Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LAPTA 11 Mayıs 2017, Perşembe 07:26
banner

'Gorno Tepesi'nde yapılması planlanan 'Teleferik Projesi' izni iptal edildi

'Gorno Tepesi'nde yapılması planlanan 'Teleferik Projesi' izni iptal edildiLapta Belediyesi tarafından, Karşıyaka bölgesindeki “Gorno Tepesi” olarak bilinen bölgede yapılması planlanan ‘Teleferik Projesi’ için verilen Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi.
Paylaş  
99
102
103
1

Cansu Yarışan

Lapta Belediyesi tarafından, Karşıyaka bölgesindeki “Gorno Tepesi” olarak bilinen bölgede yapılması planlanan ‘Teleferik Projesi’ için verilen Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi.

Bakanlar Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantının ardından Orman Yasası’ndaki yasal mevzuatların yeterli olmaması gerekçesiyle projenin gerçekleştirilmesi adına verilen ön izin gözden geçirilerek iznin iptaline karar verilmesiyle, Yüksek İdare Mahkemesi’ndeki dava, Savcılığın beyanı ve kararın iptalinin ardından geri çekildi.

Kıbrıs Postası’na konuşan Avukat Emre Efendi ise yasal bir zemini olmayan ‘Teleferik Projesi’nin hayata geçirilmesine vatandaş olarak karşı olduğunu dile getirerek Yüksek İdare Mahkemesi’ne Bakanlar Kurulu’nun Lapta Belediyesi’ne verdiği izin geri çekilmesi adına yaklaşık 10 gün önce başvurduğunu ve bu mücadeleye siyaseti karıştırma amacı olmayarak sadece bir vatandaş olarak karşı çıktığını anlattı.

Lapta Belediyesi tarafından, Karşıyaka bölgesindeki “Gorno Tepesi” olarak bilinen bölgede yapılması planlanan ‘Teleferik Projesi’ için Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi.

Hayata geçirilmesi planlanan ‘Teleferik Projesi’nin bulunduğu bölgenin yüksek orman alanı sınıfında olduğundan özel kişilere devredilmesi veya uzun vadeli kiralanmasının yasal olarak mümkün olmadığı, ilgili Bakanlar Kurulu kararında parsel numaralarının yanlış olduğu, teleferik yapılmasıyla ilgili çalışmalarda çevresel risklerin göz önünde bulundurulmadığı gibi gerekçelerle, Lapta sakinleri ve Belediye Meclis üyesi ve Avukat Emre Efendi tarafından projeye karşı çıkılarak, Bakanlar Kurulu’nun Lapta Belediyesi’ne verdiği izni geri çekmesi yönündeki talep Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşınmıştı. Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantının ardından Orman Yasası’ndaki yasal mevzuatların yeterli olmaması gerekçesiyle projenin gerçekleştirilmesi adına verilen ön izin gözden geçirilerek iznin iptaline karar verilmesiyle, Yüksek İdare Mahkemesi’ndeki dava, Savcılığın beyanı ve kararın iptalinin ardından geri çekildi.

EFENDİ: VATANDAŞ OLARAK KARŞI ÇIKTIM, YAPTIĞIMIZ MÜCADELEYE SİYASETİ ALET ETMEK AMACIMIZ YOK”

Kıbrıs Postası’na konuşan Avukat Emre Efendi ise yasal bir zemini olmayan ‘Teleferik Projesi’nin hayata geçirilmesine vatandaş olarak karşı olduğunu dile getirerek Yüksek İdare Mahkemesi’ne Bakanlar Kurulu’nun Lapta Belediyesi’ne verdiği izin geri çekilmesi adına yaklaşık 10 gün önce başvurduğunu söyledi. Lapta sakinlerinin de karşı çıktığı projenin yasal olarak mümkün olmadığını ifade eden Efendi, sözlerine şöyle devam etti:

“Bakanlar Kurulu’nun Lapta Belediyesi’ne verdiği izni Orman Yasası’ndaki yasal mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle verilen iznin iptaline karar verdi.

Yüksek İdare Mahkemesi’nde iznin iptal olması yönünde açılan dava ise kararın iptali ile geri çekildi. Lapta Belediyesi’nin sosyal medya üzerinden projenin Orman Yasası’ndaki yasal mevzuatların uygun olmadığı gerekçesiyle iptal edildiğini duyurması ise yenilgiyi hafifletmek ve bir nedene bağlamak amacıyla yapılmış bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Bir vatandaş olarak bu projeye, ormanlık alanların peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğimizi ve yasal olarak mümkün olmadığını kanıtlamak adına karşı duruş sergiledim. Yaptığımız mücadeleye siyaseti alet etmek amacımız yok”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
3
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Mayıs 2017, Perşembe
Alexy Flemming         - Massachusetts
Avukat Emre,

Teleferik Projesini,
- yüksek orman alanı sınıfındaki bölgede, BELEDİYE TARAFINDAN yapılıp işletilse;
- Bakanlar Kurulu kararında parsel numaraları DOĞRU olsa;
- Çevresel riskler göz önünde bulundurulsa;

destekler misin yoksa yine karşı mı olur musun?

Paris'te Eyfel kulesine çıkan turistler sayesinde belediye ihya oluyor.

Teleferik projesinden elde edilecek gelirle, Lapta altyapı üstyapı olarak mükemmel hale getirilse, fena olmaz mı?

Ordu'da da teleferik var, para basıyor. Vatandaş teleferiğe binip, dağın en yüksek yerlerine bir anda ulaşıyor, temiz havadan ciğerleri bayram ediyor. Bi oraları da gör incele istersen.

Hem teleferik yapıldığında, altında kalan civarda yüksek bina yapımını da doğal olarak engelliyor, yatay geişimi teşvik ediyor.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Bu yol tehlike saçıyor!
image Kozanköy - piknik alanı arasında kalan yol tehlike saçıyor.
'Dönüşüm Muhteşem Olacak' adlı oyun Lapta'da sahnelenecek
image Lapta Beldesi Kültür ve Dayanışma Derneği bünyesindeki Limon Çicekleri Amatör Tiyatro Ekibi, 'Dönüşüm Muhteşem Olacak' oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor.
Akıncı: 'Tarihi ve doğal çevreyi gözümüz gibi koruyarak geleceğe saklamak boy...
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tarihi ve doğal çevrenin gelecek kuşaklara aktarılacak bir miras olduğunu belirterek, “tarihi ve doğal çevreyi gözümüz gibi koruyarak geleceğe saklamak boynumuzun borcu olmalıdır” dedi.