Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Prof. Dr. Ata ATUN | 24 Ağustos 2018, Cuma

Güney Kıbrıs’ın çarpık ilişkileri

Paylaş  
20
12
19

Türkiye’de gerçekleşen anayasal değişiklikten sonra Türkiye’ye yapılan ABD kökenli silahsız saldırıları anlamak için birkaç adım geriye çekilip o noktadan gelişmeleri izlemek ve neler döndüğünü anlamak gerekiyor.

Güney Kıbrıs uzun zamandır Rusya kökenli kara paranın aklanmasında kullanılan bir çamaşır makinesi görevi yapmakta. Kara para ile ilgili yapılan uluslararası araştırmalarda, Güney Kıbrıs ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Panama kayıtlarında ve Panama kökenli evraklarda tamı tamına 530 bin 937 kez, Güney Kıbrıs’ın en büyük bankası olan Bank of Cyprus (Kıbrıs Bankası) ise tam 4 bin 657 kez para hareketleri ile ilişkilendirilmiş.

Rusya’nın en büyük alüminyum şirketi olan “Rusal”ın kurucusu olan Oleg Deripaska, 2006 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına Avrupa Birliği devletleri ile özel görüşmeler yapmak ve gizli işler çevirmekle görevlendirilen Paul Manafort'a, -her yıl yaptığı gibi- rüşvet ve hediyeler vermek, rüşvet adı altında komisyonlar ödemek, görevli memur satın almak ve aracılar oluşturmak amaçlı, 10 milyon ABD Dolar tutarındaki ödemelerini Bank of Cyprus vasıtası ile yaptı.

Paul Manafort ve ortağı Rick Gates’in, Bank of Cyprus’da ve 2013 yılında satın aldıkları Cyprus Popular Bank’da (Kıbrıs Halk Bankası) en az 15 tane farklı isimler altında banka hesapları olduğu ve para transferlerinin bu hesaplar üzerinden yapıldığı, kara para aklama konusunu araştırmak üzere kurulmuş Robert Mueller başkanlığındaki soruşturma ekibinin yaptığı özel bir oturumunda sunulan resmi evrakların yer aldığı, ABD’nin en ünlü ve güvenilir gazetelerinden bir tanesi olan National Herald’da yayınlandı.

Robert Mueller başkanlığındaki soruşturma ekibi, kapsamlı araştırma ve soruşturma sonrasında Manafort ve Gates aleyhinde hazırladığı 12 maddelik ithamnamede, her ikisini de kara para aklama ve ABD'ye karşı komplo kurmakla suçladı.

Başkan Trump’ın 2017 yılında Ticaret Bakanı görevine getirdiği milyarder işadamı Wilbur Ross, bir grup ABD'li ve Avrupalı yatırımcıyı, Bank of Cyprus’ın batmanın eşiğine geldiği 2014 yılında, 1.3 milyar dolarlık hisselerini satın almalarına öncülük etti. Bu hisse alımından sonra Ross, yüzde 17’lik pay ile bankanın en büyük hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. 2017 yılında Trump’ın kabinesinde Ticaret Bakanı olarak yer alınca Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini aynı ekip içindeki bir başka arkadaşına devretti. Ross’un Yönetim Kurulundaki ilk eşbaşkanı, Putin tarafından görevlendirilmiş, Putin’in eski bir dostu ve eski bir KGB ajanı olan Vladimir Strzhalkovsky oldu. 2015 yılında Strzhalkovsky'nin eşbaşkanlık görevini, Viktor Vekselberg'in Renova Grubunda stratejik projelerin yöneticisi ve Rusal şirketinin Yönetim Kurulu üyesi olan Maksim Goldman aldı.

DCReport.org sayfasında yer alan bilgilere göre Viktor Vekselberg, Rusya’nın en zengin iş adamlarından bir tanesi ve 2017 kayıtlarına göre Bank of Cyprus’un yüzde 9.3’lük hissesine sahip. Vekselberg’le birlikte Rusya’nın bir diğer zengin iş adamı olan ve “Gübre Kralı” olarak bilinen Dmitry Rybolovlev de Bank of Cyprus’un yüzde 3.3’lük hissesine sahip.

Başkan Trump’ın bu düzen ile ilişkisi tam da burada başlıyor.

Gübre Kralı Rybolovlev, Trump’un Palm Bach’deki büyük malikanesini 95 milyon dolara satın alarak Trump’ın 4 yıl içinde emlaka yaptığı 41 milyon dolarlık yatırımdan 54 milyon dolar kar etmesini sağladı. Gerçekte bu alım Trump’ı iflastan kurtarma operasyonuydu. O dönemde Trump, tek destekçisi kalan Deutsche Bank’ı, 40 milyon dolarlık emlak kredisini ödememek için dava etmişti.

