Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rauf R. DENKTAŞ | 24 Mayıs 2011, Salı

Seyirci kalınamaz

Paylaş  
85
197
83

Rum tarafında yaşayan yüzlerce Kıbrıslı Türk, kime ve neye kandıkları belli değil, Rumların seçimlerinde Rum partilerinin listelerine oy verdi.

Yaptıkları işin 1960’da  Türklere verilmiş olan “iki eşit halktan biri olma” statüsüne ve eşit siyasi ortaklığa ne kadar ters düştüğünü, hatta bunu kökten inkâr olduğunu bilenler herhalde pek azdı ancak bu, durumun vehametini hafifletecek bir şey değildir.

Bu nedenle Başbakan ile DP Başkanının konuya gösterdikleri ilgi ve duyarlılık desteklenmelidir.

Rum’a oy verenlerin bilerek veya bilmeyerek yaptıkları, 1960 Antlaşmalarının temelini teşkil eden “Kıbrıslı Rumlar ile Türklerin ortaklığını ve siyasi eşitliğini ortadan kaldırarak Rum siyasetinin temelini teşkil eden TEK HALK GÖRÜŞÜNE VE FELSEFESİNE YARDIM EDER Kİ, BU DA KIBRIS’TA TÜRKLÜĞÜN SONU OLUR.

Bu duruma nasıl gelindi?

Rum tarafında yaşayan, Rum’dan daha da Rumcu, bir Aziz efendimiz vardır.

Bu efendiler efendisi, demokratik haklarına o kadar düşkündür ki(!) Rumların seçimlerinde oyunu “Kıbrıslı” olarak kullanmak ister. Seçim memurları kendisine “Türk halkı olarak Rumların seçimine iştirak edemezsiniz. 1960 Anayasası buna engeldir” der.

Aziz efendi, vatandaşlık hakkını kullanmağa o kadar bir merak sarmıştır ki, bu kararı kabul etmez ve Güney’deki Rum Yüksek Mahkemesine müracaat eder. Mahkeme de ayni görüştedir.

Anayasaya göre Türklerle Rumların seçimleri ayrı ayrı yapılır, bir Rum Türklerin seçimlerinde oy kullanamayacağı gibi, bir Türk de Rumların seçimlerinde oy kullanamaz.

Efendiler efendisi, vatandaşlık haklarına düşkün(!), Türk-Rum ayırımı tanımayan Aziz efendi, bunun üzerine konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götürecek finansmanı bulur ve konuyu bu mahkemeye götürür.

 Mahkemede ne olduğunu tahmin etmek zor değildir.

Aziz efendi adına hakimlere “Kıbrıs’ta yaşayan bir Kıbrıs vatandaşı olan Aziz efendinin oy kullanmasına engel olunduğu” söylenir.

“Kıbrıs Hükümeti” adına “canım, bizim itirazımız yok ama, bu ayırımcı, adaletsizlik kaynağı 1960 Antlaşmaları elimizi kolumuzu bağlamış; ne yapalım?” şeklinde bir müdafaa yapılır.

Ve Mahkeme vatandaşın oy kullanma hakkını teslim eder. Unutmayınız, AİHM’ne göre de Kıbrıs’ta tek devlet, tek hükümet, tek halk varmış!

Aziz efendinin bu “oyunu”, ülkeyi, halkı, ekonomiyi ve kurumları birleştirme siyasetini güden Rum liderliğinin onayı ve desteği ile oynadığından şüphe edilemez.

O günden bu güne.

Aziz efendi ile arkadaşlarının bütün gayreti Güney’de yaşayan masum Türkleri, kendi işlerine gelen bir partinin lehine oy kullanmaya teşvik yönünde olmuştur.

Ve başarmışlardır.

Ayni zamanda Hristofyas ve partisi AKEL de Güney’de siyasi kurumları birleştirmekle övünebilirler.

Türk solculardan aldıkları yardım ve destek ile övündükleri gibi.

Oynanan oyun ciddidir.

