Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YENİBOĞAZİÇİ 11 Haziran 2014, Çarşamba 11:00
banner

Cemal Biren: "Herkese eşit davrandım"

Cemal Biren: Herkese eşit davrandım“CTP’li olmama rağmen idari amirimi UBP’den birini atadım” diyen Yeniboğaziçi Belediye Başkanı ve CTP-BG’nin Belediye Başkan Adayı Cemal Biren, siyasetçi olmadığına dikkat çekerek, “Siyaset insanı daha çok partizanca davranmaya iter ama ben bugüne dek partizanca hiçbir davranışta bulunmadım. Herkese eşit davrandım” dedi.
Paylaş  
89
102
79
2

Kıbrıs Postası - Eniz ORAKCIOĞLU

Yeniboğaziçi’nde birçok projeyi tamamladığını söyleyen Biren, bunların içinde en başta “köy içerisindeki çöp ve salhaneyi taşıyarak yenilemek, deniz gazinosu inşası, festivaller, kaldırımlar, yaşlılara hizmet birimi” gibi birçok projenin olduğunu kaydetti.

Biren, en büyük başarılarından birinin de uluslararası bir örgüt olan Cittaslow’a üye olmak olduğuna değinerek, “Bu başarı ve böylesi büyük bir kuruluşa üye olan KKTC’deki tek belediyeyiz ve bu bir ilktir” şeklinde konuştu.

Yeni dönem hedeflerini de aktaran Biren, “Kalecik’e yeni bir arıtma, su sorununu çözme, sosyal aktivite merkezi, yeni bir belediye binası, yürüyüş yolları, turizm potansiyelini geliştirme ve engelli parkı projelerimiz var ki bunları da en kısa zamanda hayata geçireceğiz” dedi.

8 yıldır Yeniboğaziçi Belediyesi’nin başkanlığı yapan Cemal Biren, 2’nci dönemini tamamlarken 3’üncü dönem için CTP-BG’den yine aday olduğunu söyledi.

Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada 3’üncü dönem için iddialı olduğunu belirten Biren, “Köyümüz ve halkımız için göreve geldiğim günden bu yana yapabildiklerimi yapmaya çalıştım. Tabi ki yapmak istediğimiz birçok şey olmasına rağmen ekonomimizin el verdiği kadarını yaptık ve yapmaya çalıştık. Benden önceki belediye başkanı çalışanlarla kaos içerisindeydi. Ben göreve geldikten sonra kaos ortamını engelledim ve hem köye, hem de belediye içindeki çalışanlara eşitlik getirdim. CTP’li olmama rağmen idari amirimi UBP’li biri yaptım. Bu da partizanca hareket etmediğimin en büyük örneğidir” dedi.

“Çöp ve salhane sorununu çözdük”

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı ve CTP-BG’nin Belediye Başkan Adayı Cemal Biren,

8 yıl önce göreve ilk geldiği zaman çöp alanının köyün hemen yanında, salhanenin ise köyün içinde olduğunu söyleyerek, “Duman ve pis kokudan köyde nefes bile alamıyorduk, Yeniboğaziçi halkının salhane ve çöplüğe kokulardan dolayı büyük tepkileri vardı. İlk adaylığım sırasında halkın sorunlarını dinlemek ve yardımcı olabilmek adına ev ev gezerken köyde yaşayan İngiliz bir kadın bana benden tek bir ricası olduğunu söyleyerek, çöpü köyün yanından kaldırmamı istedi. Sebebi ise Arap ülkelerinin birinde yakılan çöp dumanlarının yol açtığı kanser sonucu ölen 12 yaşındaki torunuydu. Biz de göreve gelir gelmez önceliğimizi çöpe ve salhaneye verdik ve 6 ay içerisinde İçişleri Bakanlığı’nın da katkılarıyla 350 bin TL’lik bir harcamayla köy yanında olan çöplüğü temizledik, kapattık ve yeşil alanda dönüştürdük. Yine aynı şekilde salhaneyi kapatıp, mandıralar bölgesine yeni ve modern bir salhane yaparak, en başta köylüye en çok rahatsızlık yaratan bu sorunları çözdük” dedi.

