Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İrfan BATU | 13 Ocak 2018, Cumartesi

Sürçülisan edeceksem, şimdiden affola...

Paylaş  
153
406
150

Söz uçar yazı kalır… Ne de doğru söylemiş bunu söyleyen…

Yazıyı ilk bulan Sümerliler’in, taş tabletler üzerine çivi ile kazıdıkları yazıların günümüze kadar gelmiş olması yanında, yazıyı yazan Sümerlilerin, milattan önceki tarihlerde kalmış olması, yazının kalıcılığına bir örnek teşkil edebilir diye düşünüyorum.

Hammurabi’nin 282 maddeden oluşan kanunlarının yazılı olduğu Stel’in, hukuk kurallarına ışık tutarak günümüze kadar ulaşmış olması ve hatta 13 sayısının uğursuzluğunun, 282 maddeden oluşan kuralların 13’ncü maddesinin boş bırakılmış olması ile günümüze kadar gelmiş olması, yazının kalıcılığından çok yazılanın ne önemli olduğuna dalalettir. 

Söz uçar yazı kalır sözü,  ilk bakışta yazının ne kadar önemli olduğuna vurgu yapar gibi dursa da, yazının kalır tarafı, sözün tutar yanıyla alakalıdır bence…

Yazının kalırlığı, sözün tutarlılığı ile olan yakınlık derecesinde yani…

Yazıdan çok ne yazıldığı ile ilgilenmem, hayata bakış açımla da doğru orantılıdır aslında.

Yaşamak, sadece nefes alıp vermekle alakalı değildir mesela bana göre. Nefes alıp vermek tıbben yaşam belirtisi olabilir ancak, daha da önemli olan, nefes alıp verirken, soluduğumuz havanın kalitesidir.

Bir başka açıdan bakarsak da, yaşadığımız ülkenin hem ekonomik hem siyasal hem de sosyal yapısı, yaşam kalitemizi belirleyen, hatta karakterimizi bile sırasında şekillendiren bir unsurdur.

Yaşam kalitemizi belirleyen girdileri kimler neden ve nasıl yaratıyor sorusuna cevap aramak, işte benim naçizane bu alanı kullanarak yapacağım işin tarifidir.

Kelimeleri bir araya getirerek, aklımdaki sorulara cevap bulmak için ortaya çıkaracağım, kiminize anlamlı kiminize anlamsız gelecek olan söz dizilerini, sizlerle, Kıbrıs Postası aracılığı ile paylaşacak olmamın sebebine gelince; künyesinde ve bünyesinde emek veren, yazımın ortalarında bahsetmiş olduğum, yaşam felsefem ve yaşam kaliteme katkı koyan isimlerden ötürü.

Bir gazetecinin en özgür olduğu an yazısını yazdığı andır. Bu özgürlüğün keyfine vardığı an da yazdığı yazıyı, okuyucusuyla paylaştığı gazetesinde, kahvesini yudumlarken okuduğu andır.

Bundan böyle, akli dengem müsaade ettiği sürece, şimdilik cumartesi günleri, kahve içerek, özgürlüğün tadını sizlerle birlikte yaşayacağım.

Kah güzelliklere, kah çirkinliklere, madalyonun her iki tarafına, gerek sağdan gerek soldan, gerek güneyden gerek kuzeyden, ama en önemlisi de köşeme verdiğim isimden de anlaşılacağı üzere, BENCE’den bakmaya başlıyoruz.

Kurulacak hükümetler, söylenecek sözler, verilecek vaadler, kırılacak kalpler adına, bu ilk yazımda, sürçülisan edeceksem şimdiden affola…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
14 Temmuz 2019, Pazar    Tek "ALO" iki Devlet...
7 Temmuz 2019, Pazar    Pazarlık...
30 Haziran 2019, Pazar    Fakat bir salonu bulunmamaktadır...
26 Haziran 2019, Çarşamba    Meclis doğum izninde...
23 Haziran 2019, Pazar    Seçim odaklı siyaset...
19 Haziran 2019, Çarşamba    Gemi, aynı gemi...
15 Haziran 2019, Cumartesi    Mesele yine aynı; İnanmak!
9 Haziran 2019, Pazar    Ben, çocuklarım ve çocukluğum bayram yerinde...
2 Haziran 2019, Pazar    İnanç eksik inanç!
26 Mayıs 2019, Pazar    Hiç...

banner
banner
banner
banner
banner

Tek "ALO" iki Devlet...
İrfan BATU | 14 Temmuz 2019, Pazar
Kimisi güven artırıcı önlem dedi adına,
Kimisi işbirliği üzerinde durdu ısrarla…
Yıllardır bir kıstas örneğiydi, cep telefonlarında anlaşamayan iki toplum,
nasıl bir ortaklıkta anlaşacak diye…
Cevabı gayet netti a...
Pazarlık...
İrfan BATU | 7 Temmuz 2019, Pazar
Yoğun bir haftaydı geride kalan…
1974’den bu yana, ilk kez sıcak savaşın kalıntısıyla irkildik…
Düştüğü yeri yaktı, düşmediğine dua ettiğimiz yerleri korkuttu…
Her ne kadar da bir UFO görmüş köylü edasıyla karşılas...
Fakat bir salonu bulunmamaktadır...
İrfan BATU | 30 Haziran 2019, Pazar
"Kıbrıs Türk tiyatrosu, KKTC'deki tiyatro faaliyetlerine verilen ad. Günümüzde Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu çeşitli oyunlar oynamakta ve turneler düzenlemekte; fakat bir salonu bulunmamaktadır. Belediye tiyatroları, ö...