Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BEYARMUDU 25 Eylül 2016, Pazar 10:47
banner

Beyarmudu'nda 'tapu ölçümü' karmaşası

Beyarmudu'nda 'tapu ölçümü' karmaşasıTapu ve Kadastro Dairesi tarafından köyün kuzey kısmındaki bazı arazilerde yapılan ölçümlerde, parsellerin 20 metre güneye doğru kaydırılması, köylülerin arazilerinin birbirine karışmasına neden oldu.
Paylaş  
124
144
124
0

banner

Beyarmudu’nda ‘tapulu arazi’ sorunu yaşanıyor. Tapu ve Kadastro Dairesi tarafından köyün kuzey kısmındaki bazı arazilerde yapılan ölçümlerde, parseller 20 metre güneye doğru kaydırıldı, köylülerin arazileri birbirine karıştı.

Birçok köy sakini, kendilerine ait olduğunu belirttikleri arazinin, komşularının arazisine geçtiği, komşularının arazisinin de köyün merkezine doğru başka arazilere kaydığını, bunun da köy genelinde çok ciddi sorunlara neden olacağını dile getirdi.
Yıllardır sınırları belirlenmiş ve yatırım yaptıkları arazilerinde yeni ölçüm yapıldığı ve demirle işaret konulduğunu söyleyen köy sakinleri, bu ölçümlerin kabul edilemez olduğunu ve yasal yollara başvuracaklarını vurguladı.

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip’in konuyu Tapu Dairesi yetkilileriyle görüştüğünü ve ciddi bir sorunla karşı karşıya kalındığını aktardığı belirtildi.

Bu arada konuyla ilgili Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Tapu Dairesi yetkilileri ve İçişleri Bakanı Kutlu Evren ve bakanlık yetkililerine ulaşılamadı.

“Sınırlar 20 metre kaydırıldı”

YENİDÜZEN’e konuşan Mehmet Altınay ve Ersen Akbaşak, Tapu Dairesi’nin 7 dönümlük bir özel araziyi, yıllar önce hali arazi olarak başka bir şahıslara verildiğini ve koçana işlendiğini savunarak, şimdi bu araziyi bulmak için yeniden ölçüm yapıldığını söyledi. Ölçüm işlemlerinin 20 metrelik sınır mesafesiyle güney istikametine doğru yapıldığını aktaran Altınay ve Akbaşak, bunun köyün merkezine doğru kayacağını ve evlerin arazilerinin birbirine gireceğini ileri sürdü.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tapu haritasına göre esas sınırların belli olduğunu haritada gösteren Altınay ile Akbaşak, yeniden değerlendirme yapılarak bütünsel bir yaklaşım istediklerini ifade etti.

“Yeniden genel ölçüm yapılmalı”

“Uydu ve zincir uygulamasıyla arazilerde ölçüm yapıldı. Bu ölçümlere göre sınır kaymalarının 60 ila 90 cm arasında olması gerektiğini söylediler ama böyle bir şey yok” diyen Altınay ve Akbaşak, 20 metrelik bir mesafe ile sınırların kaydırıldığını aktardı. Bölgedeki eski su kuyusunun bulunduğu yerden ölçüm yapılmadığını, yeni su kuyusuna göre yapıldığını düşünen bölgeli, Tapu Dairesi’nden yeniden genel bir ölçüm yapılmasını talep etti.

20 yıl önce hali arazi üzerinde yapılan bir hatanın bedelini şimdi köylüye ödetmek istediklerini savunan Akbaşak ve Altınay, bu işin çok ciddi olduğunu, İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda farklı çözüm üretmesi gerektiğini vurguladı.

Yurttaş ne dedi? Yurttaş ne dedi?

Ersen Akbaşak:

“Ben çobanlık yaptım buraları çok iyi biliyorum. Benim bahçeme bir direk diktiler, kuyunun oradan buraya zincirle 90 ayak olmasına rağmen 40 ayak bıraktılar. Tapudan bir adam Kaymakamlıktan izin alıp ölçüm yaptı. Ölçüyü kuzeyden güneye doğru yaptılar ama bunu yaparken doğu ve batı kısımları da içine alarak yapıldı. Yıllardır burada bulunan taşlardan bile sınırlar bellidir. En son Tapu Dairesi’nden adam geldiği zaman benden Kıbrıs Cumhuriyeti’nin parsel haritasını istedi. Haritayı 3 gün inceledi ve bir problem olmadığını belirtti. Yıllar önce tapu bize işaret koymuştu, şimdi yine koydular. Daha önce koyduklarını söktüm attım. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi haritasına göre ölçüm yapılmaya başlandığı arazide bir köşe var ama yapılan bu son ölçümde üç köşe oluşturuldu. Kuzeyden güneye ölçüm yapıldığında güneye, güneyden kuzeye yapıldığını kuzeye kayar. Bu ölçümde ise hem güneye hem doğuya hem de batıya doğru kaydı. Uydu ve zincir uygulamasıyla arazilerde ölçüm yapıldı. Bu ölçümlere göre sınır kaymalarının 60 ila 90 cm arasında olması gerektiğini söylediler ama böyle bir şey yok. Bunlar koçandaki yeri hali arazi gösterdiler, verdiler. Mal sahibi burada olmadığı için şikayette bulunmadı ve koçana işlediler. Şimdi o 7 dönümlük tarlayı bulamadıkları için komşuların sınırlarını kaydırarak bunu sağlamaya çalışıyorlar. Bu kaymayla bütün köyün yeri oynayacak”

Mehmet Altınay:

“Esas ölçüm noktası neresidir belli değil. İngiliz’in beyaz taşları (milleri) var esas sabit nokta onlardır. Kuzeyden güneye doğru ölçüm yaparlar, tam tersini yapsalar bulacaklar. Ben 2002 yılında ölçüm yaptırdım ve buna göre arazimi üçe böldürdüm. Su kuyumu da içine alarak haritaya ve koçana işlettim. Benim 200 tane zeytin ağacım var. 15- 16 yıl sonra bana Tapu Dairesi yanlış ölçüm yapıldığını, su kuyusunun da bulunduğu 20 metrelik alanın benim yerim olmadığını söyledi. Ağaçları ne yapacağımı sordum, bana kurutmamı ve başka su kuyusu kazmamı söylediler. Bu konuyu İçişleri Bakanlığı yetkililer ve Tapu Dairesi ile görüştük. Yeniden değerlendirmeye alacaklarını söylediler ama işlemler devam ediyor. Biz işlemleri durdurmalarını ve yeniden değerlendirmelerini istedik. Çünkü eski ölçümleri dikkate almadılar. Ben uzmanlarla görüştüm parsellerin tümünün gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Tapudaki adamlar ısrarla bu işi yapmaya çalışıyor. Eğer 15- 20 metre sınır kayması yapılırsa, evler birbirleriyle iç içe olacak.

Didem Menteş - Yeni Düzen


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Kaçak avlanan iki kişiye yasal işlem
image Av koruma ekipleri kaçak av yapan 2 kişiyi yakaladı.
Güney'den geldi, eczaneden ilaç çaldı
image Güney Kıbrıs'ta ikamet eden 68 yaşındaki S.F. Beyarmudu'nda bir eczaneden 90 TL değerindeki ilacı çaldı.
Beyarmudu Belediyesi 9. Patates Kültür Sanat Festivali balıkçılık ve avcılık ...
image Beyarmudu Belediyesi 9. Patates Kültür Sanat Festivali kapsamında balıkçılık ve avcılık yarışmalarını kazananlara Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip tarafından kupaları verildi.