Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar İnci Gönder Biçer | 4 Nisan 2018, Çarşamba

Çocuklarda obezite

Paylaş  
7
7
7

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tanımına göre obezite; sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün en riskli 10 hastalıktan biri arasında saydığı obezite, dünya çapında önlenebilir ölümlerin de sigaradan sonraki en önemli nedenidir. 

Obezite, genetik nedenlere de bağlı olabilmekle beraber çoğunlukla aşırı kalori alımı, fiziksel aktivite azlığı, psikolojik nedenler ve yanlış beslenme alışkanlıkları ile gelişmektedir.Çocukluk dönemindeki obezitenin %90'ı büyüme için gerekenden daha fazla kalori alınması sonucu ortaya çıkmaktadır.Yapılan çalışmalar erişkin dönemde obez olanların 1/3'ünde obezitenin çocukluk çağında başladığını göstermektedir.Anne ve babanın her ikisi birden şişman ise çocuklarında obezite görülme ihtimali %80 iken ebeveynlerden sadece biri şişman olduğunda bu oran  %40’a düşmektedir.Ayrıca, obezite; tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi kronik hastalıklar için en önemli risk faktörleri arasında sayılmaktadır.

Obezitenin önlenmesinde ve obezitesi olan çocukların tedavisinde ailelerine büyük bir iş düşmektedir

Yapılması gerekenler

Dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırılmalı,

Yüksek kalorili, fazla şeker içeren, doymuş yağlardan zengin yiyecek tüketimi sınırlandırılmalı,

TV ve bilgisayar başında geçen süre azaltılmalı,

Fiziksel aktiviteler arttırılmalı

Ve en önemlisi, bunlara tüm ailenin katılımı sağlanmalıdır. Çünkü, çocuklar ailelerin söylediklerini değil yaptıklarını ve onlardan gördüklerini yapmaya eğilimlidir.

Hangi diyet uygulanmalı?

Obezite tedavisinde birçok özel diyet örnekleri önerilir. Ancak bunları uygulamak doğru değildir (manken ve gazete-magazin diyetleri). Çocuğun uygulayacağı diyet, çocuğun ve ailenin yeme örneğine uygun olarak her çocuğa özel hazırlanmalı. Diyet hazırlanırken çocuğun büyüme ve günlük aktivitesi göz önüne alınarak, gerekli besin maddelerini içermesine dikkat edilmeli. Bu nedenle diyet listesi doktor gözetiminde diyetisyen tarafından hazırlanmalı. Çocuğun enerji ihtiyacı belirlenirken büyümesi de göz önüne alınır. Demir, kalsiyum, çinko ve vitaminlerin diyetle eksik alınmaması sağlanmalı.

Sabırsız olmayın

Obezite tedavisi uzun süren ve sabır isteyen bir iştir. Bu konuda ailenin desteği çok önemli. Ailenin hayal kırıklığına uğramaması, sabırlı olması ve çocuğu yönlendirmesi gerekir. Diyet tedavisine giren bir çocukta kilo verme her hafta gerçekleşmeyebilir. Bu durum onun diyete uymadığını göstermez.

Egzersiz olmadan asla!

Enerji harcanması için fiziksel aktivite obezite tedavisinde son derece önemli. O nedenle diyet tedavisi mutlaka egzersizle beraber yapılmalı. Yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binme, evde aerobik, dans yapılabilecek basit egzersiz türleridir (asansör yerine merdiven kullanmak da bir egzersizdir). Çocuğunuzun obezite tedavisinde başarılı olabilmesi için gerek yeme şeklini gerekse fiziksel aktivitelerini bir davranış biçimi ve hayat tarzı haline getirmesi gerekir.

Obezite cerrahisi çocuklar için çözüm mü?

