Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 31 Aralık 2017, Pazar

Papağanlarda çığlık atma problemine genel yaklaşım

Paylaş  
96
171
88

Sürekli çığlık atma bir kuşun evden uzaklaştırılmasının en önemli sebeplerinden birisidir. İlk olarak yapılması gereken şey kuşun bu davranışının normal mi yoksa anormal mi olduğunun kararının verilmesidir. Tüm kuşlar en az, günde iki kez aktif olarak öterler. Fizyolojik olan bu ötüşlere ek olarak, günde beş dakikadan fazla çığlık atan kuşlar anormal davranış sergiliyor kabul edilir.

Çığlık atma birçok faktörün ortak sonucudur. Çığlık atmanın en fazla görülen sebepleri arasında içgüdüsel orman sesleri, can sıkıntısı, kıskançlık gösterileri veya çevredeki insanların ilgilerini çekme girişimleri vardır.

Çığlık atma davranışı birçok kuş için karakteristik olup zaman içerisinde düzgün bir şekilde engellenmediği takdirde bir davranış bozukluğu halini alabilir. Doğal orman ötüşleri evin içerisindeki diğer seslere paralel olarak sabah ve öğleden sonra duyulmakla beraber oyuncul çığlıklar günün herhangi bir saatinde işitilebilir. Çığlıklar evin içerisindeki çocuk seslerine, köpek havlamalarına, elektirikli ev aletlerinin seslerine bağlı olarak görülebilir. Çevrenin çok gürültülü olduğu ortamlarda bu tipte bir sorunun üstesinden gelmek çok zor olabilir fakat çevre değiştirildiği takdirde bunun üstesinden gelmek rahattır. İstenmeyen çığlıkların önüne geçmekte keskin bir “Hayır” komutu çoğu zaman yeterli olmaktadır. Hayır komutunun yeterli olmadığı durumlarda kuşu 5-10 dakika süre ile kafesine kapatmak ve üzerini örtmek kesin çözüm sağlamaktadır.

          

Papağanlar oldukça sosyal ve zeki hayvanlardır ve bundan dolayı yeterli görsel ve mental sitümilasyonun olmadığı durumlarda sağlıklı bir yaşam sürdüremezler. Kuşların barındırıldığı ortamlarda çok seçenekli oyuncakların bulundurulması ve kuş sahibinin kuşun istemesine gerek kalmadan kuşa yeterli ilgiyi gösterebilmesi, sağlıklı ve davranış bozukluğu göstermeyen bir kuş gelişimi için zaruridir. Bununla beraber kuş sahiplerinin yapmış oldukları en önemli hata kuşlara çoğu zaman "Ötüşleri" esnasında ilgi gösteriyor olmalarıdır. Kuş, sahibinin bu hareketi ile beraber, daha önceki tecrübelerine dayanarak ilgiye ihtiyacı olduğu her an sahibini yanına çağırmak amacıyla yüksek sesli çığlıklar atacaktır. Bu tip vakaların önüne geçebilmek amacıyla kuşa gün boyu belirli aralıklarla ilgi gösterilmeli ve yalnız kaldığı zamanlarda da oynayabilmesi amacıyla çeşitli oyuncaklar sunulmalıdır. Kuşa gösterilecek ilgi sahibinin yapmasından keyif aldığı şeyleri yaptığı sırada gösterilirse çığlık atma gibi davranışların önüne geçilebilir ve sahibinin hoşlandığı hareketleri yapması doğrultusunda da bir eğilim oluşur.

Papağanına yeterli ilgiyi gösteremeyecek ve onun için eğlenceli bir ortam hazırlayamayacak olan kişilerin papağan alması önerilmemeli ve karşılaşalabilecekleri sorunlardan haberdar edilmelidirler. Bu tipteki kişilerin papağan aldıkları zaman çığlık atma gibi sorunlarının ortaya çıkması ve bu davranış bozukluğunun düzeltilebilme olasılığının düşük olması olağan bir sonuçtur, çünkü sıkılan bir kuşun çığlık atması doğal bir davranıştır ve tek çaresi yeterli ilgi, sabır ve özenin gösterilebilmesidir. Papağan beslemeyi düşünen birinin unutmaması gereken ilk şey kuş eve girdiği andan itibaren birincil sorumluluğun o canlıya ait olduğudur.

 

         

Can sıkıntısından kaynaklanan çığlıkların önüne geçebilmek amacıyla kuş sahibinin evde olmadığı saatler dahilinde özel bir zamanlama cihazı kullanarak televizyon veya radyonun çalıştırılması ile yeterli bir görsel ve duyumsal sitümilasyon sağlanabilir. Kuş sahibinin günün büyük kısmını işte geçirdiği fakat evde olduğu zamanlarda, kuşla yeterince ilgilenebildiği durumlarda ise görsel ve duyumsal sitümilasyon sağlaması amacıyla ikinci bir kuş da önerilebilir.

