Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> YENİBOĞAZİÇİ 13 Ağustos 2011, Cumartesi 10:23
banner

Geleneksel Yeniboğaziçi Pulya Festivali dün akşam başladı...

Geleneksel Yeniboğaziçi Pulya Festivali dün akşam başladı... Yeniboğaziçi Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Geleneksel Yeniboğaziçi Pulya Festivali dün akşam yapılan tören ve açılışlarla başladı.
Paylaş  
75
87
67
2

Festivalin açılış törenine, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, milletvekilleri Afet Özcafer, Arif Albayrak ve Teberrüken Uluçay da katıldı.

Kortejle başlayan festivalin açılışında Emine Sorun, Hatice Öztüren, Şafak Olkar ve Gülşen Öztürk tarafından hazırlanan; Güney’deki Boğaziçi (Aytotoro), Yıldırım ve Mormenekşe köylerinden nostaljik fotoğraflardan oluşan sergi ile resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışı yapan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, belediyelerin görevlerinin yol, çöp ve kaldırım gibi hizmetlerle sınırlı olmadığını, 21. yüzyılda halkın  belediyelerden tüm ihtiyaçları karşılayacak, kültürel vizyonları geliştirecek görevler beklediğini, belediyelerin de düzenledikleri festivallerle beklentileri yerine getirdiklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, belediyelerin düzenledikleri festivallerin Kıbrıs Türk geleneğinin yaşatılmasında ve ileriye taşınmasında büyük önem taşıdığını kaydederek, tüm belediyelerin festivallerini daha da geliştirerek Kıbrıs Türk halkının öz değerlerini geleceğe taşımalarını istediklerini ifade etti.

Fotoğraf ve resim sergisinin ardından KKTC, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’den toplam 10 karikatüristin eserleriyle yer aldığı ve festival kapsamında yer alan 4. Uluslararası Aysergi Pulya Karikatürcüler Buluşması’nın karikatür sergisi açıldı. Karikatüristler festivalin ilk 5 günü atölye çalışmaları düzenleyerek canlı çizim yapacaklar.

4.Uluslararası Aysergi Pulya Karikatürcüler Buluşması Düzenleme Komitesi Başkanı Milletvekili Arif Albayrak karikatür sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, Karikatür Festivalinin en önemli olgusunun sergi olduğunu belirterek, sergide 10 karikatüristin eserlerinin yer aldığını kaydetti.

Karikatür Festivali’nin uluslararası olmasının önemine işaret eden Albayrak, bu yüzden devletten ve hükümetten festivale maddi ve manevi destek talebinde bulunduklarını, maddi destek göremeseler de açılışta bakanların katılımıyla manevi destek görmekten mutlu olduklarını söyledi.

Kıbrıs’ta tek karikatür festivalini düzenlemenin kendilerine gurur verdiğini kaydeden Albayrak, sergide yer alan her karikatürün bir ansiklopedilik bilgi içerdiğini sözlerine ekledi.

Havai fişek gösterilerinin süslediği festivalin açılış konuşmasını yapan Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren de, Pulya Festivali’nin amacının; pulya kuşlarının korunması yanında, geçmişten gelen nostaljik ismi yaşatmak ve toplumsal farkındalık yaratarak çevreye karşı duyarlılığı artırmak olduğunu ifade etti.

Biren, hızla gelişen bölgede kaliteli ve kapsamlı bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını da ifade etti.

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin de canlandırıldığı gecede Yeniboğaziçi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ile iki toplumlu dans grubu “Dance For Peace” gösteri sundu.

Festival, sportif, kültürel ve sosyal etkinliklerle 21 Ağustos’a kadar devam edecek.

TAK


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
1
13 Ağustos 2011, Cumartesi
Eleştiri         - Mağusa
Ayni eleştiriyi Mağusa festivali için de yaptınız mı? sizinki üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir.

13 Ağustos 2011, Cumartesi
Amaç Festival         - Gazimağusa
Malesef Yeniboğaziçi Pulya Festivali açılmış.
Amaç Festival olduktan sonra başka şeylerin ne önemi var ki?

Magosa-Yeniboğaziçi arası yol bu denli tehlike arzederken onca halkı oralara yönlendirmek akıl işi mi?
Daha geçenlerde bir vatandaşı bu güzergahta kaybetmedik mi?
Magosa’dan festival alanına varmak ve tekrar eve dönmek için canımı avcumda taşıdım.
Trafikte geçirdiğim serüvenden dolayı da bin pişman oldum.

İkinci bir husus da şu idi.
Festival alanı çevresi hiç de festivallik bir durum arzedmiyordu.
Kuru otlara bezenmiş, toz dumana gömülmüş ve inşaat artıklarıyla süslenmiş bir çevre.

Kardeşim: Lütfen sırf festival amacıyla, ucur bucur festivallere bir son verin.
Festivalde yer alan bazı sergiler daha uygar bir ortamda halka sunulabilirdi.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yeniboğaziçi'nde dalgalı denize giren bir kişi boğularak hayatını kaybetti
image Güney Kıbrıs'ta yaşayan 44 yaşındaki Arestis Panayi (E) Yeniboğaziçi Bedis Plajı'nda girdiği denizde boğularak yaşamını yitirdi.
Yeniboğaziçi Belediyesi İmar Planı hakkında toplantısı düzenledi 
image Yeniboğaziçi Belediyesi İmar Planı hakkında halka yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Haluk Levent ile muhteşem final
image 11. Yeniboğaziçi Pulya Festivali, Türkiye'nin ünlü sanatçısı Haluk Levent konseri ile son buldu.