Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Prof. Dr. Ata ATUN | 24 Ağustos 2018, Cuma

Güney Kıbrıs’ın çarpık ilişkileri

Paylaş  
30
21
29

Türkiye’de gerçekleşen anayasal değişiklikten sonra Türkiye’ye yapılan ABD kökenli silahsız saldırıları anlamak için birkaç adım geriye çekilip o noktadan gelişmeleri izlemek ve neler döndüğünü anlamak gerekiyor.

Güney Kıbrıs uzun zamandır Rusya kökenli kara paranın aklanmasında kullanılan bir çamaşır makinesi görevi yapmakta. Kara para ile ilgili yapılan uluslararası araştırmalarda, Güney Kıbrıs ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Panama kayıtlarında ve Panama kökenli evraklarda tamı tamına 530 bin 937 kez, Güney Kıbrıs’ın en büyük bankası olan Bank of Cyprus (Kıbrıs Bankası) ise tam 4 bin 657 kez para hareketleri ile ilişkilendirilmiş.

Rusya’nın en büyük alüminyum şirketi olan “Rusal”ın kurucusu olan Oleg Deripaska, 2006 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına Avrupa Birliği devletleri ile özel görüşmeler yapmak ve gizli işler çevirmekle görevlendirilen Paul Manafort'a, -her yıl yaptığı gibi- rüşvet ve hediyeler vermek, rüşvet adı altında komisyonlar ödemek, görevli memur satın almak ve aracılar oluşturmak amaçlı, 10 milyon ABD Dolar tutarındaki ödemelerini Bank of Cyprus vasıtası ile yaptı.

Paul Manafort ve ortağı Rick Gates’in, Bank of Cyprus’da ve 2013 yılında satın aldıkları Cyprus Popular Bank’da (Kıbrıs Halk Bankası) en az 15 tane farklı isimler altında banka hesapları olduğu ve para transferlerinin bu hesaplar üzerinden yapıldığı, kara para aklama konusunu araştırmak üzere kurulmuş Robert Mueller başkanlığındaki soruşturma ekibinin yaptığı özel bir oturumunda sunulan resmi evrakların yer aldığı, ABD’nin en ünlü ve güvenilir gazetelerinden bir tanesi olan National Herald’da yayınlandı.

Robert Mueller başkanlığındaki soruşturma ekibi, kapsamlı araştırma ve soruşturma sonrasında Manafort ve Gates aleyhinde hazırladığı 12 maddelik ithamnamede, her ikisini de kara para aklama ve ABD'ye karşı komplo kurmakla suçladı.

Başkan Trump’ın 2017 yılında Ticaret Bakanı görevine getirdiği milyarder işadamı Wilbur Ross, bir grup ABD'li ve Avrupalı yatırımcıyı, Bank of Cyprus’ın batmanın eşiğine geldiği 2014 yılında, 1.3 milyar dolarlık hisselerini satın almalarına öncülük etti. Bu hisse alımından sonra Ross, yüzde 17’lik pay ile bankanın en büyük hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. 2017 yılında Trump’ın kabinesinde Ticaret Bakanı olarak yer alınca Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini aynı ekip içindeki bir başka arkadaşına devretti. Ross’un Yönetim Kurulundaki ilk eşbaşkanı, Putin tarafından görevlendirilmiş, Putin’in eski bir dostu ve eski bir KGB ajanı olan Vladimir Strzhalkovsky oldu. 2015 yılında Strzhalkovsky'nin eşbaşkanlık görevini, Viktor Vekselberg'in Renova Grubunda stratejik projelerin yöneticisi ve Rusal şirketinin Yönetim Kurulu üyesi olan Maksim Goldman aldı.

DCReport.org sayfasında yer alan bilgilere göre Viktor Vekselberg, Rusya’nın en zengin iş adamlarından bir tanesi ve 2017 kayıtlarına göre Bank of Cyprus’un yüzde 9.3’lük hissesine sahip. Vekselberg’le birlikte Rusya’nın bir diğer zengin iş adamı olan ve “Gübre Kralı” olarak bilinen Dmitry Rybolovlev de Bank of Cyprus’un yüzde 3.3’lük hissesine sahip.

Başkan Trump’ın bu düzen ile ilişkisi tam da burada başlıyor.

Gübre Kralı Rybolovlev, Trump’un Palm Bach’deki büyük malikanesini 95 milyon dolara satın alarak Trump’ın 4 yıl içinde emlaka yaptığı 41 milyon dolarlık yatırımdan 54 milyon dolar kar etmesini sağladı. Gerçekte bu alım Trump’ı iflastan kurtarma operasyonuydu. O dönemde Trump, tek destekçisi kalan Deutsche Bank’ı, 40 milyon dolarlık emlak kredisini ödememek için dava etmişti.

