Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> VADİLİ 3 Nisan 2016, Pazar 13:00
banner

Vadili Kadınlar Kültür ve Sanat Derneği, Belediye Başkanı'nı gece eylemi ile protesto etti...

Vadili Kadınlar Kültür ve Sanat Derneği, Belediye Başkanı'nı gece eylemi ile protesto etti...Vadili Kadınlar Kültür ve Sanat Derneği, Belediye Başkanı’nı gece eylemi ile protesto etti…
Paylaş  
188
205
166
0

Vadili Kadınlar Kültür ve Sanat Derneği (VAKAD) üyeleri ve köylüler, geçtiğimiz akşam ellerinde pankartlarla Belediye Başkanı Mehmet Adahan’ı protesto ettiler.

Vadili Kadınlar K.S. Derneği'nden verilen bilgiye göre, sokağa atıldıkları binanın önünde toplanan kadınlar, sloganlar atarak köy meydanına kadar yürüdüler. Kadınların taşıdığı pankartlarda “Adahan, belkediye senin değil, Vadili halkınındır…”“Vadili kadınlarını sokağa atan başkan”“koca belediye seni sığmadı mı?” şeklindeki ifadeler dikkat çekti.

Dernek Başkanı Leyla Vurgun, eylemde yaptığı açıklamada; derneklerinin kullanımında bulunan köy içindeki belediyeye ait binadaki bir odadan atıldıklarını, kendilerine haber verilmeden kilidin kırılarak içeriye girildiğini, eşyalarının bir kenara atıldığını ve tabelalarının da yerinden söküldüğünü söyledi.

Belediye Başkanı’nın kadınların desteğini alarak bu göreve başladığını, kendilerine birçok sözler verdiğini, ancak ne gençler, ne de yaşlılar için bir şey yaptığını belirten Leyla Vurgun, şunları söyledi:

“Sayın Başkan, bizi bu binadan söküp attı. Bu Vadili kadınlarına saygısızlıktır, hakarettir. Kendisi, kulübümüze de destek vermedi. Hatta orayı darmadağın etti. Ama başka bir derneğe destek veriyor. Bize bir odayı çok gördü. Kocaman belediye kendisini sığmadı…”

Dernek Başkanı Leyla Vurgun, bu konunun polislik olduğunu, Başkan’ı polise şikâyet ettiklerini, polisin gelip olayı incelediğini ve hukuk yolunu izlemekten kaçınmayacaklarını söyledi.

Vurgun, kendilerinin sadece çalışacak bir ortam istediklerini, başka bir yer göstermesi halinde bunun da yeterli olacağını, ancak Başkan’ın Belediye meclisi üyelerine de haber vermeden kendileri ile çatışmayı tercih ettiğini söyledi.

Vadili Belediyesi’nin Vadili Kadınlar Kültür ve Sanat Derneği’nin (VAKSAD) faaliyetlerini yürüttüğü odasına el koyması ve tabelasını indirmesi köylülerin de tepkisine neden oldu.

Yaklaşık 30 Vadilili dün akşam saat 20.00’da derneğin el koyulan odasının önünde toplanarak sloganlar eşliğinde köy meydanına yürüdü.Vadili Kadınlar Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Leyla Vurgun, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan’ı faaliyetlerini yürüttüğü odalarına el koyması ve derneklerinin tabelasını indirmesi nedeniyle kınadı. Vurgun, Adahan’ı kadınları sokağa atmakla suçladı. Köylü erkeklerin de katıldığı eylemde kadınlar; “Binamızı İsterik” sloganları atarken, “Koca Belediye Seni Sığmadı Mı?”, “Kadınlar Sokakta Yer Göster”, “Adahan Belediye Senin Değil, Vadili Halkınındır” ve “ Vadili Kadınlarını Sokağa Atan Başkan” yazılı pankartlar taşıdılar. Yürüyüş sırasında çok sayıda köylü alkış tutarak derneğin eylemine köylü alkış tutarak derneğin eylemine destek verdi.

Eylemde basın açıklaması okuyan Vadili Kadınlar Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Leyla Vurgun, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan’ın belediye meclis üyelerine bilgi vermeden, derneklerine faaliyetlerini yürütebilecekleri başka bir yer göstermeden tabelalarını yerinden söküp atmasını, odalarının kilidini kırmasını ve eşyalarını yığmasını kınadıklarını söyledi. Vadili Belediyesi’nin bu davranışının Vadilili kadınlara bir hakaret ve saygısızlık olduğunu söyleyen Leyla Vurgun, Mehmet Adahan’ın başkanlık mevkisine gelebilmek için kadınların da desteğini aldığını ancak Adahan’ın kadınları sokağa atmakla suçladı. Belediyeciliğin sadece çöp toplamak olmadığını anlatan Vurgun, Vadili Belediyesi Başkanı Adahan’ın söz verdiklerini yapmadığını iddia etti.

Leyla Vurgun, köyün spor kulübünün belediyeden gerekli desteği görmemesi nedeniyle darmadağın olduğunu öne sürerken başkanın sadece Herkes İçin Spor Derneği’ni desteklediğini iddia etti. Belediyenin köylü gençleri ve köyün yaşlıları için herhangi bir hizmet yapmadığını ifade eden Vurgun, belediyenin köylü kadınların başarılı olmamaları için elinden geleni yaptığını öne sürdü.

Leyla Vurgun; “Biz bugüne kadar kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavurduk. O bir odayı çok gördü. Koca belediye onu sığmadı. İstediğimiz sadece kadınların faaliyetlerini sürdürmeleri için bir yerdir” diye konuşarak sözlerine son verdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Atakan: "Sıkıntılı noktalar tamir edilerek kışa hazır hale getirilecek"
image Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile birlikte Vadili Belediyesi'ne ziyaret gerçekleştirerek, sıkıntılı noktalar tamir edilerek kışa hazır hale getiri...
Bisiklet sürerken aniden rahatsızlanarak hayatını kaybetti
image Turunçlu - Vadili yolu üzerinde bisikletle seyreden Mümtaz Ahmad, aniden rahatsızlanarak hayatını kaybetti.
Vadili'de ani ölüm... 64 yaşındaki Yıltan Cumhur hayatını kaybetti
image Vadili’de dün akşam saat 23.50 sıralarında aniden rahatsızlanan 64 yaşındaki Yıltan Cumhur yaşamını yitirdi.