Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GEÇİTKALE 13 Ağustos 2011, Cumartesi 14:40
banner

Geçitkale’de 22 gence kırsal kesim arsası dagıtıldı

Geçitkale’de 22 gence kırsal kesim arsası dagıtıldıBaşbakan İrsen Küçük, Kıbrıs Türk halkının toprağına sahip çıkıp vatan yaptığını vurgulayarak, “Toprak varsa vatandır! Bu topraklara gençlerimizin de tırnaklarını yapıştırması ve topraklarımıza sahip çıkarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkması en doğal haklarıdır” dedi.Geçitkale’de dün düzenlen törenle, belirlenen kriterler çerçevesinde hak sahibi olan 22 gence kırsal kesim arsaları verildi.
Paylaş  
57
76
59
1

Arsa dağıtım töreninde Başbakan İrsen Küçük yanında, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Turizm, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Ahmet Eti, Milletvekili Afet Özcafer, Geçitkale Belediye Başkanı Kıvanç Buhara, Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ ve bazı bürokratlar, hak sahipleri ve vatandaşlar hazır bulundu.

Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Yapılan konuşmaların ardından 22 gence kırsal kesim arsası belgeleri takdim edildi.

BUHARA

Geçitkale Belediye Başkanı Kıvanç Buhara yaptığı konuşmada, Geçitkale’de arsa için müracaatın çok olduğunu, hak sahibinin de çok olduğunu, şu ana kadar tespit edilebilen arsaların yeterli olmayacağının bilincinde olduklarını belirterek, “Mevcut araziler taranacak ve süratle çalışma yapılarak diğer hak sahibi gençlerimize de arsa verilecektir” dedi.
Bir yeri sevmenin toprakla başladığını kaydeden Buhara, “Gençlerimizin göç etmeyeceği, ‘ben buralıyım’ diyebileceği bir karış toprak, o arsacıktır gençlerimizi buraya bağlayacak olan. Onun için gençlerimize bu arsaların verilmesine devam edilecektir. Yalnız şunu belirtmek istiyorum. Bazı gençlerimizin maddi sorunu da vardır. Bu gençlerimizin bu arsalarına ev yapabilmeleri için bu maddi sorunu da hükümetimizin çözmesini isteriz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada, aralıksız olarak arsa dağıtımlarına her hafta devam ettiklerini, arsa dağıtma ve sosyal konut olayının, Ulusal Birlik Partisi’nin bu ülkeye verdiği en büyük hizmetlerden birisi olduğunu belirtti.

Bu arsaların tamamen yasalarda belirtilen kriterlere göre tespit edilerek verildiğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, “Bugün 22 gencimize arsalarını veriyoruz. 122 arsa daha olsa bu gençlerimize yine yetmez. Ancak biz gençleri mağdur etmemek için 22 gencimiz ile başlıyoruz, diğerleri için de arsa yerleri tespit çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Çavuşoğlu, Geçitkale’nin gelişmesi, kentleşmesi ve hayat standartlarının yükselmesi için çalışmalara devam edeceklerini ifade ederek, “Temennimiz; bu gençlerimizin evlerini yapmaları, sağlıklı ve mutlu bir şekilde bu evlerinde hayatlarını sürdürmeleridir” şeklinde konuştu.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de yaptığı konuşmada, gençlerin kendi evlerini, kendi topraklarında, kendi ailelerinin yanında yapmaları için arsa dağıtımlarına devam ettiklerini belirterek, “Amacımız; insanımızın şehirlerde toplanması değil, bulundukları yörelere sahip çıkmalarını sağlamaktır” dedi.

1960 Anlaşmaları’nda Türk - Rum devleti kurulurken toprağın çok önemli bir konu olduğunu hatırlatan Başbakan Küçük, “O dönemde bize % 30 toprak verilmişti. % 30 hak sahibi olmuştuk. Biz bu topraklara sahip çıkarak, bu toprakları vatan yaptık. Toprak varsa vatandır! Bu topraklara gençlerimizin de tırnaklarını yapıştırması ve topraklarımıza sahip çıkarak,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkması en doğal haklarıdır” dedi.
KKTC’de dağıtılan arsaların ve yapılan sosyal konutların % 95’inde UBP’nin imzası olduğunu söyleyen Başbakan Küçük, “Herkesin; ev, toprak, mal, mülk sahibi olmasını istiyoruz. Bugün bakıldığında KKTC insanının % 70’inin toprak varlığı vardır. Bu da dünyada büyük bir orandır. CTP döneminde pahalılaştırılan arsa ücretlerini biz gençlerimizin arsa sahibi olabilmeleri için yeniden aşağılara çektik. İşte Ulusal Birlik Partisi farkı budur” şeklinde konuştu.

TAK


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Ağustos 2011, Cumartesi
Kıbrıslı Göçmen         - Kıbrıs
kimin malını kime dağıtıyor?

banner
banner
banner
banner
banner

Tohum bombaları yeryüzüyle buluşuyor 
image Geçitkale Belediyesi, nisan ayından bu yana sürdürdüğü "Yerel Üretim Ata Tohumlarının Ekimi" projesini hava araçlarını kullanarak toprakla buluşturmaya hazırlanıyor.
4. Geçitkale Kültür ve Sanat Festivali başlıyor
image Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek Geçitkale Kültür ve Sanat Festivali, cuma akşamı başlıyor.
Meteoroloji Dairesi: "En fazla yağış metrekareye 61 kg ile Geçitkale'de gözle...
image Dün en çok yağış metrekareye 61 kg ile Geçitkale'de ölçüldü.