Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 10 Aralık 2017, Pazar

Ülkemizin insanlık ayıbı; zehirlenmeler!

Paylaş  
79
155
78

Bu yazımda ise KKTC’nin bir diğer önemli problemi olan bilinçli ve bilinçsiz olarak karşılaşılan zehirlenmelerine değineceğim.

Öncelikle belirtmem gerekirse dünyanın birçok ülkesinde insan canına kıyma ne kadar ağır bir suç ise, gereksiz ve yetkisi olmayan kişiler tarafından hayvanların canına kıymakta o kadar önemli bir suçtur. Özellikle pet olarak beslenen ve sahibinin en yakın arkadaşı konumunda ki bu değerli canlılar hiçbir zaman zehirlenerek öldürülmeyi hak etmemektedirler.Ne yazık ki KKTC’de özellikle kedi ve köpekler bilinçli olarak zehirlenmekte ve bu eylemleri gerçekleştirenler tespit edilememektedir. Bilinçli zehirlenmelerle birlikte istenmeden tarımsal ilaçların açık olarak uygunsuz yerlerde unutulması, kedi ve köpekler düşünülmeden açığa bırakılan fare zehirleri de zehirlenmeye neden olmaktadır.

Yazımda, kullanılan zehirlerin isimlerine değinmek istemiyorum. Genel olarak Organik Fosforlu İnsektisit (OFİ) grubu tarımsal ilaçlar kullanılan en önemli maddeler olup bu grup içerisindeki ilaçların tamamı benzer klinik semptomlar oluşturmaktadırlar.

              

OFİ zehirlenmelerinde klinik belirtiler kullanılan ilaca ve ne kadar zaman önce doğaya bırakıldığına göre farklı şiddette seyretmektedir. Genellikle ilk fark edilen klinik belirti titreme ve aşırı köpüklü salyadır. Bu belirtileri kusma izler. Kusmayı takiben göz bebeklerinde daralma, yürüyüşte inkoordinasyon ve şiddetli kasılmalar başlar. Akciğerlerde bronkospazm sonucu solunum yetmezliği, ödem ve laringospazm sonucu koma ortaya çıkar. Ölüm, solunum felci ve bronchların spazmı sonucunda gelişir.

Klinik belirtilerin görülmesiyle zaman geçirilmeden “Veteriner Hekim’le” temasa geçip, OFİ zehirlenmelerinin antidotu uygulanmalıdır. Bunu takiben tuz tabletlerinden bir tane içirilip hemen kusma sağlanmalıdır. Kusma durunca hemen etkin kömür içirilmelidir. Antidot zehirlenme belirtilerinin durumuna göre tekrarlanabilir. Antidot, şiddetli zehirlenmelerde damar yoluyla uygulanmadığı zaman istenilen düzeyde etki göstermeyebilir. Ne yazık ki zehirlenmeye neden olan ilaçlardan birisinde, antidot uygulansa dahi, zehirin etki süresi çok kısa olduğundan ve burun yoluyla akciğere de ulaşıp direk kana karıştığından hayatta kalma oranı çok düşük olmaktadır.

              

Fare zehirinin ağız yoluyla alınması sunucunda oluşan zehirlenmeler de hayati risk oluşturmaktadır. Fare zehiri olarak kullanılan zehirler başlıca ANTU ve Dicumarol etken maddelerine sahiptirler. ANTU zehirlenmelerinde klinik belirtiler 2 saat içerisinde ortaya çıkarken Dicumarol zehirlenmesinde belirtiler genellikle 4-6 gün sonra ortaya çıkar.

ANTU zehirlenmelerinde klinik belirtiler kusma, solunum güçlüğü, akciğer ödemi, konjonktivitis, akciğer ödemi, öksürük, köpüklü ve kanlı burun akıntısı, göğüs boşluğunda sıvı toplanması ve siyanozdur (mukozalarda morarma). Dikumarol zehirlenmesinde ise deride ve mukozalarda kanama noktaları, burun kanaması, kanlı idrar ve ishal görülen en önemli klinik belirtilerdir. Bu gibi belirtiler görülür görülmez derhal hekiminizle temasa geçip gerekli tedaviyi yaptırmanız gerekmektedir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ocak 2018, Pazar    Ağız kokusunu küçümsemeyin
7 Ocak 2018, Pazar    Sağlıklı başlamak
31 Aralık 2017, Pazar    Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
17 Aralık 2017, Pazar    Neden Isırdım?
26 Kasım 2017, Pazar    Kuş sahibi olmak
19 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Parvoviral Bağırsak Enfeksiyonu (Kanlı İshal)
5 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Ehrlichiosis
29 Ekim 2017, Pazar    Sağlıklı başlamak
22 Ekim 2017, Pazar    Küpdüşenle gelen tehdit; LEİSHMANİA
15 Ekim 2017, Pazar    Hurafeler ve gerçekler: Kısırlaştırma

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ağız kokusunu küçümsemeyin
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 21 Ocak 2018, Pazar
Ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız yapısının, köpeklerde birçok hastalığın (kalp, böbrek vb.) sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sağlıksız bir ağız yapısı k...
Sağlıklı başlamak
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 7 Ocak 2018, Pazar
Merhaba değerli hayvanseverler, bu haftaki yazımda yavru köpeklerle ilgili genel sağlık kurallarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Köpeğinizle ilk muayene için hekimin kliniğine ulaştınız, öncelikle yavru bir köpeğini...
Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 31 Aralık 2017, Pazar
Sürekli çığlık atma bir kuşun evden uzaklaştırılmasının en önemli sebeplerinden birisidir. İlk olarak yapılması gereken şey kuşun bu davranışının normal mi yoksa anormal mi olduğunun kararının verilmesidir. Tüm kuşlar...