Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BÜYÜKKONUK 31 Ocak 2012, Salı 13:27
banner

KTMMOB: "Büyükkonuk - Yedikonuk bölgesi yasayla koruma altında"

KTMMOB: Büyükkonuk - Yedikonuk bölgesi yasayla koruma altındaKıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), petrol dolum ve depolama tesisi yapılması düşünülen Büyükkonuk-Yedikonuk bölgesinin Anayasa ve ilgili diğer yasalarla koruma altında olduğunu belirterek, “Bu yatırım düşüncesini şiddetle kınıyoruz” dedi.
Paylaş  
56
63
54
2

KTMMOB Genel Başkanı Ahmet Ömer Çağnan yazılı açıklamasında, Büyükkonuk- Yedikonuk bölgesi ve sahillerinin adanın bugün “en bakir, el değmemiş, doğa ve çevre zenginliği açısından benzeri olmayan” bir bölge olduğunu belirterek, “KKTC için hiçbir ekonomik getirisi olmayacak, çevre düşmanı böylesi bir tesisin, Kıbrıs’ın en güzel doğal bölgesine kurulmak istenmesinin amacı anlaşılamamıştır” dedi.

KKTC Anayasası’nın 38., 39. ve 40. maddeleri ile, Fasıl 59 Sahilleri Koruma Yasası’nın, 55/89 İmar Yasası altında 25/10/2004 tarihinde yayınlanan “Tatlısu – Büyükkonuk Emirnamesi” ile bölgenin koruma altında olduğu, ayrıca ilgili alanın birinci derece Eko Turizm Bölgesi ilan edildiğini belirten Çağnan, “Bölgenin gelişimi ve ekonomik öncelikleri belirlenmiştir. KKTC Anayasası ve ilgili diğer yasalarla bölge koruma altındadır” ifadelerine yer verdi.

Çağnan şunları kaydetti:

“KTMMOB 55/89 İmar Yasası 37. maddesi uyarınca hazırlanması emredilen ‘Ülkesel Fiziki Plan’ın süratle ilgili tüm kesimlerin işbirliği ile hazırlanarak ülkemizin sürdürülebilir ekonomik kalkınma hedefleri ile gelişmesi için önü açılmalıdır.  Kuzey Kıbrıs coğrafi konumu, doğa zenginliği, tarihi ve kültürel zenginlikleri ve pek çok yönüyle cazibe merkezidir. Ülkemiz kaynaklarının kullanımına yönelik sürdürülebilir planlarımızın hazırlanması zorunludur. Ülkesel Fiziki Planını 1991 yılından beri hazırlamayanlar ve bunu hazırlatmayanlar da bu çevre katliamı konusunda çok daha fazla suçludurlar.

Birliğimiz yapılacak bütün çalışmalara bütün gücüyle katkı koymaya hazırdır.”

TAK


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
31 Ocak 2012, Salı
Doğa Yeşil         - lefkoşa
Bu sağduyulu sözleri Mimarlar diyor. Ki normalde mimarlar dünyada ağacın ormanın düşmanı olarak bilinir. Demek ki Aklın Yolu Bir. Çok güzel bir açıklama olmuş KTMMOB'u kutlarım. O bölge zaten ulusal park ve dünya miraslarındandır. - world heritage area. Oraya böyle bir tesis uygun değil.

31 Ocak 2012, Salı
İNŞAAT MÜHENDİSİ         - MAĞUSA
BİR ŞEY GALMADI..HİÇ BİR ŞEY YAPACAĞINIZ DA YOK!.BOŞUNA GONUŞMAYIN.....

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sennaroğlu: "Sağlık alanında yürütülecek her çalışmayı destekliyoruz"
image Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu Mehmetçik Sağlık Ocağını ziyaret etti.
Kaplıca-Büyükkonuk yolunda toprak kayması!
image Kaplıca-Büyükkonuk yolu üzerinde toprak kayması gerçekleşti.
Büyükkonuk'ta üreticilere zeytin yetiştiriciliği ve budama eğitimi verildi
image Tarım Dairesi, Büyükkonuk köyünde zeytin yetiştiriciliği ve budama konusunda eğitim çalışması düzenledi.