Wilbur Ross Bank of Cyprus’un Yönetim Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılınca Deutsche Bank’ın 2002-2012 yılları arasında İcra Kurulu Başkanı olan Josef Ackerman onun yerini aldı. Aynen Goldman gibi, Ackermann da 2014 yılında Viktor Vekselberg’in sahibi olduğu Renove Management şirketinin Yönetim Kuruluna üye olarak göreve başladı.

Amerikan bankaları tarafından kara listeye alınan Trump, taze para için Deutche Bank’a başvurdu ve 1990 yılından başlamak üzere kendisine toplamda 3 milyar dolar kredi verdi. An itibarı Trump’ın toplamı 2024 yılında kapatılmak üzere 364 milyon dolar borcu bulunmakta.

Ackermann’ın İcra Kurulu Başkanlığı döneminde Deutsche Bank Güney Kıbrıs, New York ve Moskova şubeleri kanalı ile yaklaşık 10 milyar dolarlık Rusya menşeli kara para akladı ve bu nedenle de ABD ve İngiltere mahkemelerine 670 milyon dolardan fazla ceza ödedi. Bir başka Rus milyarder olan Yuri Milner ise damat Jared Kushner’in kardeşi ile birlikte sahibi olduğu Cadre şirketinin ortağı.

Kimin eli kimin cebinde pek belli değil ama ABD’nin, Fransa’nın, Almanya’nın ve Rusya’nın ellerinin Güney Kıbrıs’ın cebinde olduğu kesin. Kıbrıs konusunda katliamlar sürerken niye BM Güvenlik Konseyinde Rumların suçlanmadığı, niye Annan Planı Referandumundan sonra BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın “Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonlar kaldırılsın” içerikli raporunun yayınlanamadığı, niye Trump’ın GKRY’ye kendisinden evvelki yönetimlerin koyduğu silah satışı yasağını kaldırdığı belli oluyor bu çapraşık ilişkilerden dolayı.

KKTC olarak varoluş yolumuzun sadece anavatanımız Türkiye ile birlikte olmaktan geçtiği kesin. Başka türlüsünde her haktan yoksun, illaki ikinci veya üçüncü sınıf vatandaşlar olacağımız apaçık gün gibi ortada…

Değerli okuyucularımın mübarek Kurban Bayramını kutlar, nice mutlu, sağlık ve huzur dolu bayramlar yaşamalarını dilerim…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
15 Mart 2019, Cuma    Vatandaşlık uygulaması gözden geçirilmeli
8 Mart 2019, Cuma    Rumların doğal gaz hikâyesi
1 Mart 2019, Cuma    KKTC'ye Hocalı Soykırım Anıtı dikilmeli
22 Şubat 2019, Cuma    Kıbrıslı Rumların Bizans entrikaları
15 Şubat 2019, Cuma    Rumlar eşit haklara dayalı devlet istemiyor
8 Şubat 2019, Cuma    Avrupa Parlamentosuna aldatmaca aday
1 Şubat 2019, Cuma    Rum ekonomisi krizin eşiğinde
25 Ocak 2019, Cuma    Ege adalarındaki soydaşlarımız asimile ediliyor
18 Ocak 2019, Cuma    ABD yolun sonuna mı geldi?
11 Ocak 2019, Cuma    KKTC’de büyük oyun oynanıyor

banner
banner
banner
banner
banner

Vatandaşlık uygulaması gözden geçirilmeli
Prof. Dr. Ata ATUN | 15 Mart 2019, Cuma
Hala daha Rum’dan medet uman kişilerin uygulamaya koydukları ve ısrarla sürdürmek istedikleri “Vatandaş yapmama” politikaları, özellikle de Türkiye’den gelen kardeşlerimizi ve soydaşlarımızı dı...
Rumların doğal gaz hikâyesi
Prof. Dr. Ata ATUN | 8 Mart 2019, Cuma
Rumların doğal gaz hikâyesi
Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs adasının Kuzey yarısında yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’yi yok sayarak tek taraflı ilan ettikleri egemenlikleriyle, tek başlarına anlaşmalar ya...
KKTC'ye Hocalı Soykırım Anıtı dikilmeli
Prof. Dr. Ata ATUN | 1 Mart 2019, Cuma
1992 yılının 25 Şubat’ı 26 Şubata bağlayan gecede ve o meşum günün sabahında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli kenti olan Hocalı’da yaşanan soykırım, insanlığın yüz karası. 20. Yüzyıl...