“Deniz gazinosu yaptık”

Biren, yıkılmak üzere olan tarihi eserleri ve atıl durumdaki binaları tamir ve restore ettiklerini belirterek, “Aşağı yukarı 800 bin TL civarında harcama yaparak, halka açık ahşaptan oluşan deniz gazinosu yaptık. Yeniboğaziçi’nin en güzel denizinin olduğu alanda yer alan gazino, herhangi bir ücret talep etmeden halkın kullanımına bu yaz açılacaktır. Kocareis ve Park Hotel arasında yapılacak olan deniz gazinosu hem yazlık hem de kışlık olarak tüm halkımıza en uygun şekilde hizmet vermek için tasarlanmıştır. Diğer bir yapılan da Avrupa Birliği destekli Yeniboğaziçi, Dikmen Belediyesi ve İş Kadınları Derneği’nin ortak yürüttüğü halka bilgisayar öğretme ve yaşlılar için bakımı kapsamında bir projeyi hayata koyduk” şeklinde konuştu.

“Yaşlılara hizmet birimi oluşturduk”

Biren, sözlerine şu şekilde devam etti; “Köyler belediyemize bağlandıktan sonra hiçbir şeyi olmayan köylere kilometrelerce kaldırım yaptık. Gerek Alaniçi, gerek Akova, gerekse Yıldırım’a çeşitli hizmetler götürdük. Bunun yanında bütün ova ve ağıl yollarına havaralar döktük. Bunun yanında Yıldırım-Akova arasındaki bir buçuk kilometrelik mesafenin ışıklandırılması ve Alaniçi’nin spor binası yapıldı. Yeni Boğaziçi’ne bin kişilik düğün salonu yapıldı. Ben göreve geldiğimde Yeniboğaziçi’nde festival yoktu ve biz 8 yıldır Fulya Festivali yapıyoruz. Bununla birlikte belediyemize bağlı köylerde de Yıldırım Karpuz Festivali, Mormenekşe Enginar Festivali ve Alaniçi Hasat Festivali yapıyoruz. Tüm bu yapılan işlerin yanında hizmetlerimize yılmadan devam ederek, yaşlılarımıza da hizmet birimi kurduk. 65 yaş üstü 700 kişiye sağlık ve saç bakımı hizmetleri vermeye başladık. Yine görevde olduğum dönemler içinde belediye bünyesine bağlı halk dansları, tiyatro ve Türk sanat müziği korosu oluşturarak köy halkımızı sosyalleştirmek adına adımlar attık.”

“En büyük başarı; Cittaslow”

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, en büyük başarılarından birinin de uluslararası bir örgüt olan Cittaslow’a üye olmak olduğuna dikkat çekerek, “Bu başarı ve böylesi büyük bir kuruluşa üye olan KKTC’deki tek belediyeyiz ve bu bir ilktir. Doğayı ve yerel değerleri korumayı, doğal enerji kaynaklarını daha çok kullanmayı, motorlu araç trafiğini azaltarak, yaya ve bisikletle ulaşımı öne çıkarmayı, gürültü kirliliğiyle mücadele etmeyi hedefleyen örgüte üye olmaya uygun görülen Yeniboğaziçi Belediyesi dünyada 182 belediye arasında yerini aldı. Bunun yanında örgüt, çöpleri ayrıştırarak toplamayı, kentlerin kendi özellik ve yapılarını korumayı, yerel ürün, sanat ve yemeklere sahip çıkarak yaygınlaştırmayı içeren ve insanlara daha sakin bir yaşam biçimi öneren kriterlerine Yeniboğaziçi’ni uygun görmüştür” diye konuştu.