Çocukluk çağı obezitesinin tedavisinde ilaç tedavisinin yeri yoktur. Obezitenin tedavisinde uygulanan çeşitli cerrahi yöntemler vardır. Ama çocukluk çağında cerrahi yöntemler uygulanmaz. Sonuç olarak, tedavide ideal olan yavaş kilo verme olduğu için sabırlı davranılmalıdır. Büyüme çağındaki çocukta kilo verişi çok fazla olmayabilir, boy uzaması ile vücut oranları normale gelir.

Kilo almak önlenebilir mi?

Çocuğunuzun obezite sorunu yaşamasını istemiyorsanız kilo almasını engelleyerek önleminizi önceden almalısınız. Bu önlemler şöyle sıralanabilir:

Çocukların boş zamanlarını değerlendirecek uğraşları olmalı ve böylece sıkıldıklarında yemek yemeleri engellenmeli.

Okullarda fiziksel aktivite özendirilmeli.

Ailenin beslenme alışkanlıkları çocuğun beslenmesine göre değiştirilmeli.

Tatlılardan ve besin değeri düşük yiyeceklerden kaçınılmalı.

Düzenli ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığı okul programlarına da girmeli.

Arabaya binmek yerine yürünmeli veya bisiklete binilmeli.

Yiyecek ödülü vermekten, sakız çiğnemekten kaçınılmalı.

Okulda besin değeri olmayan gıdaların yenmesinin engellenmesi için gerektiğinde evden beslenme çantası hazırlanmalı (tavuk, peynir, iyi pişirilmiş yumurta ve taze meyve gibi).

Uzun vadede obeziteye neden olan fast-food yiyeceklerden kaçınılmalı.

Obezite oluşumunda tüketilen besinlerin kalori içeriği kadar yeme hızı da önemli. Yemek ne kadar hızlı yenirse, yemeğin bitmesinden önce gelişen doygunluk hissi de o kadar az olur. Bu nedenle yavaş yemek yemek ve iyi çiğnemek gerekli.

Sağlıkla kalın.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
30 Nisan 2018, Pazartesi    Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?
23 Nisan 2018, Pazartesi    Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve belirtileri
22 Nisan 2018, Pazar    Yeni doğan bebeklerde emzirme?
20 Nisan 2018, Cuma    Çocuklarda bağırsak parazitleri
19 Nisan 2018, Perşembe    Orta kulak iltihabı belirtileri ve korunma yolları
18 Nisan 2018, Çarşamba    Çocuklarda kasık fıtığı
17 Nisan 2018, Salı    Yenidoğan Tarama Testleri
16 Nisan 2018, Pazartesi    Kızamık hastalığı
15 Nisan 2018, Pazar    Çölyak Hastalığı
14 Nisan 2018, Cumartesi    Çocuklarda Diyabet (Şeker Hastalığı)

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?
İnci Gönder Biçer | 30 Nisan 2018, Pazartesi
Erken çocukluk yıllarında başlayan bir hastalıktır. DEHB bulunan çocukların dikkat süreleri akranlarından çok daha kısadır.Evde ve okulda dikkatlerini yoğunlaştırmakta zorluk çekerler, çünkü onlar önemli-önemsiz duyum...
Bebeklerde diş çıkarma dönemi ve belirtileri
İnci Gönder Biçer | 23 Nisan 2018, Pazartesi
Bebeğinizin diş çıkardığını hangi belirtilerden anlarsınız?
Ağrılı, ateşli, sıkıntılı diş çıkarma dönemi en hafif şekilde nasıl atlatılır? 
Diş çıkarma döneminde olan bebekleri için endişe duyan anneler pek çok soru...
Yeni doğan bebeklerde emzirme?
İnci Gönder Biçer | 22 Nisan 2018, Pazar
Annenin beslenme  düzeni  emzirmede çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde beslenme çok büyük önem taşır. Artık dünyaya gözlerini açmış olan bebeğin temel ihtiyacı olan beslenmeyi anneyi emerek sağlaması gerekir. Bu iht...