Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Şirin Kağansoy | 25 Ağustos 2019, Pazar

Sen nerede iyisin?

Paylaş  
31
49
31

Bizi insan yapan, özel kılan, birimizi diğerinden farklı yapan cevher; yeteneklerimiz..

Sizce sadece yemek, içmek, rutini yaşayıp ölmek için mi varız? Hayat hep daha fazla para, daha fazla kıyafet, daha fazla tatil, daha fazla gezmeden ibaret mi? Seni herhangi bir insandan farklı kılan ne? Sen neyi iyi yapıyorsun? Hiç düşündün mü? Yoksa hiç gerekmedi mi bunu düşünmek? Hayvanlar da bunu düşünmeye ihtiyaç duymuyor biliyor musun? Sadece doğup büyüyüp, üreyip, bu dünyada bulunma misyonlarını tamamlayıp ölüyorlar.

Sen insansın oysa. Senin beynin çok daha fazlasını yapmak üzere yaratılmış. Senin yeteneklerin olmalı, çünkü hepimizin var. Yeteneklerini kullan çünkü kullanılmayan yetenek yetenek değildir. Bu seni herzaman daha iyi bir insan yapar, yukarı taşır. Peki biliyor musun nerede yetenekli olduğunu?

Geçmişe bak, çocukluğunu hatırla. Hayallerin neydi, neye hevesliydin? Neyi sonradan "yok yahu bu artık olmaz" deyip körelttin?
Kendine sor, sıkıldığın zaman ne yapmak gelir içinden? Sınırsız imkanın olsa neler yapardın? ( maddî değil, en pahalı arayabayı almak değil, hayır dünya turu da değil)..
Etrafına eşine dostuna sor. Ben sizce nerede iyiyim? Belki çektiğin fotoğraflar şahane diyecekler, belki bahçe düzenine hayrandırlar..

Hiç aklında olmayan şeyler dene. Kâğıt kalem al eline, Cin Ali bile çizemem ben deme. Eğitimlere, seminerlere katıl, bilemezsin kendine yakından bakınca neler bulacağını.

Günümüzde üniversitelere kabullerde de akademik başarı yanında yetenekleri sorgulanır oldu gençlerin. Çocuklarınızı küçük yaşlarda, zorlamadan, yeteneklerini keşfe sevkedin. Modalardan uzak durarak, mutlu oldukları yerlere yönlendirin. Siz de hangi yaşta olursanız olun, hem kendinize hem çevrenize yararlı hobiler edinebilirsiniz. Seksenlerdeki gibi değil yalnız; hani hobileriniz ne diye sorulduğunda " kitap okumak, müzik dinlemek" klişesi vardı. Bu ikisi artık her insanın zaten yaptığı varsayılan, ruhun, zihnin gıdaları. Sen boş zamanlarında bunlardan başka ne yapıyorsun? Ya da seni hangi özelliğiyle över çevren? İlla ki bir spor dalında, müzik aletinde iyi olman şart değil. Belki aileni, arkadaşlarını organize etmeyi en iyi sen yapıyorsundur, şahane örgü örüyorsundur belki, tavlada üstüne yoktur ya da. Senin dokunduğun, baktığın bitki, ağaç, çiçek hayata yeniden doğuyordur, veya makyaj yaptığında profosyonel yapıldı sanıyordur herkes...

Bahanelerimiz vardır herzaman tabii. Vaktim yok, hayat derdine düştük, bizden geçti artık ve para mı var gibi.. Hiçbiri geçerli değil sen de biliyorsun. O yaptığın örgülerin fotoğraflarını çek instagrama at, dolap tertibindeki becerini çocuklarına, kuzenlerine de öğret, nefis oluyorsa her yaptığında o hellimler, reçeller belki para kazanacaksın bununla, adım at. Ya da sessizce geliştir kendini yaparken zamanı unuttuğun birşeyde. Ertelediğin, üşendiğin, ot gibi yaşadığın yetmedi mi?

Birgün sen kimsin, nerede iyisin, kendi hayatını ve çevredekilerin dünyasını neyle renklendirdin diye sorulunca söyleyecek bir iki cümlen olsun...

Sevgiyle...


{Nutellalı Milföy Buketleri}

Malzemeler

10 adet milföy karesi
10 çorba kaşığı Nutella veya benzeri

Yapılışı

Milfoylerimizin çözülüp yumuşamasını bekleyelim.

Merdane ile açıp biraz uzatalım. Bir corba kaşığı Nutellayı milföye sürelim ve sarıp rulo yapalım.

Ortadan ikiye bölelim. Muffin tepsisinin her yuvasına dört adet olacak şekilde dik olarak buket şeklinde yerleştirelim.


160 derece fırında nar gibi kızarana kadar pişirelim.

Ilık servis edelim.

Afiyetler.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Eylül 2019, Pazar    Ah şu Sosyal Medya
8 Eylül 2019, Pazar    Memlekete hasret...
1 Eylül 2019, Pazar    Hayat bazen de acı...
18 Ağustos 2019, Pazar    İyi ki doğdum...
11 Ağustos 2019, Pazar    Her gününüz bayram olsun...
4 Ağustos 2019, Pazar    Kitap okumaya övgü 
28 Temmuz 2019, Pazar    Aslında nasıl pastacı oldum ?
21 Temmuz 2019, Pazar    Güzel yaşlanmak 
14 Temmuz 2019, Pazar    İyi ki doğdun Kraliçem
7 Temmuz 2019, Pazar    Şu kilo meselesi

banner
banner
banner
banner
banner

Ah şu Sosyal Medya
Şirin Kağansoy | 15 Eylül 2019, Pazar
On beş haftadır Kıbrıs Postası'nda kısa Pazar yazıları yazıyorum. Hayattan, gözlemlerimden, sevinçlerden, hüzünlerden bahsediyorum, ucuna da yapılması kolay, bazen konumla ilgili anısı olan tarifler ekliyorum. Geçen h...
Memlekete hasret...
Şirin Kağansoy | 8 Eylül 2019, Pazar
Özlemek değil de, hasret.. Yani çok özlemek…

Hayatımızda artık olmayanları özlemek… Eski zamanları, eski insanları, eski hayatımızı, eski tadları, eski halimizi…

Aslında an'da kalmak adına çok sağlıklı bir duygu o...
Hayat bazen de acı...
Şirin Kağansoy | 1 Eylül 2019, Pazar
Köşenin adı "Hayatın Tadı" ya, önceleri hayatın hep tatlı yanlarını mı yazarım, hiç derde kedere, can sıkan konulara dokunmaz mıyım diye düşünmüştüm. Oysa "tat" bazen tatlı, bazen acı, bazen tuzlu, bazen ekşi değil mi...