“Turizm potansiyelini geliştirme projesi”

Biren, Cittaslow’a girdikten sonra genetiği değiştirilmemiş gıdalar üretmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bizim gayemiz ilaçsız ve genetiği değiştirilmemiş ürünler yetiştirmektir. Cittaslow’un kriterleri vardır ve buna uymakla yükümlüsünüz ve üye olabilmek için birçok kritere de sahip olmanız gerekiyor. Eğer bu kriterlere uymazsanız üyeliğinizi iptal edilir. 1 ay önce Cittaslow’un Genel Başkanı bizi ziyarete geldi ve kriterlere uyduğumuz için, temiz ve sağlıklı bir çevre yarattığımız için bizleri tebrik etti. Sırada hibe programından yararlanarak turizm potansiyelini geliştirme projesi var. Bunun proje içerisinde, Cittaslow’un tanıtım eğitim projesi, bölge halkına turizmi geliştirmek adına verilecek eğitimler, 40 bin TL’lik engelli parkı ve ziraatçılarla, tarımcılara verilecek olan ilaçlarla ve üretimle ilgili eğitimler var. Kadınların kendi bütçelerini yaratacakları geliştirici programlar da bu proje içerisinde yer almaktadır. Bu proje Cittaslow’dan ayrı bir program olup, Cittaslow’un tanıtım bütçesinin yer aldığı ve yüzde 25’inide belediyemizin karşılayacağı bir proje olacaktır. Toplamda 250 bin TL’lik bir programdır” dedi.

“Hedef; Su sorununu tamamen çözmek”

Biren, sözlerine şu şekilde devam etti; “Yeniboğaziçi Belediyesi olarak bugüne kadar TC Yardım Heyeti’nden toplamda 2 defalık katkı aldık, ilk aldığımız katkı su altyapı projesi için bize yaptıkları 300 bin TL’lik katkı olup, ama biz gerçekleştiğimiz bu projede sadece 1 trilyonluk boru aldık. 2 defa da asfalt yardımı aldık. TC Yardım Heyeti, projelerin sadece belirli bir miktarını karşılamaktadır gerisini kendi imkânlarınızla yapmak zorundasınız. Bana göre doğrusu da budur köy için yapılacak olan projelere belediye de katkı koymalıdır. Mormenekşe’de artıma tesisi kurduk ama bölgemiz o kadar büyümüştür ki kurduğumuz arıtma sistemi artık yeterli değildir. Şimdi hedefimizde Kalecik’te başka bir arıtma projemiz vardır. Bir ayın içerisinde bu projeyi de devreye sokup, su sorunu tamamen çözme hedefindeyiz. Bunun yanında altyapı için aldığımız boruları da döşedik ve birkaç hafta sonra 250 eve daha su bağlantısı yapacağız.”

“Sosyal aktivite merkezi yapılacak”

Biren, en büyük sıkıntılarından birinin de spor kulübü üzerinde olan belediye binaları olduğunu vurgulayarak, “Biz geçirdiğimiz 8 yılık dönemde belediye binasının yapımı ile ilgili karar aldık ama önceliğimiz su olduğu için öncelikle harcamalarımızı bu sorunu çözmeye yöneldik. Belediye binasını da sıradaki hedefler içine koyarak yapılacak projeler içine aldık. Yine hedeflerimiz içinde gençlere sosyal aktivitelerini yapabilecekleri bir merkez projemiz vardır. Bununla birlikte yürüyüş yollarının yapılması da projelerimiz içinde yer almaktadır” şeklinde konuştu.

“Devlet katkısı gelirimiz düşük”

Biren, belediye ekonomisinin çok iyi bir durumda olmadığını belirterek, “2008’de köyler belediyelere bağlandığı zaman bir şekilde belediyeler üzerine ek bir külfet getirildi. Bu köylere herhangi bir yatırım yoktu ve biz de köylere eşit hizmet götürmek adına, yaptığımız çalışmalarda belediye bütçesinden çıkan para doğal olarak belediye ekonomisini etkiledi. Bakıldığı zaman alan açısından Mağusa Belediyesi’nden daha büyük bir belediyeyiz ama gelir olarak baktığımızda devlet katkısını kişi başına aldığınız için çok düşük gelirimiz var. Bizim nüfusumuz 10 binin üzerinde olmasına rağmen birçoğunun kaydı burada olmadığından ve katkı payları güncellenmediğinden dolayı burada hizmet almasına rağmen katkı payını başka belediyeler alıyor. Bana göre sayımdan sayıma bu sayının güncellenmesi yerine her yıl güncellenmesi gerekmektedir. Son seçimden bu yana bu bölgeye akın olduğu halde halen katkı payları belediyeye verilmemektedir” dedi.

