Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Uzm. Psk. Hasra AVCI | 9 Kasım 2019, Cumartesi

Geçmişten bugüne

Paylaş  
34
24
32

Günümüzde birçok tanıya yaklaşımımız değişmeye başladı. Semptom yani belirti odaklı değil kişilik özellikleri açısından sorunları ele almaya ve belirtilerin ila ki bir hastalığın temsili olarak değil kişilikle ilgili özellikten kaynaklanıyor oluşuna bakıyoruz daha fazla. Bununla birlikte önemsenen diğer konularda çocukluk çağında ve geçmişte kişinin yaşadığı travmatik olaylar. Travmanın büyük bir travma olmasına neden yok. Kişiyi duygusal anlamda zorlayan, şok eden, çaresiz hissettiren olaylar kişide travma etkisi yaratır.

Bir olay gerçekleştiği zaman o an ki durumda kişi yaşadığı zorlanma ile ilgili öncelikli olarak kendini durumdan kurtarma çabası içerisine girer. Burada savaş/kaç ya da don mekanizmaları devreye girer. Sonrasında kişi yaşadığı olayla ilgili olarak kendi için bir olumsuz inanç geliştirmiştir. Bu inanç üzerinden o an deneyimlediği bedensel duyumlar, duygularla birlikte yaşamına devam eder. Yaşamı içerisinde kendisini benzer bir tehditle karşı karşıya hissettiği tüm anlarda duygu, düşünce ve beden duyumları yeniden uyanır. Çünkü beyin o olumsuz deneyimi artık öğrenmiştir ve kişiyi yeniden benzer bu duruma karşı korumak adına çabalıyordur.

İnsanlarla çalışmaya başladığım zaman sorun yaşadıkları olaylarla ilgili düşünce, his veya bedenlerinde ne hissettiklerinin farkında olmadıklarını görüyorum. Bu görmezden gelme de aslında bir kaçıştır ve savunmadır. Ancak çalışmaya başlayınca kendimizi bütünleşik bir şekilde algıladığımız zaman ancak ilerleme sağlayabiliyoruz. Yaşamın hızlı akışına kendini kaptırmış bazı insanlarda gözlemlediğimse birtakım farkındalıkları ile ilgili yine görmezden gelerek yaşamaya devam etmeleri. Örneğin göğüs bölgesinde bir ağırlık, midede bir yumru oturmuş hissi, başında ağrı, sıkışmışlık hissi. Çarpıntılar, nefes alamama hisleri. Tüm bu deneyimler kişiye olumsuz hissettirir ancak kaynağını bilseler de bununla ilgili ne yapacaklarını bilemezler.

Örneğin geçmişte yaşanan bir durumdan dolayı ailesinin ona kızmasını hatırlayan biri kendiyle ilgili hatalıyım ya da başarılı değilim inancına odaklanır ve başarı ile ilgili tüm hayatı boyunca kendini tekrar eden bir deneyim içerisinde bulur. Ancak hep bu anıyı hatırlayabilir ve sonrasında bu anıyı olumluya bağlayıcı bir şey gelmez. Psikoterapi sonrasında ise aslında ailenin diğer konularda kişiye ne kadar duyarlı ve sevgi dolu yaklaştığını, herkesin mükemmel davranamayacağını fark ettiğinde ise ailesine karşı bir affediş gerçekleşir ve başarısızlığına dair olan inancında özgürleşir. Bu kişide bir rahatlamaya neden olur. Ve artık hem bedensel hem duygusal hem de düşüncesel olarak algısı bütünleşik şekilde bunu fark ediyor olduğundan kendisine dair olumlu anlamlandırmalar yapmaya başlayabilir.

Geçmiş travmalardan kurtulmak zaman alır. Ancak düzenli psikoterapi süreci ile bu mümkündür. Evet olanları değiştiremeyiz. Ancak geçmişin etkisi ile bugünde tetiklendiğiniz ve rahatsızlık hissini veren birçok durumdan kurtulabilir ve daha huzurlu ve mutlu hissedebilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
2 Kasım 2019, Cumartesi    Paranoya sadece şizofrenide olmaz
26 Ekim 2019, Cumartesi    ErteleME!
19 Ekim 2019, Cumartesi    Ne dedi şimdi bu insan bana? Şaka yaptı sanki ama rahatsız oldum...
12 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuğun ağlamasına izin vermek üzerine...
5 Ekim 2019, Cumartesi    Çocuk, ebeveyn ve sınırlar - 2
28 Eylül 2019, Cumartesi    Çocuk-Ebeveyn ve sınırlara dair...
21 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-3
14 Eylül 2019, Cumartesi    Mobbing-2
7 Eylül 2019, Cumartesi    İş yerindeki duygusal tacizi (mobbing) tanımak ve mücadele etmek-1
31 Ağustos 2019, Cumartesi    Telefonunu elinden düşüremeyenlere gelsin...

banner
banner
banner
banner

Paranoya sadece şizofrenide olmaz
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 2 Kasım 2019, Cumartesi
Psikolojik destek merkezlerine başvuruda bulunan bazı tablolardan bahsedeceğim. Kişilerin aileleri özellikle çocuklarının (genç/yetişkin) şizofreni olması ile ilgili endişeler taşımaktalar. Özellikle şüphecilikle baş ...
ErteleME!
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 26 Ekim 2019, Cumartesi
Haftaya sınav var ya da ödev. Çalışması gerektiğini bilen öğrenci. Dişçinin tek çare olduğunu kabul ettiği halde bir türlü çürük dişi için randevu alamayan adam. Evet, hepsi de bir şeyi gerçekleştirebilmek için yeteri...
Ne dedi şimdi bu insan bana? Şaka yaptı sanki ama rahatsız oldum...
Uzm. Psk. Hasra AVCI | 19 Ekim 2019, Cumartesi
Bazı insanların üsluplarını anlamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz. Karşı taraf size şaka yaptığını ifade ederken sizin canınızı sıkacak veya rahatsız edecek şeyler mi söylüyor? Karşınızdaki kişi pasif agresif bir kar...