İkinci kuş bir ispinoz, muhabbet, kokodil veya farklı bir tür papağan olabilir. Eve yeni alınan kuş diğer kuşun görebileceği bir yerde kafes içerisinde tutulmalıdır. Çoğu olguda olumlu sonuçlar vermekle beraber ikinci kuşun her zaman bir risk faktörü olduğu ve problemleri daha da artırabileceği asla unutulmamalıdır. Bununla birlikte eski kuşun yeni kuşu kabullendiği olgularda çığlık atma ile birlikte diğer davranış bozukluklarında da belirgin bir düzelme gözlenmektedir. Tüm avantajlarına karşın ikinci bir kuş sadece kuş sahibinin her iki kuşa da yeterli ilgiyi gösterebileceği ve sorun olan bozukluğun kıskançlıktan dolayı şekillenmediği olgularda kullanılmalıdır.

Kıskançlığın da bir faktör olduğu olgularda, davranış problemi çiftleşme mevsimi ile artış gösterir. İlgi için çığlık atma buna benzer bir bozukluktur. Fakat çoğunlukla ısırmaya kadar ilerleyen bir bozukluk değildir (kokatular hariç). Her iki olguda telefona cevap verme, eve gelen bir misafir ile ilgilenme gibi doğal bir eylemin sonucu olabilir. Bu gibi olguların temelinde kuşun, sahibini kendisine karşı sorumlu bir arkadaş olarak görmesi ve ondan istediği halde ilgi görmemesi yatar ve istekleri yerine getirilmeyince çığlık atmayı veya ısırmayı dener. Kuşlarla sık sık konuşmak ve tüneğin yüksekliğini azaltmak kuşların sahipleri üzerindeki dominant olma duygusunu azaltır ve onları daha erişilebilir kılar.

Herşeye karşın kuş kafesin dışında ve tünek üzerindeyken çığlık atmaya devam ederse derhal “Hayır” komutu ile uyarılmalı yine devam ettiği takdirde 10 dakika süreyle kafesine konulmalı ve üzeri örtülmelidir. Bu eylem tekrarlandığı takdirde kuş kafesine derhal geri konulmalıdır. Cezalandırılmalar sonrasında kuş bu eylemden vazgeçmiş ise yeni bir oyuncak veya sevdiği bir gıda maddesi ile ödüllendirilmelidir. Bu teknik devamlı olarak düzgün bir şekilde tekrarlandığı takdirde kuş bu eylemden vazgeçecek ve düzgün davrandığı takdirde ödüllendirileceğini fark edecektir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
1
 
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
22 Haziran 2019, Cumartesi
Arhan Bora         - Antalya

YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ocak 2018, Pazar    Ağız kokusunu küçümsemeyin
7 Ocak 2018, Pazar    Sağlıklı başlamak
17 Aralık 2017, Pazar    Neden Isırdım?
10 Aralık 2017, Pazar    Ülkemizin insanlık ayıbı; zehirlenmeler!
26 Kasım 2017, Pazar    Kuş sahibi olmak
19 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Parvoviral Bağırsak Enfeksiyonu (Kanlı İshal)
5 Kasım 2017, Pazar    Köpeklerde Ehrlichiosis
29 Ekim 2017, Pazar    Sağlıklı başlamak
22 Ekim 2017, Pazar    Küpdüşenle gelen tehdit; LEİSHMANİA
15 Ekim 2017, Pazar    Hurafeler ve gerçekler: Kısırlaştırma

banner
banner
banner
banner
banner

Ağız kokusunu küçümsemeyin
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 21 Ocak 2018, Pazar
Ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız yapısının, köpeklerde birçok hastalığın (kalp, böbrek vb.) sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Sağlıksız bir ağız yapısı k...
Sağlıklı başlamak
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 7 Ocak 2018, Pazar
Merhaba değerli hayvanseverler, bu haftaki yazımda yavru köpeklerle ilgili genel sağlık kurallarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Köpeğinizle ilk muayene için hekimin kliniğine ulaştınız, öncelikle yavru bir köpeğini...
Neden Isırdım?
Veteriner Hekim Tayfun Çanakcı | 17 Aralık 2017, Pazar
Kuşlar kendilerini gagaları ile ifade eden canlılar olmalarına rağmen insanlar çoğu zaman bunu unuturlar. Evde elle beslenerek büyütülmüş bir kuş bile zaman zaman ısırır, kaldı ki  doğadan yakalanmış yabani bir kuşun ...