“Otellerin oda başı ödedikleri miktar ve çöp vergileri az”

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, gelirlerinin düşük oluşunun bir sebebini de şu şekilde açıkladı; “Yeniboğaziçi Belediyesi’ne bağlı olan otellerin her birine her gün bir çöp arabasını ayırmamıza rağmen belediyemize sadece yasamızda geçen 980 TL’lik yıllık çöp vergisi veriliyor. Bunun yanında her odadan yüzde 3 katkı alan belediyeler için bu miktarı az buluyorum. Bunun oranların düzeltilmesi gerekiyor çünkü bu olay bütün belediyelerde sıkıntı yaratmaktadır. Turizmin desteklenmesi gereklidir fakat biraz da belediyeler düşünülmelidir. Bazı belediyeler öğrencilere hizmet veriyor diye katkı payını alırken, sadece Salamis’i düşündüğümde bin 500 kişiye Yeniboğaziçi Belediyesi de bir şekilde hizmet veriyor, peki bu hizmetin katkı payını neden almıyorum?”

“Partizanca davranmadım”

Biren, sözlerine şu şekilde son verdi; “Ben politikacı veya siyasetçi değilim çünkü siyaset insanı daha çok partizanca davranmaya yiter ama ben bugüne dek partizanca hiçbir davranışta bulunmadım. Köyümüz ve halkımız için yapabildiklerimi yapmaya çalıştım. Tabi ki yapmak istediğimiz birçok şey olmasına rağmen ekonomimizin el verdiği kadarını yaptık ve yapmaya çalıştık. Benden önceki belediye başkanı çalışanlarla kaos içerisindeydi. Çünkü makam verildiği zaman bazı insanlar kendisini halkın üzerinde zannediyor. Birileri sizi seçer, o makama sizi gönderir, paranızı da onlar verir bunu yaparken de sizden onlara görev yapmanızı bekler. Ama bizim toplumumuzda karakteri oturmamış kişiler kendini halkın ağası, paşası zannederek, halkı küçük görerek yönetim yapmaya çalışırlar. Ben göreve geldikten sonra kaos ortamını engelledim ve hem köye, hem de belediye içindeki çalışanlara eşitlik getirdim. CTP’li olmama rağmen idari amirimi UBP’li biri yaptım. Bu da partizanca hareket etmediğimin en büyük örneğidir. Kazanacağıma inancım tamdır ve kazanmayacağım yönünde bir şüphem yoktur. Halkımızın doğru kararı vereceğine de inanıyorum.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
1
11 Haziran 2014, Çarşamba
Aysergili         - yeniboğaziçi Salamis Bölgesi
Sayın başkanım yeni gelişim bölgesini unuttunuz keşke birazda yeni gelişim bölgesi ile ilgilenseniz..

11 Haziran 2014, Çarşamba
y. bogaziçi         - y.boğaziçi
sayın başkan herşey tamam da su bedis piknik alanını sanırım unuttunuz. piknik alanı pislikten geçilmiyor. oturacak masa yok her taraf kırık dökük. umarım buraya da bir el atarsınız. başarılar

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yeniboğaziçi'nde dalgalı denize giren bir kişi boğularak hayatını kaybetti
image Güney Kıbrıs'ta yaşayan 44 yaşındaki Arestis Panayi (E) Yeniboğaziçi Bedis Plajı'nda girdiği denizde boğularak yaşamını yitirdi.
Yeniboğaziçi Belediyesi İmar Planı hakkında toplantısı düzenledi 
image Yeniboğaziçi Belediyesi İmar Planı hakkında halka yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Haluk Levent ile muhteşem final
image 11. Yeniboğaziçi Pulya Festivali, Türkiye'nin ünlü sanatçısı Haluk Levent konseri ile son buldu.