm oranları çok yüksektir. Diğer köpek ırklarında erken ve doğru tedavi ile hayatta kalma oranları dünya genelinde %95 civarındadır. Genç ve büyümekte olanlarda, kalabalık barınaklarda beslenenlerde, yetersiz beslenenlerde, ekstrem çevre ısısında (sıcak ve nemli, soğuk ve kuru), iç paraziti olanlarda ve diğer enfeksiyöz ajanların varlığında klinik semptomların şiddeti artar.

Parvovirüs kaynaklı bağırsak enfeksiyonları, ani başlayan halsizlik ve iştahsızlık, bunu takip eden kusma ve şiddetli kanlı ishal ile seyreder. Bazı köpeklerde baskın olan klinik belirti kusma olup ishal çok az görülür. Bu köpeklerde bağırsaklar özellikle tıkanıklık ve invaginasyon (iç-içe geçme) yönünden iyice muayene edilmelidir. Şiddetli olgularda ishal çok pis kokuludur. Ancak bu parvovirüs için spesifik olmayıp diğer tüm kanlı ishal olgularında da gözlenir. Şiddetli olgularda ölüm olabilir. Ölüm genellikle kaybedilen sıvının yeterli miktarda yerine konulamaması, hatalı beslenme, barınak şartlarının kötü oluşu ve bağırsak parazitleri gibi ikincil koşullarının varlığına bağlı olarak oluşur.

Akut kalp kası yangısı oluşan parvovirüs enfeksiyonları, ani gelişen kalp yetmezliği belirtileri göstermektedir. Çoğunlukla 3-10 haftalığa kadar olan yavrularda görülmekle birlikte kısa sürede ölümle sonuçlanmaktadır. Hatta bazı durumlarda durumlarda, klinik semptom görülmeksizin kalp krizine bağlı ani ölümler gelişebilir. Bu köpeklerde tedavi sonuç versede ileride bu hayvanlarda patolojik kalp sesleri ve kronik kalp yetmezliği belirtileri oluşur. Bu sendromun oluştuğu hastaların çoğunluğu 6-7 gün içinde ölürler.

Parvoviral bağırsak enfeksiyonu klinik belirtileri ne kadar şiddetli ve belirgin olursa olsun başka bağırsak rahatsızlıkları ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle kan tahlilleri yapılmadan klinik belirtilere dayalı gerçekleştirilen “PARVO”teşhisleri hiçbir bilimsel değere sahip olmayıp, sadece %5 gibi bir doğruluk oranına sahiptirler. Parvoviral bağırsak enfeksiyonu özellikle salmonellozis, amimpli dizanteri, askarid toksikasyonu, coronaviral bağırsak enfeksiyonu, akut idiyopatik kanlı bağırsak enfeksiyonu, ince barsak tıkanmaları (yabancı cisimler, invaginasyon) gibi rahatsızlıklar ile karıştırılmaktadır.


Enfeksiyonun tedavisinde en önemli husus hasta sahiplerinin yavru köpeği, ilk kilinik belirtiler görülür görülmez veteriner hekim ile temas ettirmeleridir. Erken müdahale enfeksiyonda hayatta kalma şansını ciddi şekilde artırmakdadır. Bununla birlikte kaliteli gıda kullanımı, annenin aşılı olmuş olması, barınak şartlarının iyi oluşu ve parazit tedavisinin enfeksiyon öncesinde yapılmış olması hasta yavruların hayatta kalma oranını ciddi şekilde artıran faktörlerdir.

Hasta yavrulara klinik bulgular çerçevesinde hemen damar içi sıvı uygulaması yapılıp, ikincil barsak enfeksiyonlarının önlenmesi açısından antibiyotikler kullanılmalıdır. Tedavinin temelini sıvı açığının kapatılması, vücut direncinin artırılması, ikincil bakteri enfeksiyonlarının önlenmesi ve mide-bağırsak florasının düzeltilmesi oluşturur. Deri altı yapılan serum uygulamalarının ne yazık ki tedavide hiçbir yeri yoktur.

Yavru köpekleri hastalığa karşı korumak için, annelerinin yıllık aşılamalarının yapılmış olması, kaliteli ve köpekler için özel hazırlanmış mama kullanımı, iç-dış paraziter uygulamaların aksatmadan yapılmış olması, barınak hijyen şartlarına uyulması ve tabiki doğru uygulanmış aşı programı gerekmektedir. Yine farklı yaş grublarından köpekler temas ettirilmemelidir.

Sevimli dostlarınızla güzel ve sağlıklı vakit geçirmeniz dileğiyle...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
34
 
6
 
2
 
6
 
2
 
3
 
1
 

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
26 Nisan 2019, Cuma
        -

18 Nisan 2019, Perşembe
Zarina Suvhanova         - Istanbul

YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ocak 2018, Pazar    Ağız kokusunu küçümsemeyin
7 Ocak 2018, Pazar    Sağlıklı başlamak
31 Aralık 2017, Pazar    Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
17 Aralık 2017, Pazar    Neden Isırdım?
10 Aralık 2017, Pazar    Ülkemizin insanlık ayıbı; zehirlenmeler!
26 Kasım 2017, Pazar    Kuş sahibi olmak
5 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Ehrlichiosis
29 Ekim 2017, Pazar    Sağlıklı başlamak
22 Ekim 2017, Pazar    Küpdüşenle gelen tehdit; LEİSHMANİA
15 Ekim 2017, Pazar    Hurafeler ve gerçekler: Kısırlaştırma

banner
banner
banner
banner
banner

Ağız kokusunu küçümsemeyin
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 21 Ocak 2018, Pazar
Ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız yapısının, köpeklerde birçok hastalığın (kalp, böbrek vb.) sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sağlıksız bir ağız yapısı k...
Sağlıklı başlamak
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 7 Ocak 2018, Pazar
Merhaba değerli hayvanseverler, bu haftaki yazımda yavru köpeklerle ilgili genel sağlık kurallarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Köpeğinizle ilk muayene için hekimin kliniğine ulaştınız, öncelikle yavru bir köpeğini...
Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 31 Aralık 2017, Pazar
Sürekli çığlık atma bir kuşun evden uzaklaştırılmasının en önemli sebeplerinden birisidir. İlk olarak yapılması gereken şey kuşun bu davranışının normal mi yoksa anormal mi olduğunun kararının verilmesidir. Tüm kuşlar...