Wilbur Ross Bank of Cyprus’un Yönetim Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılınca Deutsche Bank’ın 2002-2012 yılları arasında İcra Kurulu Başkanı olan Josef Ackerman onun yerini aldı. Aynen Goldman gibi, Ackermann da 2014 yılında Viktor Vekselberg’in sahibi olduğu Renove Management şirketinin Yönetim Kuruluna üye olarak göreve başladı.

Amerikan bankaları tarafından kara listeye alınan Trump, taze para için Deutche Bank’a başvurdu ve 1990 yılından başlamak üzere kendisine toplamda 3 milyar dolar kredi verdi. An itibarı Trump’ın toplamı 2024 yılında kapatılmak üzere 364 milyon dolar borcu bulunmakta.

Ackermann’ın İcra Kurulu Başkanlığı döneminde Deutsche Bank Güney Kıbrıs, New York ve Moskova şubeleri kanalı ile yaklaşık 10 milyar dolarlık Rusya menşeli kara para akladı ve bu nedenle de ABD ve İngiltere mahkemelerine 670 milyon dolardan fazla ceza ödedi. Bir başka Rus milyarder olan Yuri Milner ise damat Jared Kushner’in kardeşi ile birlikte sahibi olduğu Cadre şirketinin ortağı.

Kimin eli kimin cebinde pek belli değil ama ABD’nin, Fransa’nın, Almanya’nın ve Rusya’nın ellerinin Güney Kıbrıs’ın cebinde olduğu kesin. Kıbrıs konusunda katliamlar sürerken niye BM Güvenlik Konseyinde Rumların suçlanmadığı, niye Annan Planı Referandumundan sonra BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın “Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonlar kaldırılsın” içerikli raporunun yayınlanamadığı, niye Trump’ın GKRY’ye kendisinden evvelki yönetimlerin koyduğu silah satışı yasağını kaldırdığı belli oluyor bu çapraşık ilişkilerden dolayı.

KKTC olarak varoluş yolumuzun sadece anavatanımız Türkiye ile birlikte olmaktan geçtiği kesin. Başka türlüsünde her haktan yoksun, illaki ikinci veya üçüncü sınıf vatandaşlar olacağımız apaçık gün gibi ortada…

Değerli okuyucularımın mübarek Kurban Bayramını kutlar, nice mutlu, sağlık ve huzur dolu bayramlar yaşamalarını dilerim…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Kasım 2018, Cuma    Cumhuriyetimizi anavatana borçluyuz
14 Kasım 2018, Çarşamba    İzini bırakıp giden babam Hakkı Atun
2 Kasım 2018, Cuma    Yunanistan’ın Ege ve Kıbrıs siyaseti değişiyor
26 Ekim 2018, Cuma    Kıbrıs sorunu çözüm kulvarında
19 Ekim 2018, Cuma    Diplomaside almadan verilmez
12 Ekim 2018, Cuma    ABD nereye gidiyor
5 Ekim 2018, Cuma    Uluslararası Adalet Mahkemesi’nden sürpriz karar
28 Eylül 2018, Cuma    Rumların garantörlük aldatmacası
21 Eylül 2018, Cuma    Dolara bağımlılıktan kurtulabilir miyiz?
14 Eylül 2018, Cuma    Hani 21. yüzyılda garantörlük yoktu?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cumhuriyetimizi anavatana borçluyuz
Prof. Dr. Ata ATUN | 16 Kasım 2018, Cuma
Bugün 35. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti kolay kurulmadı. Soykırıma uğrayan Kıbrıs Türkleri, gözyaşı, göçler, geleceği kaybetmek, ata topraklarını terk etmek, her tür saldırıya direnmek ve ş...
İzini bırakıp giden babam Hakkı Atun
Prof. Dr. Ata ATUN | 14 Kasım 2018, Çarşamba
İzini bırakıp giden babam Hakkı Atun
Rahmetlik Babam Prof. Dr. İbrahim Hakkı Atun bundan tam dokuz sene evvel Allah’ın Rahmetine kavuştu, sessiz, sakin ve yüzünde bir gülümseme ile. Sabah uyandığımızda bizi çoktan bı...
Yunanistan’ın Ege ve Kıbrıs siyaseti değişiyor
Prof. Dr. Ata ATUN | 2 Kasım 2018, Cuma
Yunanistan’ın Ege ve Kıbrıs siyaseti değişiyor
Yunanistan Başbakanı AleksisÇipras’ın. Dışişleri bakanı Kocias’ın istifasından sonra Ege adaları, Balkanlar, Türkiye ve Kıbrıs'a ilişkin konulardan sorunlu tek yetkili h...