Başbakan ile DP Başkanının reaksiyonları yerindedir ancak bu sadece beyanatta kalmamalıdır.

Rum tarafında oy kullanmış olan Türkler Kuzey’e geçmek için kapılarımızda KKTC Kimlik kartını kullanıyorlarsa, bu kartlar ellerinden alınmalıdır.

Ve düşünmeliyiz.

Aziz efendinin kimliği, kimlere hizmet ettiği bilinmekteydi. Aziz efendi”  “alicengiz oyununu” başlatır başlatmaz uyanık davranılmalı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine müdahil olarak KKTC ve/veya Türkiye olarak iştirak etmeli, Kıbrıs meselesi bütün detayları ile mahkemeye anlatmalıydı.

Bu konulardaki hareketsizliğimizin cezası, gün gelecek, çok ağır olacaktır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
10
ONAY BEKLEYENLER
1
27 Mayıs 2011, Cuma
Mehmet zeki         - Londra
Ozkibrili cokbilmise.Sen evvela isminle yaz.Londralilar kadar das dussun kafana.Sen cataliynan gezerkan ben dagda mucahitdim.Senin gibilerin dili uzasin diye cektik sikintilari.Senkimsin bee?

25 Mayıs 2011, Çarşamba
engin         - magusa
Tekin Ancin'e.Sen bu topluma sitma hastaligi gosterip olumu veya esareti kabullenmesini istiyorsun,Bir aile reisi nasil ki ailesini kotuluklerden ve yokolustan kurtarmakla mukelleftir bizm de toplum olarak bunu yapmamiz gerekir.Ustelik bizi yoketmeye calisan oncelikle T.C.'dir.Dunya gorusun ve uluslararasi bilgin sifirdir.

25 Mayıs 2011, Çarşamba
OZKIBRISLI         - VATANDAS
TEKIN ANCIN, ILK ONCE KIBRIS'A DONSEN SEN KENDIN DIYORUM DA ONA GORE KIMI ATACAGINA KARAR VERESIN.

25 Mayıs 2011, Çarşamba
OZKIBRISLI         - VATANDAS
BU KADAR MILLIYETCIDIR MADEM LONDURA'LILAR, KIBRIS'A DONSUNLER DA VATANLARINI BEKLESINLER UZAKTAN KUMANDA EDECEKLERINE. TUZU KURULAR SIZI.

25 Mayıs 2011, Çarşamba
OZKIBRISLI         - VATANDAS
TUZU KURU LONDURA'LILAR DAHA NE KADAR UZAKTAN VATAN HAINLIGI BASACAK COZUM ISTEYENLERE? KP ONLARIN MESAJINI YAYINLARSINIZ, BIZIM CEVAPLARIMIZI DA YAYINLAYIN.

24 Mayıs 2011, Salı
tekin ancin         - leamington spa england
kibris ihanetci ve kalleslerle dolmus bizim haberimiz yok. Rumlar birgun ola yine bizlere 1963 ve 1974 te ne yapmissa yine yapmaya calisacaktir ama bu sefer hic bir yanlislik yapmadan. Bu hainleri adadan atmak gerekir.

24 Mayıs 2011, Salı
OZKIBRISLI         - VATANDAS
KKTC'yi KURACAKSINIZ, KIBRIS CUMHURIYETI BIZI TEMSIL ETMEZ DEYECEKSINIZ AMA ISINIZE GELDIGINDE KIBRIS CUMHURIYETI'NE BAGLI 1960 ANLASMALARINA DAYANACAKSINIZ.

KIBRIS CUMHURIYETI GAYRI YASALDIR DEYECEKSINIZ AMA AILENIZ KIBRIS CUMHURIYETI PASAPORTU VE KIMLIGI ALACAK. MEHMET ALI TALAT VE AILESI BILE ALMADI AMA SIZ KKTC KURUCU CUMHURBASKANI OLARAK BU FEDAKARLIGI YAPMADINIZ.

SABIR TASI OLSA TUZUNAN BUZ OLURDU SIZIN BU CELISKILERINIZINAN.

24 Mayıs 2011, Salı
Ali Cavus         - larnaca
Dengdas bey Vatanimizda oyumuzu kulandiysak sanane gel sende kulan se.n kimsindiye biri sormaz Yasasin Kibris Cumhuriyeti.22

24 Mayıs 2011, Salı
OZKIBRISLI         - VATANDAS
ONCE SIZ RUM'UN BIZI INSAN YERINE KOYDUGUNDAN DAHA FAZLA INSAN YERINE KOYUN SN DENKTAS. KKTC'DE OY VERIRIZ DIYE KIBRIS CUMHURIYETI PASAPORTLARIMIZA RUM EL KOYMADI HENUZ.

KIBRIS CUMHURIYETI PASAPORTU DEDIGIM ICIN DA KUSURA BAKMADINIZ UMARIM ;)TORUNLARINIZDA DA VAR, O YUZDEN RUM PASAPORTU DEMEZSINIZ SANIRIM SIZ DA BAZI TC'LILER GIBI.

24 Mayıs 2011, Salı
ibrahim         - londra
azin efendiden,1960,tan hala daha niye soz ediyorsunuz sayin denktas,madem ki artik kktc,nin var,size ne 1960 anlasmalarindan,siz onlari artik kabul etmediginizi kktc,yi kurarak ilan ettiniz,size karsi olan bazi insanlarda sizi iyi bildiklarinden eski 1960 haklarina sahip ciktilar,veya hala daha sahip cikiyorlar.hangi esitlik ilkesinden bahsediyorsunuz,ya kktc,yi kurdunuz dunyaya tanitmaya ve ayri bir devlet olmaya,kendi kanunlari,adaleti parlamentosu olan,rum ile artik bir bagi bulunmayan bir yapi kurdunuz ya da hala daha 1960 anlasmalarina sadiksiniz,oradaki haklarimizi istiyorsunuz ikisi olmaz,ya biri ya digeri.siz bile karar vemediniz bunca senedir.

YAZARIN SON 10 YAZISI
25 Mayıs 2011, Çarşamba    Yolun neresindeyiz?
23 Mayıs 2011, Pazartesi    Dıştan bakınca
21 Mayıs 2011, Cumartesi    Tuzak
20 Mayıs 2011, Cuma    AB Başkanlığı
18 Mayıs 2011, Çarşamba    Yanlıştan dönmedikçe (2)
17 Mayıs 2011, Salı    Yanlıştan dönmedikçe (1)
16 Mayıs 2011, Pazartesi    Kıbrıs'ın dostları
11 Mayıs 2011, Çarşamba    Değişmeyen taktik
10 Mayıs 2011, Salı    Rum'dan Rum'a
6 Mayıs 2011, Cuma    Kırmızı çizgileriymiş

banner
banner
banner
banner
banner

Yolun neresindeyiz?
Rauf R. DENKTAŞ | 25 Mayıs 2011, Çarşamba
TC Dışişleri Bakanlığı, AB’nin 3 Aralık 2002 tarihli sonuç bildirgesine atıfta bulunarak, Ankara’daki AB Büyükelçiliklerine “aşağıdaki hususları” duyurur:
Kıbrıs Rum Yönetiminin AB’ne ta...
Dıştan bakınca
Rauf R. DENKTAŞ | 23 Mayıs 2011, Pazartesi
Max Gevers’in “Uzlaşma Denizin Altında Yatmaktadır” adını verdiği makalesi 1 Mayıs’ta yayınlandı.
Özetlersek Yazara göre Türkiye’nin AB üyesi olma ümidi sıfırlandığına göre Kıbrıs mesele...
Tuzak
Rauf R. DENKTAŞ | 21 Mayıs 2011, Cumartesi
Kıbrıs meselesinin ne olduğu konusunda, yani gerçekçi bir teşhiste, henüz taraflar arasında bir görüş birliği hasıl olmamışken ve “dünya” dediğimiz malum ülkelerle, BM Genel Sekreteri, konuyu 1964’de...